گیلانیان
دوشنبه ۱۸ آذر ۱۳۹۸ Monday, 9 December , 2019
آبان ۱۲, ۱۳۹۷ کد خبر : 70251 جدیدترین های صفحه اول خبر ها مقالات سایت

به بهانه افشاگری در باره آدینه و مصلی و ...

کتمان حقیقت در مورد آدینه و مصلی و … به نفع کیست ؟!

کتمان حقیقت در مورد آدینه و مصلی و … به نفع کیست ؟!

اختصاصی گیلانیان : علیرغم اینکه در شعارها گفته می شود گیلان یک استان فرهیخته است متاسفانه مدتی است یک جریان خلیفه کشی در این سامان به راه افتاده که با توجه به تکرار آن بیم آن می رود تا نهادینه شود که این امر مذموموم با عنوان فرهیختگی استان مغایرت مطلق دارد !

بعنوان مثال : وقتی مرحوم آیت الله احسانبخش زنده بود جماعتی نتوانستند تحملش نمایند از این رو با نسبت دادن عنوان (سازشکار) به وی مرتب در صدد مزاحمت وی بودند تا جایی که به خانه اش حمله شد و مهاجمان به حریم خصوصی اش وارد شدند که آیت الله ناگزیر شد با قهر از گیلان برود که امام (ره) در یک اقدام معنا دار وی را نماینده خود در کشورهای هند و پاکستان و … نمود .

رفتن آیت الله احسانبخش از گیلان سبب شد ابن الوقتی به عنوان نماینده امام عازم گیلان شود و همان جماعت به استقبال (نماینده خودخوانده امام) تا امامزاده هاشم رفتند و شعار: “دیو چو بیرون رود فرشته درآید” ؟! را سر دادند.

ولی دیری نپایید معلوم شد نماینده مورد اعزاز و اکرام این جماعت فاقد حکم امام است که حتی برای خود امام جمعه موقت هم تعیین نموده است و ایشان از گیلان رفت و امام مجددا آیت الله احسانبخش را روانه گیلان کرد که باز نهضت طغیان گران همچنان ادامه یافت تا در راهپیمایی روز ۲۲ بهمن در محل میدان شهرداری رشت شعار “مرگ بر سازشکار” سر دادند.

گروه مذکور که تا آخر عمر نتوانستند با آیت الله احسانبخش کنار بیایند تا اینکه آن فقید سعید به دیار باقی شتافت و اکنون آنانی که حاضر نبودند وی را حتی (آیت الله) بنامند در محاورات و مکاتبات خود از وی بعنوان (شهید) ، (فقید) و (نویسنده توانا) یاد می­کنند!؟

بعد از آیت الله شهید احسانبخش نوبت به مهندس قهرمانی چابک، استاندار بومی گیلان رسید؛ کسیکه با خدمات صادقانه و تلاش های شبانه روزی خود توانست در قلب مردم جایی برای خود باز نماید.

عده ای تنگ نظر از گسترش محبوبیت وی بیمناک شده بودند چشم بر روی تمام خدمات و جایگاه اجتماعیش بستند و به جانش افتادند که فلان است و بهمان و انحرافی! آنقدر گفتند و نوشتند و تلاش کردند تا وی را از اریکه قدرت به زیر کشیدند.

قصه این مرد در اینجا تمام نشد و مخالفان وی به عزل وی بسنده نکردند و دست به کارهایی زدند و حرومیت های مکرر برای وی پیش آوردند تا اینکه بنده خدا را دق مرگ کرده روانه سینه قبرستانش کردند.

جالب است بعد از مرگش که مجالس یاد بودها برگزار شده بود مخالفان سرسختش در ردیف اول مجلس ترحیمش با قیافه اندوهگین نشسته بودند و به افکار عمومی دهن کجی می کردند؛ شاید مرگش باور نداشتند !

به قول آن بزرگ که می گفت : “آسیاب اگر خاک بساید بهتر است تا بیکار بماند” شاید روزگار نخواست آسیاب این افراد بیکار بماند از این رو چندی بعد خوراک تبلیغاتی جدیدی برایشان فراهم کرد.

