گیلانیان
چهارشنبه ۹ آذر ۱۴۰۱ Wednesday, 30 November , 2022
جولای 18, 2011 کد خبر : 1710 خبر ها

مهندس روح الله قهرماني چابك سفیر جمهوری اسلامی ایران در کویت

گفت و گوی شبکه تلویزیونی ‘ العداله ‘ با سفیر ایران در کویت

گفت و گوی شبکه تلویزیونی ‘ العداله ‘ با سفیر ایران در کویت

گیلانیان : مهندس روح الله قهرمانی چابک سفیر جمهوری اسلامی ایران در کویت روز شنبه در گفت و گو با شبکه تلویزیونی ‘العداله’ کویت با اشاره به تبلیغات برخی کشورها و رسانه های خارجی علیه ایران و پیامدهای منفی آن بر افکار عمومی، گفت: معتقدم که این ذهنیت، واقعی نیست بلکه این را به وجود آورده اند و رسانه های گروهی که در واقع مخالف استقلال منطقه هستند این ذهنیت را به افکار عمومی در منطقه تحمیل کرده اند.
وی افزود: از آنجا که این منطقه بسیار مهم بوده و بیشترین ثروت ها در اینجا نهفته شده است و ایران و همسایگانش از قابلیت های بسیار خوبی برخوردارند که اگر بر شئونات خود حاکم شوند در جهت منافع بعضی ها نیست، آنها می کوشند یک ذهنیت و فاصله ای بین کشورهای منطقه بیاندازند تا بتواند منافع خود را بیش از پیش و یا دست کم مانند گذشته حفظ کنند.
سفیر ایران در کویت گفت: ایران هراسی طرحی است تا آنها بتوانند سلاح های بیشتری را به کشورهای منطقه بفروشند و جای پایی در این منطقه داشته باشند و حضور خود را در اینجا توجیه کنند.
وی اظهار داشت: در زمان شاه، ایران ژاندارم منطقه بود و در واقع به نیابت از همان هایی که در حال حاضر طرح ایران هراسی را دنبال می کنند و بر این منطقه به نوعی تسلط داشتند و تسلط شان مغایر منافع منطقه بود، عمل می کرد.
سفیر ایران افزود: در آن زمان شاه ایران به عنوان ژاندارم منطقه بزرگترین تهدید منطقه به شمار می رفت، ولی چون ارتباط خوبی با کشورهای استکباری داشت، هیچ تبلیغاتی علیه ایران صورت نمی گرفت.
قهرمانی چابک افزود: این ذهنیت ها را نیز خود همین کشورهای دارای منافع به راه می اندازند و من معتقدم که در حال حاضر ایران در کنار کشورهای همسایه خود از یک امنیت واقعی تر، حقیقی تر و پایدار تر برخوردار است و ایران منافع خود را در منافع کشورهای همسایه می بیند و هر خطری برای کشورهای همسایه خطر برای ما نیز به شمار می رود و عکس آن نیز صادق است.
وی افزود: به دلیل اینکه ایران لقمه بسیار چربی برای آنها بوده و آن را از دست داده اند، از این رو اگر ما هم کاری به کار این کشورها نداشته باشیم، آنها دست از سر ما بر نخواهند داشت و از این رو سعی در تخریب چهره ما دارند.
سفیر کشورمان، روابط ایران و کویت را دیرینه خواند و بر ضرورت داشتن روابط خوب فرهنگی میان ایران و کویت و سایر کشورهای همسایه تاکید کرد.
وی در پاسخ به پرسشی در باره صدور انقلاب نیز گفت: اگر منظور از صدور انقلاب دخالت در امور کشورها و ایجاد تنش و مشکل در کشورهای دیگر است، جمهوری اسلامی ایران کوچکترین تجاوزی به هیچ کشوری نداشته است .
قهرمانی چابک اظهار داشت که ایجاد این نوع ذهنیت ها نیز در راستای همان طرح ایران هراسی است.
وی همچنین دخالت ایران در سایر کشورها را رد کرد و گفت: سیاست ایران همیشه این بوده که با کشورها و ملت های منطقه بهترین روابط ممکن را داشته باشد ولی در عمل بعضا این موضوع مواجه با برخی سوء تعبیرها و سوء تفاهم هایی شده است.
قهرمانی چابک گفت: من معتقدم که روابط با کشورهای منطقه باید در بهترین شکل ممکن وجود داشته و ارتباطات بسیار نزدیک و مستمر و همگرایی و نزدیکی میان کشورهای منطقه در بالاترین سطوح برقرار باشد.
وی افزود: به عنوان سفیر ایران در کویت دنبال راهکارهایی هستم که این سوء تعبیرها و سوء تفاهم ها برطرف شود تا بهترین روابط شکل بگیرد و این موضوع امکان پذیر نیست مگر با صداقت در گفتار، رفتار و با احاطه و اشراف به منافعی که همه ما به طور مشترک داریم.
سفیر کشورمان گفت: از این رو باید از همه تلاش های خیرخواهانه و صمیمانه ای که در این راستا وجود دارد استفاده کنیم.
سفیر ایران در کویت با تاکید بر روابط دوستانه با همسایگان افزود: من معتقدم که باید در جهت همگرایی و نزدیکی روز افزون روابط با کشورهای همسایه پیش برویم و طرح ما در واقع ایجاد رابطه خوب و مسالمت آمیز باشد.
وی افزود: این زمینه هم در ایران و هم در کویت و در میان سایر ملت های منطقه وجود دارد و می تواند تقویت شود.
قهرمانی چابک در پاسخ به پرسشی با اشاره به وجود دیدگاه های مختلف چه در ایران و چه کویت خاطرنشان کرد: اظهار نظرهای غیر رسمی نباید ملاک عمل در روابط میان دو کشور قرار گیرد.

اخبار مرتبط

نظرات

  • مهندس جان براتون آرزوی موفقیت میکنم و امیدوارم دوباره به استانمان بیایید و به عنوان نماینده وارد مجلس بشید.

  • مصاحبه جالبی بود . از مهندس قهرمانی هم همین انتظار می رفت . امید است که ایشان بتواند به عنوان سفیر کشورمان در کشورهای مهمتر به خدمت بپردازد و تاثیرات بهتری از خود بر جای بگذارد . من با حضور ایشان در انتخابات مجلس در گیلان موافق نیستم . زیرا همین نام نیکی که از خودش برجای نهاده ، بر اثر تبلیغات منفی بدخواهان ، پایمال خواهد شد .

*

باز هم برق سه فاز “صنایع گیلان” را گرفت!

تولیدکنندگان استان در صف اول قطع برق؛

کریم خرسندی مژدهی

باز هم برق سه فاز “صنایع گیلان” را گرفت!

برادرانه با برادرانمان امیرعبداللهیان و شمخانی

مدیر مسئول روزنامه کیهان نوشت:

برادرانه با برادرانمان امیرعبداللهیان و شمخانی

متاسفم مطلبی برای نمایش وجود ندارد