گیلانیان
سه شنبه ۱۸ بهمن ۱۴۰۱ Tuesday, 7 February , 2023
اکتبر 5, 2012 کد خبر : 12993 خبر ها

پس از گذشت 59 سال؛

کتاب “فرهنگ گیلکی” دکتر منوچهر ستوده تجدید چاپ شد

کتاب “فرهنگ گیلکی” دکتر منوچهر ستوده تجدید چاپ شد

گیلانیان : مسئول واحد آفرینش‌های ادبی حوزه هنری گیلان از انتشار کتاب “فرهنگ گیلکی” به کوشش دکتر منوچهر ستوده خبر داد.
حامد پورشعبان افزود: نخستین چاپ کتاب “فرهنگ گیلکی” به کوشش دکتر منوچهر ستوده در بهمن ماه سال ۱۳۳۲ توسط نشریه ایرانشناسی منتشر شد و پس از آن نزدیک به شش دهه تجدید چاپ نشد. وی اظهار کرد: نایابی این اثر و دسترسی نداشتن آسان پژوهشگران به آن، از دلایلی بود که لزوم نشر مجدد این کتاب را گواهی می‌داد. از این‌رو کتاب یادشده با حمایت حوزه هنری گیلان امکان تجدید چاپ یافت.
پورشعبان خاطرنشان کرد: دکتر جهاندوست سبزعلیپور و بهرام کریمی به ترتیب بازخوانی نخست اثر و نمونه‌خوانی و ویرایش چند باره این کتاب را برعهده داشته‌اند.
مسئول واحد آفرینش‌های ادبی حوزه هنری گیلان با اشاره به اهمیت چاپ کتاب “فرهنگ گیلکی” بیان کرد: گویش‌های هر منطقه به‌طور بالقوه، پتانسیل گسترده کردن زبان معیار را در خود دارند و با توجه به دایره واژگانی متفاوت از زبان معیار، گاه می‌توانند منبع تغذیه‌ای برای آن محسوب شوند.
پورشعبان ادامه داد: امروز توجه به خرده فرهنگ‌ها در آثار ادبی و هنری اقبال عام‌تری یافته تا جایی که تلاش می‌شود آثار داستانی، شعری و سینمایی رنگ و لعابی محلی به خود بگیرند و با بهره‌گیری از گویش‌ها و فضاهای بومی، شکل تازه‌تری از خود ارائه کنند.
وی با تأکید بر حفظ گویش‌های بومی گفت: سنت‌های صحیح و عرف و عادات منطقه‌ای از طریق گویش‌های بومی محفوظ می‌ماند. از این‌رو گویش‌های محلی باید حفظ و نگهداری شوند؛ چرا که صرف‌نظر از حفظ تنوع زبانی جامعه، موجب تداوم آیین‌ها، سنت‌ها و رسوم معقول و صحیح بومی و منطقه‌ای خواهد شد و علاوه بر آن، منبع عظیمی از واژگان، اصطلاحات، تعابیر و ضرب‌المثل‌ها که به‌طور بالقوه برای بقای زبان معیار ضروری است را حفظ خواهد کرد.
پورشعبان با بیان این‌که یکی از راه‌های ثبت گویش‌ها از منظر علمی، جمع‌آوری و تدوین واژگان آن است تصریح کرد: واژه‌نامه گیلکی دکتر منوچهر ستوده نخستین واژه‌نامه گویش گیلکی است و می‌تواند منبعی مناسب برای پژوهشگران باشد.
مسئول واحد آفرینش‌های ادبی حوزه هنری گیلان یادآور شد:

استاد منوچهر ستوده گیلانی نیست، اما بیش از ۱۲ سال در گیلان به تدریس، تحقیق و پژوهش پرداخته و از این‌رو حوزه هنری گیلان به پاس زحمات بی‌شائبه ایشان، این واژه‌نامه را دوباره به چاپ رسانده است./ایرنا

اخبار مرتبط

نظرات

بدون نظر

 

*

باز هم برق سه فاز “صنایع گیلان” را گرفت!

تولیدکنندگان استان در صف اول قطع برق؛

کریم خرسندی مژدهی

باز هم برق سه فاز “صنایع گیلان” را گرفت!

برادرانه با برادرانمان امیرعبداللهیان و شمخانی

مدیر مسئول روزنامه کیهان نوشت:

برادرانه با برادرانمان امیرعبداللهیان و شمخانی