همینکه نماینده ولی فقیه در گیلان از سمتش کناره گیری کرد به جانش افتادند که در عمر هشتاد و اند ساله اش فلان کرد و بهمان وقس علیهذا!؟

عده ای خاص از شهریور ماه سالجاری با تولید مقالات فاقد مبنای اصولی و تحقیقی ، شاید هم فرمایشی و اخیرا نیز تبلیغات همه جانبه با عناوین مختلف از جمله (افشاگری) در مورد عملکردش چنان تبلیغات سوئی راه انداختند که: “مسلمان نشنود، کافر نبیند“.

اساس این تبلیغات مغرضانه گزارش تک بعدی ای است که در شهر دین و دیانت و تقوی ، قم در مجمع مبلغان دین و دیانت ارائه شد ولی تنظیم کننده یا تنظیم کنندگان این گزارش برای رسانه ها بدون توجه به مصالح امت و همچنین رسالت رسانه ای و قداست جایگاه و موقعیت علمی هر دو شخصیت دینی و شاید علیرغم میل باطنی خود شخص گوینده حتی عنوان (افشاگری) به آن اختصاص دادند که گویی: ” … مسلمانی نیست” .

نمی توان منکر شد که ناشران این گزارش ندانند واژه (افشاگری) به معنی : (برملا سازی ، پرده دری، رسوایی …) است و زمانی این واژه قابل استفاده است که امر مهم و پنهانی کشف و اطلاع رسانی شود ولی اگر موضوعی اظهر من الشمس و در رسانه های دیداری و نوشتاری و مجازی جاری و ساری باشد و ذی­ نفعان مربوطه بارها بی مهایا در ملآ عام از پارک شهر گرفته تا مصلی و جلوی مرجع قضایی با پرده نوشته ها تظلم خواهی می کنند دیگر نمی تواند راز سر به مهری باشد تا قابل (افشا) باشد و در این صورت استفاده از واژه (افشاگری) جز شدت حب و بغض و ترفند رسانه ای چیز دیگری نمی تواند باشد.

ولی عاملان این (افشاگری) هیچگاه از خود نپرسیده اند که این سوژه تبلیغی حتی یک نقطه قوتی نداشته که قابل بیان باشد؟! چرا تمام حقایق از سود و زیان، عیب و هنر با حفظ امانت و عدالت بیان نمی شود!؟ آیا تمام ماجرا در حد همین جو سازی هاست که دیگران هم کم و بیش از آن اطلاع دارند؟ یا لایه های پنهانی هم وجود دارد که بیان آن به نفع برخی ها نیست ؟!

از اینکه وانمود شود جماعتی منتخب یا منتسب به یک جایگاه مقدس در این استان طی هفده سال، کمتر و بیشتر، فقط خوردند و بردند و هیچ مقام نظارتی متعلق به آن جایگاه خجسته به این ترک تازی ها توجه نکرده باشد آیا ظلم به آن مرجع عالی نیست ؟!

هدف از این مطلب تایید یا تکذیب آنچه که در بوق کرنا شده نیست بلکه اعتراض به نادیده گرفته شدن کلام گهر بار رسول گرامی اسلام توسط مروجان دین و دیانت است که فرمود: “حق را بگویید، هرچند به ضرر شما باشد” .

نظر به اینکه با توجه به شواهد و قرائن و مستندات موجود در بیان عملکرد مسئول قبلی جانب عدالت و مسئولیت شرعی رعایت نشد برآن شدیم بر اساس رسالت رسانه ای برای دفاع از حریم روحانیت خدوم گذشته و حال و آینده با همه عواقب سویی که ممکن است برای نویسنده در پی داشته باشد بیان حقایق نماییم ، تا چه قبول افتد و چه در نظر آید.

البته با احترام به همه بزرگان استان به ویژه نماینده محترم ولی فقیه در گیلان که به جهت جایگاه لازم الاطاعه ای که دارند احتمال می دهیم ناقلان قول ایشان تعمدا نخواستند جانب عدالت و رافت اسلامی را رعایت نمایند و به تعبیر خود علما (قول لین) را نادیده گرفتند و دستور (وقروا کبارکم) را خدشه دار نموده اند !

