گیلانیان
دوشنبه ۳۱ شهریور ۱۳۹۹ Monday, 21 September , 2020
جولای 30, 2020 کد خبر : 79324 جدیدترین های صفحه اول خبر ها

عضو کمیسیون برنامه، بودجه :

کسری بودجه ۱۵۰ هزار میلیارد تومانی دولت تا پایان سال؛ استقراض از بانک مرکزی صلاح نیست

کسری بودجه ۱۵۰ هزار میلیارد تومانی دولت تا پایان سال؛ استقراض از بانک مرکزی صلاح نیست

گیلانیان : عضو کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس از کسری بودجه بیش از ۱۵۰ هزار میلیارد تومانی دولت در سال ۹۹ خبر داد و گفت: انتشار اوراق برای جبران این کسری، دولت‌های بعد را دچار بحران می‌کند.

جبار کوچکی‌نژاد شیوع ویروس کرونا در کشور و به تبع آن کاهش درآمدهای مالیاتی را از جمله چالش‌هایی که دولت با آن دست به گریبان است خواند و اظهار داشت: اگر با همین روند فعلی تا پایان سال ادامه دهیم چیزی بیش از ۱۵۰ هزار میلیارد تومان کسری بودجه خواهیم داشت.

عضو کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس شورای اسلامی بودجه عمومی کشور در سال ۹۹ را عددی بین ۴۵۰ تا ۵۰۰ هزار میلیارد تومان اعلام کرد و بیان داشت: از این مبلغ چیزی در حدود ۱۸۰ هزار میلیارد تومان آن مربوط به مالیات است که در بخش مالیات مستقیم، مالیات غیرمستقیم و مالیات بر ارزش افزوده تقسیم‌بندی می‌شود.

کوچکی‌نژاد با بیان اینکه بخش مالیات بر ارزش افزوده نزدیک به ۷۰ هزار میلیارد تومان از بودجه عمومی دولت در سال ۹۹ را به خودش اختصاص داده است عنوان کرد: دولت برای درآمد حاصل از فروش نفت هم ۶۰ هزار میلیارد تومان با فروش یک میلیون بشکه در روز پیش‌بینی کرده است که این عدد هم محقق نمی‌شود.

بیشتر بخوانید

وی برداشت از منابع صندوق توسعه ملی نظیر تبصره ۴ را که مبلغ آن حدود ۴ میلیارد دلار می‌شود را از دیگر تمهیدات دولت برای جبران کسری بودجه امسال ذکر کرد و ابراز داشت: در بخش فروش اموال نیز دولت موظف است معادل ۵۰ هزار میلیارد تومان از اموال و دارایی‌های خود را برای این منظور به فروش برساند.

نماینده مردم رشت در مجلس درآمد اختصاصی دستگاه‌ها که باید به خزانه واریز شود را ۵۰ هزار میلیارد تومان و از محل فروش اوراق را هم ۷۰ هزار میلیارد تومان اعلام کرد و گفت: علاوه بر این‌ها سهم عوارض گمرکی و سایر عوارض‌ها هم در بودجه سال ۹۹ حدود ۴۰ تا ۵۰ هزار میلیارد تومان برآورد شده است.

عضو کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس شورای اسلامی با اشاره به اینکه طبق آمارها پرداختی دولت در سه ماهه نخست امسال ۱۱۰ هزار میلیارد تومان و درآمد آن کمتر از ۹۰ هزار میلیارد تومان بوده است تصریح کرد: دولت مجبور است یکسری از کسری بودجه خود تا پایان سال را از صندوق توسعه ملی برداشت کند.

کوچکی‌نژاد با بیان اینکه اگر با همین روند فعلی پیش برویم تا پایان امسال بالای ۱۵۰ هزار میلیارد تومان کسری بودجه خواهیم داشت عنوان کرد: انتشار اوراق برای جبران کسری بودجه سال ۹۹ بدون شک دولت‌های بعدی را دچار بحران می‌کند از طرفی استقراض از بانک مرکزی هم خطرات خاص خودش را به همراه دارد.

اخبار مرتبط

نظرات

بدون نظر

*

«بُرد – بُرد» این است نه آن!

یادداشت شریعتمداری :

«بُرد – بُرد» این است نه آن!

چایکاری در ایران یکصد و بیست ساله شد

سید عبدالله میرحسینی مقدم، مشاور فنی صندوق چای کشور

چایکاری در ایران یکصد و بیست ساله شد

” مسئول بی لیاقت نمی خوایم نمی خوایم “

رشت- علی کشت پرور بین کلایی

” مسئول بی لیاقت نمی خوایم نمی خوایم “