گیلانیان
سه شنبه ۱۸ بهمن ۱۴۰۱ Tuesday, 7 February , 2023
اکتبر 19, 2011 کد خبر : 3757 خبر ها

برای نخستین بار در کشور :

کاه برنج جایگزین بنزین می‌شود

کاه برنج جایگزین بنزین می‌شود

گیلانیان : علی میرزایی با اشاره به اینکه سوزاندن کاه و کلش پس از برداشت محصول برنج فرهنگ غلطی است، اظهار داشت: از کاه و کلش برنج می‌توان استفاده‌های بهینه کرد. وی درباره راهکاری برای تبدیل کاه و کلش، افزود: در این راستا کارخانه تبدیل کاه و کلش برنج به ظروف یک‌بار مصرف و کاغذ تحریر و تیشو و بتانول جایگزین بنزین، برای نخستین بار در کشور در فومن در حال ساخت است.
نماینده مردم فومن و شفت با بیان اینکه سوله این کارخانه ساخته شده و بخشی از کارهایش انجام گرفته است، تصریح کرد: توسط صندوق توسعه ملی به دنبال گرفتن ارز لازم برای واردات مواد اولیه هستیم تا در فاز نخست تبدیل کاه را انجام دهیم. وی ظرفیت گیلان را در بخش‌های مختلف کشاورزی بالا دانست و عنوان داشت: آب‌بندان‌ها از موضوعات مهم دیگر در استان محسوب می‌شوند و یک ظرفیت بسیار بزرگ هستند.
میرزایی با تصریح بر اینکه در گذشته از آب‌بندان‌ها در گیلان بیشتر استفاده می‌شد، ابراز داشت: آب‌بندان‌ها در گذشته بخشی از آب کشاورزی استان را تامین می‌کرد.وی احیای آب‌بندان‌های گیلان را جزو مهم‌ترین برنامه‌ها ذکر کرد و بیان داشت: وزارت نیرو اعتبار احیای آب‌بندان‌های گیلان را تخصیص داده و باید پیگیری‌های لازم از طرف ما انجام شود تا هر چه سریع‌تر آب‌بندان‌ها احیا و برای فصل زراعت آینده آماده شوند.
عضو کمیسیون کشاورزی مجلس مهم‌ترین موضوعات مطرح شده در این کمیسیون را بحث افزایش بهره‌وری عنوان کرد و یادآور شد: افزایش بهره‌وری می‌تواند در رونق کشاورزی بسیار تاثیرگذار باشد.وی بحث واردات بی‌رویه کشاورزی را از دیگر مباحث مهم در کمیسیون کشاورزی ذکر کرد و افزود: بحث واردات به جهاد کشاورزی واگذار شده و تا وزیر جهاد تایید نکند هیچ مواد خام و یا فرآوری شده از بیرون مرزهای ایران نمی‌تواند وارد کشور شود و این امر ۵۴ ماده دارد که هر کدام حائز اهمیت است./فارس

گیلانیان : گفتنی این  پروژه از طرح هایی است که  توسط مهندس روح الله قهرمانی چابک استاندار اسبق گیلان  پایه گذاری شده بود.

اخبار مرتبط

نظرات

بدون نظر

 

*

باز هم برق سه فاز “صنایع گیلان” را گرفت!

تولیدکنندگان استان در صف اول قطع برق؛

کریم خرسندی مژدهی

باز هم برق سه فاز “صنایع گیلان” را گرفت!

برادرانه با برادرانمان امیرعبداللهیان و شمخانی

مدیر مسئول روزنامه کیهان نوشت:

برادرانه با برادرانمان امیرعبداللهیان و شمخانی