بدون هیچ قضاوتی از میان تمام رسانه ها اعم از : خبرگزاری ها، پایگاه های خبری و روزنامه محلی که اقدام به انتشار این مطلب نمودند ما تنها به پایگاه خبری (گیلانستان) که به دلایل مختلف به نوعی ارگان دفتر نماینده ولی فقیه در گیلان تلقی می شود مورد استناد قرار می دهیم و به برخی از نکات بیانات منتشره در آن رسانه که می توانسته کامل تر بیان شود ، می پردازیم :

۱ – از قول نماینده ولی فقیه اعلام شد که ایشان گفتند : “نمی‌خواهم سیاه‌نمایی کنم اما برای گیلان کار زیادی انجام نشده و وضعیت مطلوب نیست”

اگرچه این فراز از گزارش کلی و شامل دو بخش (سیاه نمایی) و (برای گیلان کار زیادی انجام نشده) است با محفوظ بودن پاسخ اول الحق در تایید بخش دوم کار شاخصی در قیاس با سایر استان ها در گیلان صورت نگرفته و این یک بیان کلی و شامل همه ادارات می شود .

۲ – مورد بعد اینکه :”مجمتع آدینه یک پروسه خطرناک در کشور است”!

مجتمع آدینه چه یک پروژه خطرناک در کشور باشد یا نباشد یک تصمیم محلی نیست زیرا این مجتمع اولین پروژه ای نیست که در رشت بنا شده باشد بلکه با موافقت و زیر نظر شورای سیاستگذاری ائمه جمعه کشور بعد از بندر عباس و تنکابن در این شهر بنا نهاده شد و سازندگان آن که ۴ نفرند که همگی از طرف شورای سیاستگذاری تعیین و اعزام و به کار گمارده شدند.

باستناد نامه موجود نماینده ولی فقیه در گیلان فقط نماینده شورای سیاستگذاری در امر پیش فروش غرفه ها بود تا از درآمد حاصله نسبت به احداث  خود آدینه و همچنین سایر پروژه های دفتر اقدام نماید و اگر خلافی در این مهم صورت گرفته خاطیان مربوطه همین الآن در زندان به سر می برند .

۳ – نکته سوم : بدهی ۲۲ میلیارد تومانی مجتمع آدینه…:

درست است که مجتمع آدینه ۲۲ میلیارد تومان بدهکار است و برای تکمیل آن به ۱۸۰ میلیارد تومان شاید بیشتر اعتبار نیاز دارد ولی در مقابل۴۵۰ غرفه، چهار سالن یکصد متری ، پارکینگ طبقاتی و غیره بفروش نرفته، دارد که با توجه به رشد اقتصادی از یک سو و ارزش مکانی در مجموع چند صد میلیارد تومان ارزش دارد که برای شورای سیاستگذاری سود کلانی بهمراه خواهد داشت !

۴- در ادامه این گزارش آمده است : “باعث و بانی این مجتمع (آدینه) من نیستم اما تا کنون ۲۰ جلسه در مورد وضعیت مجتمع مذکور برگزار کردیم”.

این بیان نیز سخن حقی است ، ولی اتفاقی است که رخ داده و طبق اصول مدیریت مدیر حاکم باید پاسخگوی تعهدات و حتی جبران اشتباهات مدیر گذشته باشد و در صورت وجود تخلف یا تخلفات، باید تحویل قانون شود تا به حساب متخلفین رسیدگی شود .

با توجه به اینکه نماینده ولی فقیه جدید گیلان در خطبه های اولین نماز جمعه خود به تاریخ ۱۷ فروردین ۹۷ که آقایان گلپایگانی و مروی نیز حضور داشتند، اعلام کردند: “دیگراینکه خیلی هامی­خواهند بدانند تکلیف مجتمع آدینه چه می شود و موضع اینجانب چیست؟ من کاری ندارم کی درست کرده و برای چه درست کردند ولی با همکاری گروه هاسعی می­کنیم دراولین فرصت این مشکل حل بشود” از این رو همه مالباختگان به ایشان دل بستند و انتشار این قبیل گزارش ضمن سلب اعتماد به تکیه گاهها سبب ایجاد یاس و ناامیدی و هیجانی کردن امور می شود و تمام تلاش های جاری در رفع مشکل حاصله را بی حاصل می کند در حالی که تلاش هایی در جریان است و طبق اعلام رسمی تا کنون نیز ۲۰ جلسه تشکیل شده است و این پیگیری می تواند راهگشا باشد.

