گیلانیان
سه شنبه ۳۰ بهمن ۱۳۹۷ Tuesday, 19 February , 2019
آبان ۹, ۱۳۹۶ کد خبر : 63162 خبر ها

رئیس سازمان چای کشور :

کاهش ۲۲ درصدی برداشت چای نسبت به سال گذشته

کاهش ۲۲ درصدی برداشت چای نسبت به سال گذشته

گیلانیان : رئیس سازمان چای کشور بابیان اینکه ما در سال جاری در مقایسه با سال گذشته حدود ۲۲ درصد کاهش محصول داشتیم اظهار کرد: سال گذشته یک سال کاملاً استثنایی در صنعت چای کشور بود و ما نسبت به سال قبل‌تر از آن حدود ۶۰ درصد افزایش محصول داشتیم و آن‌هم به دلیل بارش نزولات جوی بود که شاید در سالیان اخیر بی‌سابقه بود.

محمدولی روزبهان امروز در نشست خبری بابیان اینکه ما در سال جاری در مقایسه با سال گذشته حدود ۲۲ درصد کاهش محصول داشتیم اظهار کرد: سال گذشته یک سال کاملاً استثنایی در صنعت چای کشور بود و ما نسبت به سال قبل‌تر از آن حدود ۶۰ درصد افزایش محصول داشتیم و آن‌هم به دلیل بارش نزولات جوی بود که شاید در سالیان اخیر بی‌سابقه بود.

وی افزود: ما در مقایسه با سال ۹۴ که ۸۷ هزار تن و در سال ۹۳ که ۶۵ هزار تن و سال ۹۲ که ۹۰ هزار تن محصول داشتیم می‌بینیم که امسال محصولمان تا الآن حدود یک‌صد و هفت هزار و ۵۰۰ تن است که خدا را شکر محصولی کمی هم نیست و شرایط نسبتاً خوبی داریم.

رئیس سازمان چای کشور بابیان اینکه امسال برداشت محصول را تا پنج آبان تمدید کردیم گفت: تابستان امسال تابستانی نسبتاً خشکی بود و ما میزان نزولات امسال را در زمان موردنیاز می‌توانیم با سال ۹۳ که در ماه‌های تابستان تقریباً در بعضی از مناطق چای‌کاری حتی یک میلی‌متر بارندگی هم نداشتیم مقایسه کنیم.

روزبهان تصریح کرد: در اواخر تابستان امسال خدا را شکر نزولات بسیار خوبی داشتیم که رطوبت لازم را تأمین کرد و همین‌طور در کنارش بعدازآن هم گرمای خوبی داشتیم.

وی بابیان اینکه باران و آفتاب آخر تابستان خیلی خوب بود گفت: این دو پدیده آب و هوایی در کنار همدیگر باعث شد که در روزهای آخر بهره‌برداری چای که ۳۰ مهر بود ما شاهد وجود برگ‌های خوب و کیفی در سر بوته‌های چای باشیم.

رئیس سازمان چای کشور گفت: چای‌کاران برای اینکه بتوانند محصول خودشان را برداشت کرده و به‌موقع تحویل دهند ما چند روزی را تمدید کردیم که فقط برگ‌های کیفی خوب بر اساس استانداردهای تعیین‌شده را بتوانند چای‌کاران برداشت کنند.

روزبهان با اذعان به اینکه ما تا به امروز حدود یک‌صد و هفت هزار و ۵۰۰ تن برگ سبز چای را خریداری کرده‌ایم بیان کرد: ارزش این مقدار چای تقریباً ۲۰۱ میلیارد تومان بوده که خود این رقم، رقم قابل‌توجهی است.

وی تصریح کرد: در طول تاریخ چای فقط سال ۹۵ بود که توانستیم از مبلغ ۲۰۰ میلیارد تومان رد شویم و سال ۹۴ فقط از ۱۰۰ میلیارد رد شدیم و تابه امروز پولی که چک آن کشیده شده به‌حساب چای‌کاران ریخته می‌شود و این رقم حدود ۱۳۰ میلیارد تومان است.

اخبار مرتبط

نظرات

بدون نظر

*

از ابتدای امسال تا کنون ۶۰ اختراع در گیلان ثبت شد

رییس پارک علم و فناوری گیلان :

از ابتدای امسال تا کنون ۶۰ اختراع در گیلان ثبت شد

آغاز توزیع بذرگواهی شده ۳ رقم بومی برنج در گیلان

معاون بهبود تولیدات گیاهی سازمان جهاد کشاورزی گیلان :

آغاز توزیع بذرگواهی شده ۳ رقم بومی برنج در گیلان

…به جوانان عزیزم، در آغاز فصل جدید جمهوری اسلامی

متن کامل بیانیه مهم رهبری خطاب به جوانان به‌مناسبت چهل سالگی انقلاب؛

…به جوانان عزیزم، در آغاز فصل جدید جمهوری اسلامی

سهم گیلان از بودجه سال ۹۸ یک هزار و ۴۲۷ میلیارد تومان است

رئیس سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی گیلان :

سهم گیلان از بودجه سال ۹۸ یک هزار و ۴۲۷ میلیارد تومان است

فاز اول طرح گردشگری و پرنده نگری تالاب بین المللی امیرکلایه افتتاح شد

با حضور معاون رئیس جمهور و استاندار گیلان؛

فاز اول طرح گردشگری و پرنده نگری تالاب بین المللی امیرکلایه افتتاح شد