گیلانیان
سه شنبه ۱۸ بهمن ۱۴۰۱ Tuesday, 7 February , 2023
آوریل 30, 2012 کد خبر : 8462 خبر ها

آیت الله قربانی در دیدار با شورای مرکزی خانه مطبوعات:

کسی نمی‌تواند بگوید مطبوعات انتقاد معقول و منطقی نکند

کسی نمی‌تواند بگوید مطبوعات انتقاد معقول و منطقی نکند

اعضای شورای مرگزی خانه مطبوعات استان با حضرت آیت الله قربانی ، نماینده مقام معظم رهبری در گیلان و امام جمعه رشت دیدار کردند.
گیلانیان : در ابتدای این دیدار حجت الاسلام والمسلمین اسحاقی رئیس هیأت مدیره شورا در مورد وضعیت مطبوعات استان و همسوئی رسانه های نوشتاری با نظام ، دولت و مدیران استان خواستار واگذاری طبقه دوم ساختمان خانه مطبوعات به اعضاء ، جهت برگزاری کلاس های آموزشی خبرنگاران شد . سپس بهمنی جلالی دبیر خانه نیز با اشاره به افزایش هزینه های چاپ از قبیل کاغذ و زینگ و چاپ و تقلیل یافتن یارانه دولتی به نصف و تأخیر پرداخت آن خواستار عنایت ویژه به ۱۳۵ رسانه استان که از حیث تعداد مقام دومی کشوری را دارد ، شد.

آنگاه آیت الله قربانی طی سخنانی گفت : کسی نمی‌تواند نقش مطبوعات را منکر باشد. گاهی یک نوشته یک موجی در دنیا می‌افکند و یک ولوله‌ای به وجود می‌آورد که سرانجام نیک و گاهی بدی دارد. گیلان منطقه فرهیختگان است و طبق گزارش شما پس از تهران اولین استان مطبوعاتی کشور و دارای ۱۳۵ نشریه است، این سابقه در تاریخ دارد و از زمانهای دور و زمان میرزاکوچک تاکنون ادامه دارد و به عنوان یک سرمایه است ؛ متاسفانه مطبوعات ما یا چپ می‌زنند یا راست بی‌محتوی می‌زنند و یا دردها را نشانه نمی‌گیرند و داروی آن را ارائه نمی‌کنند و از کنار نقطه‌ ضعف هائی که در نهادها و ادارات وجود دارد و استان را کم‌کم به بی تفاوتی وادار می‌کند عبور می کنند ! این عمل یا به خاطر ترس یا به خاطر نداشتن طرح و برنامه و یا نبود انگیزه درونی برای تبیین این مسایل است که کمتر گفته و مورد توجه قرار می‌گیرد در نتیجه مردم نسبت به مطبوعات بی‌تفاوت می‌شوند و مطبوعات را متهم به نان به نرخ روز ‌خوردن می‌کنند.

نماینده ولی فقیه در استان گفت : در انعکاس خبرها دقت کنید ، همه یک تیتر را بزرگ نکنید.خبرها را متنوع کنید، یکی به بعد کشاورزی ، یکی به بعد نانو ، یکی به صنعت و گردشگری و … به عبارتی به تمام ابعاد بپردازید

امام جمعه رشت گفت : شما دارید می‌بینید که تبلیغات فراوانی برای یک موضوع که بازدهی آنچنانی نیز ندارد ، صورت می گیرد ، شما می‌توانید این موارد را در روزنامه‌ هایتان منعکس کنید .

 اینکه آقا ( رهبر انقلاب ) می‌فرماید تولید ملی ، کار و سرمایه ایرانی را باید حمایت کرد، این نیست که این همه بنر و تبلیغات نصب شود ، بعد هم هیچ بازدهی ‌نداشته باشد. آخر این پول‌هایی که خرج می‌شود بیت المال است باید بازدهی داشته باشد یا نه ؟

مطبوعات از اینها انتقاد کند. اگر شما حرف نزنید برخی خیال می‌کنند راضی به این کار هستید این معنی اش این نیست که ما دولت را تضعیف می‌کنیم و یا مسئولین را تضعیف می‌کنیم ، چون ماها بدون عیب نیستیم و این نکته‌هایی که شما در روزنامه‌ها می نویسید ، مسئولین را متوجه می‌کنید که چشم ‌هائی مواظب رفتار آن‌ها هستند، مواظب رفتار خودشان باشند. همین کاندیداها که به دنبال رأی هستند. بعضی تبلیغات شان ، تبلیغات نادرستی است و بعضی از کارها بالمشاهده آدم می‌بیند گاهی یادآور تبلیغات زمان طاغوت می‌شود.

آیت الله قربانی گفت : شما حق دارید انتقاد کنید ولی مستند حرف بزنید و منطقی در بعضی از مسایل ورود کنید. گاهی یک کلمه در روزنامه می‌تواند یک درس بزرگ برای انسان باشد، من کتابی به نام (بلاهای اجتماعی قرن ما) دارم که بیشترین مستنداتم از همین مطبوعات است. این اطلاعات شما برای اهل تحقیق بسیار مفید و قابل استفاده است. پیشنهاد می کنم نوشته‌های شما یک ستونی داشته باشد که بعضی از مسایل آموزنده را در آنجا بیاورید  نوع‌آوری داشته باشید ، تکرار و مکررات آدم را خسته می‌کند. تنوع برای انسان ارزش است. بنابراین شما باید تنوع را در نوشته‌هایتان رعایت بکنید ، بنظر من کارهای شما از کارهای وعاظ و بعضی از مسئولین مهمتر است و می‌تواند به جامعه فکر بدهد.

آیت الله قربانی در پایان گفت : از زیارت شما خوشحالم ، در مورد مشکل شما متأسفانه یک مشکل گشایی اینجا نداریم، اوضاع گیلان بهم ریخته است، یک مدیریت ارشدی که بتواند استان را اداره بکند واقعاً نداریم و ارشاد ما هم راجل است ، برجستگی‌هایی در آن نمی‌بینیم یا نمی‌گذارند ایشان حرف‌هایشان را بزند ، به هرحال شما این آزادی مطبوعاتی را دارید . کسی نمی‌تواند بگوید انتقاد معقول و منطقی نکنید . در مورد مشکل شما حالا اگر یک مقام مسئولی پیدا شد، من مشکل شما را پیگیری خواهم کرد.

اخبار مرتبط

نظرات

بدون نظر

 

*

باز هم برق سه فاز “صنایع گیلان” را گرفت!

تولیدکنندگان استان در صف اول قطع برق؛

کریم خرسندی مژدهی

باز هم برق سه فاز “صنایع گیلان” را گرفت!

برادرانه با برادرانمان امیرعبداللهیان و شمخانی

مدیر مسئول روزنامه کیهان نوشت:

برادرانه با برادرانمان امیرعبداللهیان و شمخانی