۵ – بدهی ۲ میلیارد تومانی حوزه علمیه امیرالمومنین (ع) مطلب بعدی این گزارش است :

درست است که حوزه ۲ میلیارد تومان بدهی دارد ولی در مقابل حوزه حدود ۴۰ هکتار زمین ، یک باب سی ان جی بزرک با قیمت آنچنانی ، پمپ بنزین نوسازی شده ، استخر ماهی و سیزده خانه برای اساتید دارد که همین الآن چند باب از این خانه ها مورد استفاده قرار دارد.

از سوی دیگر سی ان جی و پمپ بنزین که برای حدود ۲۰ نفر شغل پایدار ایجاد نموده ماهیانه دارای درآمد چند ده میلیونی است که می توان بدهی های حوزه و خود سی ان جی را پرداخت نماید.

۶ – اگفته شد: «از زمان احداث مصلای رشت تاکنون توجهی برای تعمیرات آن نشده است و مصلی ۱۱ میلیارد تومان هزینه نیاز دارد»

از اینکه گفته شود از زمان احداث مصلی تا کنون توجهی به تعمیرات آن نشده کمی بی انصافی است زیرا هنوز نمازگزاران وضعیت گذشته مصلی را به خاطر دارند که چگونه لوله قطور گاز از زیر فرش عبور کرده بود و این مکان فاقد وسایل سرمایشی و گرمایشی لازم بود .

متولیان مصلی می دانند برق این مکان به برق شهر متصل بود که می توانست حادثه ساز شود و فقدان سرویس بهداشتی نیز یکی دیگر از معضلات مصلی بود .

ولی حالا مصلی دارای لوله کشی اصولی گاز، چند تابلو برق گرانقیمت ، کولر های گازی آنچنانی که سرما و گرمای محیطی را تامین می نماید ، در و پنجره ها و سربندی معیوب و پوسیده تعویض و تعمیر شد و در آراستگی و تامین بهداشت آن هزینه ها شده است !؟

۷ –نکته بعدی :”روزانه به طور میانگین ۱۳.۵ ساعت جلسه برگزار شده است ضمن اینکه حدود چهار هزار نفر مراجعه‌کننده در زمینه‌های مختلف معیشتی و اجتماعی به دفتر داشتیم”.

در مورد میزان ساعت کار روزانه باید گفت: “کشته از بس که فزون است کفن نتوان کرد” میزان عقب ماندگی گیلان به حدی است که مدیر دلسوز باید به مراتب بیش از زمان اعلام شده صرف وقت کند تا بلکه بتواند اوضاع را به سامان برساند و این همان کار جهادی است.

اما در مورد آمار مراجعات مردمی تصور می رود اشتباهی صورت گرفته و میزان آمار به جای ۴۰ نفر ۴۰۰۰ نفر نوشته شده است زیرا پاسخگویی روزانه به این همه مراجعه کننده خود جای سوال است .

اگر این آمار در طول مدت هفت ماه گذشته باشد، میانگین مراجعه ارباب رجوع به ۲۰ نفر در روز می رسد که این رقم ارزش آماری ندارد؛ مسلما تعداد مراجعات روزانه باید مورد نظر باشد که آنهم به نظر می رسد ممکن نباشد؛ زیرا:

اگر برای هر مراجعه کننده تنها ۱۰دقیقه زمان صرف شنیدن تقاضا و پاسخگویی شود، در مجموع باید روزانه ۴۰۰۰۰ دقیه زمان صرف شود که این مقدار بیش از ۶۶۶ ساعت است و اگر برای پاسخگویی به مراجعات روزانه ۲۰ نفر نیرو به خدمت گرفته شود برای پاسخگویی حدود ۳۳ ساعت زمان نیاز دارد در حالیکه شبانه روز فقط ۲۴ ساعت است که یک سوم آن به شب و استراحت اختصاص دارد بنابراین این ادعا مطلقا شدنی نیست و بهتر است تنظیم کنندگان خبر در اعلام آمار ارقام وسواس بیشتری به خرج دهند !؟

