گیلانیان
پنج شنبه ۲۸ شهریور ۱۳۹۸ Thursday, 19 September , 2019
فروردین ۲۵, ۱۳۹۸ کد خبر : 72757 جدیدترین های صفحه اول خبر ها

مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای گیلان‌ :

کاهش ورودی رسوبات به تالاب انزلی از اهداف ساخت سد لاسک است

کاهش ورودی رسوبات به تالاب انزلی از اهداف ساخت سد لاسک است

گیلانیان : مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای گیلان‌ یکی از اهداف و مزیت‌های ساخت سد لاسک را کاهش میزان رسوبات ورودی به تالاب انزلی دانست و گفت: ساخت این سد تأثیر ویژه‌ای در افزایش عمر تالاب انزلی دارد.

وحید خرمی امروز در جمع خبرنگاران اظهار داشت: ساخت سد لاسک به میزان بسیار زیادی از ورود رسوبات به داخل تالاب بین‌المللی انزلی جلوگیری به عمل می‌آورد بنابراین می‌توان نتیجه گرفت که اجرای این پروژه تأثیر شایانی در افزایش عمر تالاب انزلی دارد.

مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای گیلان با بیان اینکه برای احداث سد لاسک در لایحه بودجه امسال اعتباراتی برای آن در نظر گرفته شده است تصریح کرد: در حال حاضر ساخت این سد با پیشرفت فیزیکی حدود ۵ درصد در حال انجام است و امیدواریم شرایط احداث آن مطلوب پیش برود.

خرمی از ورود بیش از ۲ میلیارد و ۳۰۰ میلیون متر مکعب آب به تالاب انزلی خبر داد و در این مورد بیان کرد:‌ در صورت اتمام پروژه سد لاسک با ظرفیت نگهدای آب به میزان ۴۵ میلیون متر مکعب امکان مهار سیلاب‌های احتمالی و کاهش ورود رسوبات به داخل تالاب بین‌المللی انزلی میسر می‌شود.

وی از وضعیت تولید انرژی برق آب در سد سفیدرود سخن گفت و در تشریح شرایط این عملیات خاطرنشان کرد: با توجه به میزان ورودی آب و آورد مناسب از حوزه سد سفیدرود امکان تولید ۳۰۰ هزار مگاوات ساعت انرژی برق آبی در این سد وجود داشت که در سال‌های اخیر میزان آن کمی کاهش یافت.

مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای گیلان انرژی برق‌ آبی را یکی از بهترین و پاک‌ترین انرژی‌های تولید شده در محیط دانست و اظهار داشت: با توجه به نوبت‌بندی آب و شرایط بارندگی‌ها تولید انرژی برق‌ آبی در سد سفیدرود به کمتر از ۲۰۰ هزار مگاوات ساعت کاهش پیدا کرد اما امسال این وضعیت تغییر پیدا می‌کند.

خرمی شرایط سد سفیدرود را برای تولید انرژی پاک برق‌ آبی بسیار مساعد و مطلوب اعلام کرد و بیان کرد:‌ در حال حاضر ۴۰ هزار مگاوات ساعت انرژی برق آبی از طریق سد سفیدرود تولید شده است که پیش‌بینی می‌کنیم این میزان تولید در مقایسه با سال‌های گذشته ۳۰ تا ۴۰ درصد افزایش پیدا کند.

وی با تأکید بر اینکه انرژی برق‌ آبی تولید شده بسیار مورد تأیید طرفداران محیط زیست است اظهار داشت: با پیش‌بینی افزایش میزان تولید انرژی برق آبی در حوزه سد سفیدرود علاوه بر کاهش مخاطرات زیست محیطی در پیرامون کمک بسیار بزرگی نیز به صنعت برق کشور انجام می‌شود.

اخبار مرتبط

نظرات

بدون نظر

*

– نوروزHomayoun Shajarian – Norouz