گیلانیان
یکشنبه ۳ مهر ۱۴۰۱ Sunday, 25 September , 2022
آوریل 5, 2014 کد خبر : 26140 خبر ها

مدیر عامل آب منطقه ای گیلان :

کشاورزان گیلانی از تمامی ظرفیت های آبی استان استفاده کنند

کشاورزان گیلانی از تمامی ظرفیت های آبی استان استفاده کنند

گیلانیان : مدیر عامل آب منطقه ای گیلان از کشاورزان خواست از تمامی ظرفیت های آبی استان برای زراعت برنج استفاده کنند.

سیف الله آقابیگی ظهر شنبه در جمع مدیران و کارشناسان شرکت سهامی آب منطقه ای گیلان افزود: برنج از محصولات راهبردی استان است از اینرو آب مورد نیاز این محصول مهم در فصل زراعی باید تامین شود.

 وی همچنین از تمامی کشاورزان خواست با توجه به شرایط جوی مساعد روزهای اخیر و نزول رحمت الهی در سراسر گیلان هر چه سریعتر نسبت به آماده سازی مزارع و شخم اول اقدام و از تمامی ظرفیت های آبی استان استفاده تا در سایه توجه خداوند قادر متعال فصل کشاورزی پر محصولی را پیش رو داشته باشند.

مدیر عامل آب منطقه ای گیلان از لایروبی ۱۰۰ کیلومتر از انهار اصلی شهرستان های رودسر و لنگرود خبرداد و گفت: در راستای کسب حداکثر آمادگی برای ارائه خدمات به کشاورزان در فصل زراعی جاری از ۱۲ اسفند ماه سال گذشته با استفاده از ۱۲ دستگاه بیل مکانیکی و یک دستگاه بلدوزر افزون بر ۱۰۰ کیلومتر از انهار اصلی شهرستان های رودسر و لنگرود لایروبی شد.

وی افزود: همچنین طی این بازه زمانی تمامی سردهنه های خاکی شهرستان های املش، لنگرود و رودسر بازسازی و ایستگاه های پمپاژ و چاه های موجود نیز مورد بازدید  و پس از رفع نقص، راه اندازی دوباره شدند.

وی در ادامه خواستار جمع آوری تمامی ماشین آلات موجود و آزادسازی بستر و حریم رودخانه سفیدرود حد فاصل سد سفیدرود تا سد انحرافی سنگر شد و افزود: با توجه به شروع مقدمات فصل زراعی از ابتدای فروردین و با هدف تأمین آب اراضی شالیکاری، احتمال رها سازی آب از سد مخزنی سفیدرود به منظور جلوگیری از ایجاد اخلال در آبرسانی و بروز خسارات احتمالی به شرکت های پیمانکاری فعال در بستر و حریم رودخانه سفیدرود، حد فاصل سد سفیدرود تا سد انحرافی سنگر و همچنین با توجه به قانون توزیع عادلانه آب، جمع آوری تمامی مصالح دپو شده در بستر و حاشیه رودخانه با هدف پیشگیری از ورود آن به داخل تأسیسات آبیاری امری ضروری است.

آقابیگی اظهارداشت: با توجه به لزوم استفاده حداکثری و بهره وری بهینه از آبهای جاری رودخانه های سراسر استان تا کنون افزون بر ۲۷۳ سردهنه آب کشاورزی مرمت، بازسازی و آبگذاری شده است.

وی اذعان داشت: بیش از ۹۵ درصد سردهنه های انهار سنتی موجود در مسیر رودخانه های شهرستان شفت که تامین کننده آب شش هزار و ۵۰۰ هکتار از اراضی کشاورزی گیلان است ترمیم، بازسازی و آبگذاری شده است.

مدیر عامل آب منطقه ای گیلان گفت: نهر لاسک شهرستان شفت به تنهایی آب مورد نیاز ۴۰۰ هکتار از اراضی شالیکاری را تأمین می کند که با تلاش پرسنل این شرکت کار بازسازی و آماده سازی سر دهنه آن به اتمام رسیده است و این فرصت مناسبی برای کشاورزان روستاهای لاسک، خرم آباد، مبارک آباد، واکله سرا و شادنشین است که با استفاده از فرصت های موجود و انجام شخم اولیه نسبت به آماده سازی مزارع خود اقدام کنند.

وی افزود: راه اندازی پروژه های نیمه تمام کمک قابل توجهی به کاهش مخاطرات و مشکلات بخش آب کشاورزی طی فصل زراعی جاری خواهد بود.

آقابیگی همچنین با اشاره به تجهیز و راه اندازی بیش از ۶۰۰ ایستگاه پمپاژ آب کشاورزی اظهارداشت: بنابر هماهنگی های انجام گرفته دهیاران و شوراها باید فعال تر از گذشته و در اسرع وقت نسبت به تحویل و تحول ایستگاه های پمپاژ برای بهره برداری و نگهداری از تاسیسات آبی مورد نیاز اقدام تا همه شرایط برای پدید آمدن فصل زراعی پرمحصول آماده باشد.

وی تاکید کرد: با تلاش های صورت گرفته اکنون بیش از ۷۰۰ حلقه چاه آب کشاورزی آماده بهره برداری و ۳۰۰ حلقه نیز در مرحله بازبینی بوده و هنر مسئولان و مردم باید این باشد تا با بهره گیری ازتمامی پتانسیل آبی موجود فصل کشاورزی پر محصولی را رقم بزنند.

مدیر عامل آب منطقه ای گیلان تصریح کرد: در راستای آماده سازی تأسیسات آبی استان برای فصل کشاورزی جاری از هزار و ۵۰۰ هکتار آب بندان های مورد بهره برداری بیش از ۸۵ درصد آبگیری و بیش از ۲۲۵ کیلومتر انهار و کانالهای آب کشاورزی نیز لایروبی شده اند.

وی یادآورشد:  در حال حاضر با بهره گیری از توان بخشی خصوصی ۳۷ دستگاه سنگین در حال تکمیل و آماده سازی سردهنه ها است.

اخبار مرتبط

نظرات

بدون نظر

*

باز هم برق سه فاز “صنایع گیلان” را گرفت!

تولیدکنندگان استان در صف اول قطع برق؛

کریم خرسندی مژدهی

باز هم برق سه فاز “صنایع گیلان” را گرفت!

برادرانه با برادرانمان امیرعبداللهیان و شمخانی

مدیر مسئول روزنامه کیهان نوشت:

برادرانه با برادرانمان امیرعبداللهیان و شمخانی