۸ – در بخش دیگر این گزارش آمده است : “نخستین موضوع تصفیه دفتر بود زیرا افرادی که مسؤولیت هایی را به عهده داشتند، ویرانگر بود …”

براستی متصف کردن همه (افراد مسئول) دفتر سابق به (ویرانگر)ی انصاف است؟ حتی یک نفر آدم درست و حسابی در بین آنان حضور نداشت ؟

۹ – در این گزارش آمده است : «در گذشته کار خاصی نشده»

اگرچه برای خدمات رسانی دست بالا گرفتن خوب است ولی فراموش نکنیم وجدان کاری حکم می کند کارهای انجام شده را حقیر و کوچک نشماریم و با اعلام آمارهای تبلیغاتی باعث ایجاد توقعات بیش از حد توان نشویم که ممکن است نتوانیم پاسخگوی آن باشیم . و اما کارهای انجام شده:

الف – (حوزه علمیه صالح آباد) که تخریب صد درصد شده بود در سه طبقه ساخته شد .                

ب – حوزه علمیه خواهران واقع در ورودی ساغریسازان در چهار طبقه ساخته و سربندی شو که نیاز به نازک کاری دارد که تنها هشت باب مغازه آن میلیارد ها تومان ارزش دارد .

ج – حوزه علمیه امیرالمومنین (ع) با آن شرح و بسط ساخته شد که علاوه بر پذیرش طلاب اخیرا دفتر مدیریت حوزه علمیه استان نیز به این حوزه انتقال داده شد.

د – ۶۲۷ خانه برای محرومین در حوالی مسکن مهر ساخته شد که ۱۳ باب آن بصورت رایگان به ۱۳ روحانی بی خانمان و بی بضاعت داده شد.

ه – تاسیسات عدیده و مدرن دفتر و جایگاه سی ان جی که شرحش قبلا آمده ساخته شد. 

و – هشت، ده قطعه زمین در دهکده ساحلی و ۳۰ هکتار زمین اهدایی مرحوم شایگان که میلیارد ها تومان ارزش دارد از جمله سرمایه های کسب شده و غیره و غیره توسط نماینده ولی فقیه سابق برای دفتر است .

بیان مشکلات بدون توجه به امکانات و تسهیلات ایجاد شده حتی اگر (سیاه نمایی) نباشد می تواند تبعاتی بدی در پی داشته باشد؛

اولا : گوینده را متهم به واعظ غیر متعظ می­کند.

ثانیا: باعث از بین رفتن نفوذ کلام وی می شود.

ثالثا: انتقاد غیر منصفانه از همکسوت پیشکسوت و سرشناس سبب سلب اعتماد و تضعیف اعتقاد عمومی می شود.

رابعا: مقبولیت عامل در افکار عمومی به گمان تکرار خطای گذشتگان به حد اقل می رساند.  

خامسا : باعث خدشه دار شدن (وقروا کبارکم) می شود .

با توجه به آنچه گفته شد وضعیت حوزه علمیه، آدینه و غیره نمی تواند منطبق با تبلیغات بعمل آمده باشد زیرا نباید صرف وجود یک ام الفساد در یک دستگاه تمام خدمات آن نادیده گرفته شود؟ ممکن است این قبیل افراد در هرجایی باشد که اظهر من الشمس آن موجود است و نیاز به ارائه مصداق ندارد،!!؟؟

۱۰ – پر کردن خودرو مسئولان از برنج، چای و عسل و … برای حفظ مسئولیت ، ذلت است

البته معلوم نیست منظور از پدیده مذموم پر کردن خودروی مهمانان از ماهی و برنج و عسل و … اشاره به کیست ولی اگر منظور دفتر نماینده ولی فقیه سابق باشد؛ وای برما !!

البته از اینکه مهمان نوازی در ذات گیلانی هاست قابل تشکیک نیست، کما اینکه وقتی در همین ایام فلان آیت الله زاده با اهل و عیال بر نماینده ولی فقیه در گیلان وارد می شود پذیرایی از ایشان جزء سنت گیلانی هاست و نمی تواند مشمول سوغات برنج و ماهی و عسل باشد حتی اگر محل تامین اعتبار پذیرایی مشخص نباشد ؟!

