گیلانیان
چهارشنبه ۱۹ مرداد ۱۴۰۱ Wednesday, 10 August , 2022
نوامبر 29, 2013 کد خبر : 22673 خبر ها

کنگره میرزا کوچک جنگلی در رشت برگزار می شود

کنگره میرزا کوچک جنگلی در رشت برگزار می شود

گیلانیان : دبیر کنگره میرزای جنگلی و شهدای طلبه و روحانی گیلان از برگزاری این کنگره با سخنرانی وزیر اطلاعات در رشت خبر داد

به گزارش خبرنگار مهر، حجت الاسلام محمد جمالی ظهر پنجشنبه در نشست با خبرنگاران استان در خصوص برگزاری کنگره میرزا کوچک خان جنگلی در یازدهم آذر ماه سال جاری افزود: این کنگره ساعت ۹ صبح یازدهم آذر ماه با سخنرانی حجت الاسلام و المسلمین علوی وزیر اطلاعات جمهوری اسلامی، قرائت پیام رئیس جمهور از سوی استاندار، گزارش دبیر ستاد کنگره و مداحی در مصلی رشت برگزار خواهد شد.

وی اظهارداشت: قبل از راه اندازی ستاد کنگره شهدای روحانی در دهه ۶۰ تا ۷۰  دو کنگره در گیلان با همکاری اداره کل فرهنک و ارشاد اسلامی و سایر نهادها و ادارات با حضور پژوهشگران، استادان، نخبگان و غیره برگزار شد همچنین چندین کتاب در خصوص شخصیت میرزا و نهضت جنگل و مجموعه مقالات و اشعاری منتشر و فیلم سینمایی میرزا و موزیک میرزا که در رژه های نظامی نواخته می شود نیز در آن زمان تولید شد.

دبیر کنگره میرزای جنگلی و شهدای طلبه و روحانی استان از بازسازی مزار میرزا نیز خبر داد و گفت: هرساله یازدهم آذر ماه با همکاری بنیاد شهید، بسیج طلاب و روحانیون و هیئت امنای مسجد سلیمان داراب مراسمی برسر مزار میرزا برگزار می شد.

وی اذعان داشت: در سال ۱۳۷۷ سنت حسنه ای از سوی آیت الله حاج صادق احسانبخش نماینده فقید ولی فقیه در گیلان و امام جمعه رشت پایه گزاری شد که این سنت حسنه برگزاری نخستین یادواره ۱۱۰ نفر از شهدای طلبه و روحانی استان و میرزا کوچک جنگلی بود و کتابی نیز از سوی بنیاد شهید و امور ایثارگران استان در این راستا منتشر شد.

جمالی با اشاره به تاسیس ستاد کنگره روحانی شهید میرزا کوچک جنگلی و ۱۵۰ شهید طلبه و روحانی در استان اظهارداشت: این ستاد در سال ۱۳۸۹ از سوی آیت الله سعیدی نماینده ولی فقیه در سپاه پاسداران در پل عراق جنب سپاه ناحیه مرکزی راه اندازی و افتتاح شد.

وی گفت: با ابلاغ ستاد کنگره شهدای کشور ،کنگره شهدای طلبه و روحانی در کل کشور راه اندازی شد و این ستاد در تمامی استان ها زیر نظر کنگره شهدای طلبه و روحانی فعالیت می کند.

دبیر کنگره میرزای جنگلی و شهدای طلبه و روحانی استان با بیان اینکه ۱۵۰ شهید طلاب و روحانی در استان شناسایی شده اند، تصریح کرد: در گیلان میرزا کوچک خان جنگلی یک شهید ملی است و شهدای شاخصی همچون شهید آیت الله احسانبخش، سید یونس رودباری و غیره وجود دارند.

وی متذکر شد: در سال ۱۳۸۹ یادواره میرزا کوچک خان جنگلی و شهدای طلبه و روحانی با سخنرانی آیت الله نوری همدانی در مصلی رشت برگزار شد که در این مراسم هشت هزار نفر حضور داشتند، در سال ۱۳۹۰ نیز این مراسم با سخنرانی دبیر کل کنگره شهدای روحانی کشور حجت الاسلام ذوالنور برگزار شد.

جمالی گفت:در سال ۱۳۹۱ نیز کنگره میرزا از سوی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی با سخنرانی رئیس جمهور و قرائت پیام رهبر انقلاب در زیبا کنار برگزار شد.

دبیر کنگره میرزای جنگلی و شهدای طلبه و روحانی استان تصویب بنیاد میرزا کوچک جنگلی و راه اندازی آن در گیلان را از دستاوردهای کنگره سال ۱۳۹۱ عنوان کرد و افزود: بنیاد میرزا کوچک جنگلی از سوی هیئت وزیران تصویب شده است.

وی همچنین از راه اندازی این بنیاد در استان گیلان خبر داد و اظهارداشت: دبیرخانه این بنیاد در اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان مستقر خواهد شد.

جمالی بیان داشت:  با راه اندازی این بنیاد در استان می توان شاهد خدمات و برنامه های بزرگی همچون از غربت درآوردن مزار میرزا در سلیمانداراب رشت بود.

وی با اشاره به اهداف این کنگره نیز گفت: شناسایی طلاب و روحانیون شهید استان، جمع آوری، حفظ و ماندگار کردن آثار شهدا برای نسل های آتی، معرفی شهدای روحانی به جامعه، تبیین نقش روحانیت در انقلاب اسلامی و دفاع مقدس، آشنا کردن جوانان بویژه طلاب با آرمان ها، اهداف  شهدای روحانی، ترویج فرهنگ ایثارو شهادت در جامعه و غیره از اهداف این کنگره هستند.

دبیر کنگره میرزای جنگلی و شهدای طلبه و روحانی استان در ادامه تجلیل و تکریم از خانواده های شهدا و ایثارگران طلبه و روحانی، جمع آوری آثار  شخصی شهدا از قبیل زندگی نامه و خاطرات، تدوین و نشر ادبی کتاب شعر و مقالات و آثار شهدا،تهیه و تولید فیلم مستند و داستانی، راه اندازی موزه شهدای طلبه و روحانی در کل کشور و در کنار مرقد حضرت امام خمینی (ره) به شکل نقشه ایران، تدوین و تهیه فیلم مستند شهدای شاخص روحانی استان، ساخت و نصب تندیس یادمان شهدا در ورودی شهرها و راه اندازی سایت ویژه شهدای طلبه، روحانی و میرزاکوچک و غیره را از دیگر اهداف کنگره میرزا کوچک و ۱۵۰ شهید طلبه و روحانی استان عنوان کرد.

وی همچنین از چاپ کتاب جامعی در خصوص نقش روحانیت در انقلاب و شهدای روحانی در دفاع مقدس از حیث محتوا و کیفیت چاپ خبر داد و  افزود: این کتاب سال آینده از سوی کنگره روحانی شهید میرزا کوچک جنگلی و ۱۵۰ شهید طلبه و روحانی منتشر می شود./منبع : مهر

اخبار مرتبط

نظرات

بدون نظر

*

باز هم برق سه فاز “صنایع گیلان” را گرفت!

تولیدکنندگان استان در صف اول قطع برق؛

کریم خرسندی مژدهی

باز هم برق سه فاز “صنایع گیلان” را گرفت!

برادرانه با برادرانمان امیرعبداللهیان و شمخانی

مدیر مسئول روزنامه کیهان نوشت:

برادرانه با برادرانمان امیرعبداللهیان و شمخانی

متاسفم مطلبی برای نمایش وجود ندارد