گیلانیان
یکشنبه ۴ آبان ۱۳۹۹ Sunday, 25 October , 2020
اکتبر 12, 2020 کد خبر : 79969 جدیدترین های صفحه اول خبر ها

نایب رئیس اتاق اصناف کشور :

کاهش شدید سرمایه واحدهای صنفی؛ اصناف کشور حامی ندارند

کاهش شدید سرمایه واحدهای صنفی؛ اصناف کشور حامی ندارند

گیلانیان : نایب رئیس اتاق اصناف کشور با بیان اینکه واحدهای صنفی با کاهش شدید سرمایه‌های خود مواجه هستند گفت: اصناف برخلاف بخش‌های دیگر هیچ حمایتگری ندارند.

جلال‌الدین محمد شکریه با انتقاد از وضعیت موجود و اینکه در شرایط حال حاضر اقتصادی اصناف هیچ حمایتگری ندارند و کاملاً به حال خود رها شده‌اند اظهار داشت: واحدهای صنفی کشور با معضل کاهش سرمایه‌های خود مواجه هستند و کسی هم نیست که مشکلات آنان را برطرف کند.

نایب رئیس اتاق اصناف کشور نوسانات شدید نرخ ارز و شیوع ویروس کرونا را دو عاملی که موجبات ایجاد چالش‌های جدیدی را برای اصناف فراهم کرده‌اند خواند و عنوان کرد: وزارت جهاد کشاورزی در زمان خشکسالی حمایتگر کشاورزان است و وزارت صمت نیز از صنایع بزرگ حمایت کرده تا کارخانه‌ای به خاطر مشکلات بانکی تعطیل نشود.

شکریه با بیان اینکه اصناف کشور هیچ‌گونه چتر حمایتی در کنار خود ندارد از وضعیت موجود و عدم وجود چتر حمایتی دولت که باید بر سر اصناف گسترده می‌شد انتقاد کرد و ابراز داشت: از دیگر مشکلات اصناف قیمت‌گذاری دستوری در کمیسیون‌های نظارت است که این امر در حقیقت برخلاف وضعیت موجود در بازار است.

وی نوخ تورم و افزایش نرخ ارز را از دلایل عمده کاهش سرمایه اصناف کشور اعلام کرد و در مورد هزینه‌های سربار واحدهای صنفی نیز افزود: پس از گذشت حدود ۲۰ سال مقدار سود عمده فروشی‌ها و خرده فروشی‌ها هیچ تغییری نکرده در حالی‌که هزینه‌های درمان، آموزش و سایر هزینه‌های سربار کسب و کار افزایش پیدا کرده‌اند.

رئیس اتاق اصناف گیلان ضمن اشاره به مصائب بزرگ اصناف در زمان شیوع کرونا و تسهیلاتی که به کسب و کارهای آسیب‌دیده پرداخت شد خاطرنشان کرد: به عقیده بنده این تسهیلات و کمک‌ها باید در قالب بخش‌های دیگری مانند نظام تأمین اجتماعی از اصناف حمایت می‌کرد و شیوه فعلی آثار مطلوب چندانی را برای اصناف به بار نمی‌آورد.

نایب رئیس اتاق اصناف کشور اینکه بخش اصناف به عنوان بزرگ‌ترین قطب کار کارآفرینی کشور چیزی حدود ۹ میلیون اشتغال را ایجاد کرده است نشان‌دهنده جایگاه برتر اصناف دانست و اظهار داشت: اشتغال موجود در بخش اصناف، تولید امنیت برای دولت است بنابراین دولت باید با وضع قوانین جدید نسبت به تغییر شرایط موجود اقدام کند.

شکریه به نقش اصناف در سایر کشورها اشاره کرد و با تأکید بر اینکه کشورهای پیشرفته آسیایی به SME کوچک یا همان بنگاه‌های صنفی به شکل ویژه‌ای توجه دارند تصریح کرد: بدون تردید حمایت و نظارت دولت و اعتماد به بخش خصوصی می‌تواند راهگشای صنوف باشد و امیدواریم در این شرایط دشوار از اصناف به شکل مؤثرتری حمایت شود.

وی یکی از ارکان مهم قانون و نیز ساز و کار نظام صنفی را بحث بازرسی و نظارت دانست و با بیان اینکه واحدهای بازرسی و نظارت از طرف اتاق‌های اصناف شهرستان‌ها مدیریت می‌شوند خاطرنشان کرد: در ایام کرونا کارگران می‌توانند بیمه بیکاری بگیرند اما واحدهای صنفی مشکلات زیادی دارند و حتی از تعداد زیادی از آنان اجاره‌ای هستند.

نایب رئیس اتاق اصناف کشور نقش‌آفرینی اصناف در حوزه تحقق شعار رونق و جهش تولید را نیازمند عملیاتی شدن دو مؤلفه بسیار مهم دانست و اظهار داشت: نهادینه کردن فرهنگ مصرف کالاهای ایرانی در بین خانواده‌ها و تولید کالاهای باکیفیت توسط بنگاه‌های اقتصادی کشور از جمله این مؤلفه‌های اساسی محسوب می‌شوند.

اخبار مرتبط

نظرات

بدون نظر

*

«بُرد – بُرد» این است نه آن!

یادداشت شریعتمداری :

«بُرد – بُرد» این است نه آن!

چایکاری در ایران یکصد و بیست ساله شد

سید عبدالله میرحسینی مقدم، مشاور فنی صندوق چای کشور

چایکاری در ایران یکصد و بیست ساله شد

” مسئول بی لیاقت نمی خوایم نمی خوایم “

رشت- علی کشت پرور بین کلایی

” مسئول بی لیاقت نمی خوایم نمی خوایم “

سپاه و ناجا دو بازوی برقراری و تأمین امنیت در جامعه هستند

در دیدار فرمانده سپاه و انتظامی گیلان تأکید شد:

سپاه و ناجا دو بازوی برقراری و تأمین امنیت در جامعه هستند

ماسک را هر چند ساعت یکبار باید تعویض کرد؟

عضو کمیته علمی ستاد ملی مبارزه با کرونا :

ماسک را هر چند ساعت یکبار باید تعویض کرد؟