انتظار بر این است وقتی دفتر نماینده ولی فقیه عملا به دنبال نیروهای “دست‌پاک” می گردد بگونه ای عمل نکند که برغم حسابرسی از یک موسسه عام المنفعه تحت امر و تایید سلامت مدیر مربوطه، حکم به تعویض آن مدیر داده شود و سرانجام آن شود که اگر (افشا) شود، نه اصل ماند و نه نسل ؟!

با توجه به برخی از امور انجام شده باز می توان دم از : “افشاگری درخصوص مجتمع آدینه و حوزه علمیه تا بدهی‌های میلیاردی که برای دفتر گذاشته اند“.

عیب می جمله چو گفتی هنرش نیز بگو             نفی حکمت مکن از بهر دل عامی چند

با این اوصاف فقط باید از خدا خواست :  اللّهُمَّ اجْعَلْ عَواقِبَ امُورِنا خَیْراً .

اخبار مرتبط

نظرات

 • با سلام.
  بعد از ۱۷ سال خدمت صادقانه حضرت آیت الله قربانی در کسوت نماینده مقام معظم رهبری در استان گیلان و امام جمعه رشت که از تمام بحرانها سربلند بیرون آمدند.
  بعد از استعفا و کناره گیری ایشان و مقام معظم رهبری در حکم انتصاب حجت الاسلام فلاحتی ، مرقوم فرمودند:
  «لازم می‌دانم از زحمات ارزشمند جناب آقای قربانی که خود از برجستگان علمی و فرهنگی آن خطه‌ی شریف می‌باشند، تشکر و قدردانی کنم »
  انتظار می رفت حجت الاسلام فلاحتی نیز به تاسی از رهبر فرزانه انقلاب از زحمات ۱۷ساله حضرت آیت الله قربانی به دفعات تشکر و قدردانی می نمود و نیز بعد از بررسی همه جانبه و نه یکطرفه اقدام به اظهار نظر می نمودند!
  متاسفانه ایشان از بعد از سالها ورود به گیلان ، اکثر مخالفین نمایندگان اسبق ولی فقیه (شهید آیت الله احسانبخش و آیت الله قربانی) را دور خود جمع نموده و شروع به جبهه گیری بر علیه آیت الله قربانی نمودند!!!
  تا جایی که هنوز ۷ ماه از این انتصاب نگذشته ، اکثر نیروهای ارزشی ، حزب اللهی و خون دل خورده انقلاب اسلامی، که با آمدن ایشان انتظار وحدت و همدلی داشتند، مایوس و نا امید شده و میدان را خالی کردند !
  امید است حجت الاسلام فلاحتی تا دیر نشده ، عذر کسانی را که برای انتقام و تسویه حساب منافع شخصی شان، دور بر ایشان جمع شده اند را بخواهد.

*

واردات اقلام دارویی هیچ سنخیتی با حوزه پزشکی ‌ندارد

نماینده لاهیجان و سیاهکل در مجلس:

واردات اقلام دارویی هیچ سنخیتی با حوزه پزشکی ‌ندارد

تحجر و بازگشت به عقب حوزه های علمیه را تهدید می کند

ییس دفتر عقیدتی سیاسی فرماندهی معظم کل قوا :

تحجر و بازگشت به عقب حوزه های علمیه را تهدید می کند

تلاش برخی مسئولان برای ساخت بیمارستان‌ بر اساس نیاز واقعی نیست

نماینده مردم آستانه اشرفیه و کیاشهر در مجلس :

تلاش برخی مسئولان برای ساخت بیمارستان‌ بر اساس نیاز واقعی نیست

گیلانیان به گزارش الف : حجت الاسلام کاشانی؛ پژوهشگر تاریخ اسلام: حضرت علی (ع) برای رسیدن به قدرت حاضر به گفتن یک دروغ نشد ، اما سه مسئول دولتی ما گفتند بنزین سهمیه بندی نمی‌شود ولی شد!