گیلانیان
یکشنبه ۶ آذر ۱۴۰۱ Sunday, 27 November , 2022
اکتبر 21, 2012 کد خبر : 13857 دسته‌بندی نشده

نگاهی عمیق تر

کرسی چینی اعجاب معماری سنتی گیلان

کرسی چینی اعجاب معماری سنتی گیلان

اختصاصی گیلانیان : گیلانیان تلاش می کند در سلسله نوشته هایی شما خوانندگان گرامی را با ویژگی های در حال فراموشی معماری سنتی استانمان و اجزای تشکیل دهنده یک بنای سازه ای اصیل گیلانی بیشتر آشنا نماید .

در این مقاله به تشریح تکنیک  ” کرسی چینی ” با گوشزد نمودن این نکته که این علم و هنر نفیس گیلانی هم اکنون در حال تدریس در معتبرترین آکادمی های معماری دنیاست خواهیم پرداخت.

 کرسی چینی

در معماری گیلانی شاهد وجهی مشترک هستیم و آنهم ” کرسی چینی ” است .

رطوبت گیلان که معمولا در همه جای استان به جز مناطق جنوبی آن وجود دارد باعث شده است که معماران سنتی گیلان برای در امان ماندن بنا از رطوبت زمین  و رسوخ نکردن آن به فضای خانه به کرسی چینی و یا در ارتفاع ساختن سازه اصلی روی بیاورند .

 کرسی چینی و انواع آن در معماری سنتی گیلان

 کرسی چینی معمولا کندن پی ساختمان و چیدن سنگ یا آجر تا ارتفاع مشخص است و ادامه آن بنای اصلی را تشکیل می دهد که گاه در زمین های آبرفتی و بسیار مرطوب به ۲ متر و در زمین های معمولی به ۱ متر می رسد .

اما نوع دیگر آن نیز ساختن بنا در ارتفاع است . این نوع سازه نیز در مدل های مختلف در معماری سنتی گیلان دیده می شود :

نوع اول

در این مدل تیرهای چوبی قوی بصورت عمود در زمین کار گذاشته می شوند که حکم ستون های ساختمان را دارند و بعد بر روی این تیرک ها کف سازی انجام می شود و بعد طبقات و اتاق ها بر روی کف سازی انجام شده شکل می گیرند . در این مدل ، پله نقش بسیار مهم ارتباطی و ایوان نیز چشم انداز خوبی را دارد.

البته ایوان در معماری سنتی گیلان همیشه وجود داشته و عنصری مهم در این نوع از معماری بشمار می رود و این خود نشانه ای از برونگرایی در خانه های سنتی گیلانیان است.

 نوع دوم

 مشخصه این دسته استفاده از تیرک های چوبی عظیم با قطر بالاست که بر خلاف دسته اول بصورت افقی بر روی زمین خوابانده می شوند و این کار به صورت لایه لایه بر روی هم و تا ارتفاع مشخص قرار می گیرد . چفت و بست این چوب های روی هم قرار گرفته به صورت فاق و زبانه ای بسیار در معماری اصیل و سنتی گیلان به چشم می آید . گاه می بینیم که در سازه های قدیمی حتی یک میخ خم در سازه به کار نرفته و کلیه اتصالات یا بصورت گوه و یا بصورت فاق و زبانه انجام شده است.

جالب توجه این است که این نوع پی برخلاف هم صنفان امروزی خود که از بتون یا میله گرد و در اعماق زمین کاشته می شوند فقط بر روی زمین   ستوار می شوند و جالتر اینکه تحقیقات نشان داده است که این نوع سازه ها تاب تحمل زلزله هایی با قدرت ۸ ریشتر را دارند و این خود از عجایب سازه ای سنتی گیلان بشمار می رود

هم اکنون می توانید نمونه های این عجایب سازه ای را در موزه میراث روستایی گیلان نزدیکی رشت ببینید.

آنچه خواندید گوشه ای از مهندسی و معماری مختص گیلانیان بود که در شماره های آتی به زوایای دیگر این هنر گیلانیان خواهم پرداخت .

ادامه دارد…

اخبار مرتبط

نظرات

  • “این علم و هنر نفیس گیلانی هم اکنون در حال تدریس در معتبرترین آکادمی های معماری دنیاست “…واقعا؟ میشه یه لینک به سایت اون آکادمی بذارین لطفا؟،اگه قرار بود آدما هر ابتکار کوچکی رو اینقد بزرگش کنن تا حالا اروپایی ها سر ما رو برده بودن،که نبردن!ولی افرادی مثل نویسنده این مطلب اصرار عجیبی دارن که هر طور شده از اعماق فرهنگ نخ نما و عقب افتاده یک کشور جهان سوم برگ برنده ای بیرون بکشن و به جهان ارائه کنن…من خیلی تصادفی به این سایت اومدم خودمم گیلانی هستم و این خونه ها رو زیاد دیدم ولی اغراقی که در ابتدا و انتهای مطلب هست واقعا حال بهم زنه

  • آقا سعید اینطورام نیست.وقتی که یه خونه چوبی بدون استفاده هیچ میخی در برابر زلزله ۸ ریشتری دووم آورده یعنی واقعا یه چیزی بار سازندگانش بود.وقتی که ما کاخ تخت جمشید رو داشتیم همونهایی که ما رو جهان ۳ و دستاوردهای ما رو نخ نما میدونستند زیر چادر زندگی می کردند.حداقل کمی واقع بینانه به تاریخ و ملتت نگاه کن

*

باز هم برق سه فاز “صنایع گیلان” را گرفت!

تولیدکنندگان استان در صف اول قطع برق؛

کریم خرسندی مژدهی

باز هم برق سه فاز “صنایع گیلان” را گرفت!

برادرانه با برادرانمان امیرعبداللهیان و شمخانی

مدیر مسئول روزنامه کیهان نوشت:

برادرانه با برادرانمان امیرعبداللهیان و شمخانی

متاسفم مطلبی برای نمایش وجود ندارد