گیلانیان
یکشنبه ۱۶ بهمن ۱۴۰۱ Sunday, 5 February , 2023
نوامبر 1, 2013 کد خبر : 22175 خبر ها

کود کشاورزی باز گران شد !!؟

کود کشاورزی باز گران شد !!؟

اختصاصی گیلانیان : چند سالی است که بخش کشاورزی با معضلی به نام کود شیمیائی مواجه هست و این نهاده کشاورزی از حیث افزایش قیمت سالانه چنان کرسی با دلار و طلا و امثالهم گذاشته که باد به گردش هم نمی رسد .

اخیرا مطلع شدیم که گودرز کمال‌پور، مدیر جهاد کشاورزی آستانه‌اشرفیه در مصاحبه مورخه ۹۲/۰۸/۰۹ با خبرگزاری فارس با اشاره به افزایش قیمت کود سفید و اوره تصریح کرد:

برای اینکه با چالش‌های خرید در کود شیمیایی که به صورت نقدی انجام می‌گیرد مواجه نشویم به بخش خصوصی ۱۰۰ میلیون تومان و بخش تعاونی ۴۰۰ میلیون تومان وام گردش در سرمایه اختصاص داده شده است.

این نهاده بالاتر از طلا در سال ۸۹ از قرار کیلوئی ۶۰ ریال ، در سال ۹۰ کیلوئی ۱۸۰ ریال و در سال ۹۱ ناگهان به کیلوئی ۴۰۰۰ ریال رشد قیمت داشته است .

به نقل از رئیس سازمان جهاد کشاورزی پیشین در روز عید غدیر کود به ۵۵ هزار تومان یعنی کیلوئی ۱۱۰۰۰ ریال افزایش قیمت پیدا کرده است .

نکته جالب این است که مدیران جهاد برای توجیه این تورم وعده های محالی تحت عنوان وام گردش در سرمایه چاشنی تبلیغات و توجیهات خودشان می کنند که این وعده در سال گذشته به دلیل بدهی تعاونی ها به بانک ها محقق نشد و قطع و یقین امسال نیز محقق نخواهد شد و تعاونی ها ناگزیر به پیش فروش کود شدند تا از این طریق بتوانند کود مورد نیاز کشاورزان را خریداری نمایند که این مجمل حدیث مفصلی دارد .

بعنوان مثال مهندس ایرج بنیادی، معاون بهبود تولیدات گیاهی سازمان جهاد کشاورزی استان گیلان در تاریخ ۱ دی ۱۳۹۱ به خبرنگار “گیلانیان” گفت :

Boyadiاتحادیه های تعاونی مشکل نقدینگی دارند . مشکل نقدینگی اتحادیه ها تعاونی در سال گذشته باعث دیر رسیدن کود به دست کشاورزان شده و از سوی دیگر اتحادیه تعاونی روستائی خود عامل خرید ۲۰ درصد از کود مورد نیاز استان از پتروشیمی است . از این رو به منظور حمایت از اتحادیه تعاونی روستائی ما امسال سه راهکار ارائه کردیم :

راهکار اول:  برای اتحادیه های تعاونی که به عنوان بازوان ما هستند از دو منبع تسهیلات بانکی در نظر گرفتیم .

اول از محل کمک های فنی اعتباری مبلغ یک میلیارد و ۱۰۰ میلیون تومان اعتبار با سود ۱۴ درصد برایشان تسهیلات در نظر گرفتیم که آنها اتحادیه های شهرستان ها را به عنوان عاملین خود به بانک معرفی کردند ، بعضی پرونده هایشان را تکمیل کردند ، بعضی در حال تکمیل پرونده هستند و بعضی ها هم نواقصی در پرونده هایشان موجود هست که هنوز شرایط دریافت تسهیلات را احراز نکردند .

دوم از یک منبع دیگر باز از محل کمک های فنی اعتباری مبلغ ۶۰۰ میلیون تومان به عنوان سرمایه در گردش از تهران برایشان تسهیلات گرفته شده و به بانک معرفی شدند که دارند می گیرند تا در راه نمانند .

هیچ اطلاعی از تحقق این وعده ها منتشر نشد زیرا کشاورزان علیرغم اینکه کود را پیش خرید نموده بودند شدیدا از بابت دریافت کود مورد نیاز خود با مشکل مواجه بودند تا اینکه یکی دو بار قیمت کود با مجوز استانی افزایش یافت و تا حدودی رفع مشکل شد.

شاید جالب توجه باشد علیرغم تعزیراتی بودن کود پس از پایان نشاء این نهاده توسط دلالان در بازار آزاد عرضه می شد و معلوم نیست این همه کود چگونه وارد چرخه توزیع آزاد می شد !!

اخبار مرتبط

نظرات

بدون نظر

 

*

باز هم برق سه فاز “صنایع گیلان” را گرفت!

تولیدکنندگان استان در صف اول قطع برق؛

کریم خرسندی مژدهی

باز هم برق سه فاز “صنایع گیلان” را گرفت!

برادرانه با برادرانمان امیرعبداللهیان و شمخانی

مدیر مسئول روزنامه کیهان نوشت:

برادرانه با برادرانمان امیرعبداللهیان و شمخانی