گیلانیان
دوشنبه ۴ مهر ۱۴۰۱ Monday, 26 September , 2022
آگوست 4, 2014 کد خبر : 28748 خبر ها

شعبان نژاد:

گسترش صحیح نوغانداری موجب افزایش سطح اشتغال در جامعه می شود

گسترش صحیح نوغانداری موجب افزایش سطح اشتغال در جامعه می شود

گیلانیان : رئیس سازمان جهاد کشاورزی گیلان گفت: گسترش صحیح نوغانداری در مناطق مستعد می تواند به عنوان یک برنامه اساسی برای رفع پاره ای از مشکلات اقتصادی، اجتماعی و افزایش سطح اشتغال مورد استفاده قرار گیرد.

علیرضا شعبان نژاد عصر یکشنبه در جلسه کشاورزی استان به خصوصیات اقتصادی و اجتماعی فعالیت نوغانداری اشاره کرد و افزود: حجم سرمایه گذاری و پراکنش سرمایه در فعالیت های توسعه نوغانداری در مقایسه با سایر فعالیت های تولیدی دیگر کمتر بوده و زمان بازگشت سرمایه از برخی رشته های دیگر سریعتر است.

وی اظهارداشت:  امکان استفاده از منابع غیر قابل استفاده آب و خاک کشور با اجرای طرح های توسعه نوغانداری فراهم خواهد شد زیرا کاشت درخت توت در حاشیه رودخانه ها، آبراهه ها، مسیل ها، جاده ها، حاشیه روستاها و اطراف مزارع بصورت تک درخت یا توتستان های مجتمع میسر است.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی گیلان گفت: درخت توت دارای ریشه های عمیق بوده و می تواند در خاک های مختلف استقرار و دوام داشته باشد.

وی افزود:  علاوه بر این درخت توت بیشتر از سایر گیاهان باغی به خشکی مقاوم است و می تواند بصورت دیم و نیمه دیم کاشته شود.

شعبان نژاد اظهارداشت: دوران باردهی توتستان کوتاه است و پس از سه سال برگ تولیدی آن به مصرف تغذیه کرم ابریشم می رسد.

وی اذعان داشت: عمر بهره دهی توتستان نیز طولانی بوده ( ۱۵ تا ۲۰ سال) و می تواند با عملکرد زیاد، بهره دهی موثر اقتصادی داشته باشد.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی گیلان گفت: ارزش افزوده فعالیت های پرورش کرم ابریشم در زمانی کوتاه به دست می آید و بازده این فعالیت نسبت به زمان انجام آن از هر فعالیت کشاورزی و دامپروری دیگر پرسودتر است.

وی همچنین افزود: ارزش افزوده پرورش توت قابل ملاحظه بوده و بازگشت سرمایه دراین فعالیت در مقایسه با فعالیت های مشابه سریعتر است.

 وی تصریح کرد: در دوره زمانی پرورش کرم ابریشم سایر فعالیت های کشاورزی محدود بوده و کشاورزان می توانند با استفاده از امکانات محلی و نیروی انسانی ارزان و بیکار فصلی، حداکثر استفاده را داشته باشند.

شعبان نژاد یادآورشد: پرورش کرم ابریشم علاوه بر تمامی نیروهای فعال سطح روستاها امکان بکارگیری بخش غیر فعال جامعه روستایی همچون زنان، کودکان و سالخوردگانی که توان انجام کارهای سنگین کشاورزی را ندارند را نیز فراهم می سازد.

اخبار مرتبط

نظرات

بدون نظر

*

باز هم برق سه فاز “صنایع گیلان” را گرفت!

تولیدکنندگان استان در صف اول قطع برق؛

کریم خرسندی مژدهی

باز هم برق سه فاز “صنایع گیلان” را گرفت!

برادرانه با برادرانمان امیرعبداللهیان و شمخانی

مدیر مسئول روزنامه کیهان نوشت:

برادرانه با برادرانمان امیرعبداللهیان و شمخانی