گیلانیان
چهارشنبه ۱۶ آذر ۱۴۰۱ Wednesday, 7 December , 2022
آوریل 11, 2016 کد خبر : 47698 خبر ها

گمرک آستارا در صادرات چمدانی رتبه اول را در کشور دارد

گمرک آستارا در صادرات چمدانی رتبه اول را در کشور دارد

گیلانیان : مدیرکل گمرک گیلان با بیان این‌که در سال گذشته از طریق گمرک شهرستان آستارا بیش از ۱۲ هزار میلیون دلار صادرات چمدانی صورت گرفته است گفت: گمرک این شهرستان در بحث صادرات چمدانی رتبه اول را در سطح کشور داد.

محمد شهبازی امروز در بازدید از اداره کل گمرک این شهرستان با بیان این‌که در بحث واردات بیشترین سهم به کالاهای اولیه اختصاص دارد اظهار داشت: در بحث صادرات با خام فروشی کمتری مواجه بودیم و بیشتر کالاها به صورت توسعه یافته عرضه شدند.

مدیرکل گمرک استان گیلان با بیان این‌که دو میلیون و ۲۶۵ هزار تن کالا به ارزش بیش از یک میلیارد ریال در سال گذشته از طریق گمرکات استان گیلان وارد کشور شده است، تصریح کرد: عمده کالاهای وارداتی آهن آلات، چوب و تخته، ماشین آلات صنعتی، غلات و لوازم برقی هستند.

ناظر گمرکات استان گیلان از کاهش ۲۸ درصدی واردات کالا در استان گیلان خبر داد و خاطرنشان کرد: این کالاها از کشورهای چین، امارات، قزاقستان، روسیه، آذربایجان، هند، ترکیه، آلمان و اوکراین وارد ایران شده است.

این مقام مسئول به کاهش ۲۴ درصدی صادرات کالا در سال ۹۴ اشاره و عنوان کرد: در این مدت ۴۰۰ و ۶۳ هزار تن کالا به ارزش ۳۱۴ میلیون ریال به کشورهای روسیه، افغانستان، آذربایجان، ترکیه، هند، امارات و گرجستان صادر شده است.

ناظر گمرکات استان گیلان عمده کالاهای صادراتی را محصولات نباتی اعم از سبزی، میوه، خرما و کشمش، محصولات معدنی اعم از سیمان و آجر، صنایع غذایی اعم از بیسکویت، رب و نوشابه و انواع محصولات نساجی انواع کرد.

وی با بیان این‌که در بحث ترانزیت خارجی ۷۸۱ هزار تن کالا به ارزش ۳۸۱ میلیون دلار از استان گیلان به عنوان گمرک مبدا ترانزیت داشتیم، گفت: کالاهایی نظیر سوخت، آهن آلات، چوب، تخته و ماشین آلات صنعتی از طریق کشورهای مبدا روسیه، ترکمنستان، آذربایجان، اوکراین و قزاقستان به کشورهای عراق و ترکیه ترانزیت شده اند.

شهبازی با بیان این‌که گمرک شهرستان آستارا در بحث صادرات چمدانی چندین سال است که در بین گمرکات کشور رتبه اول را دارد، خاطرنشان کرد: در سال گذشته بیش از ۱۲ میلیون دلار صادرات چمدانی از گمرک این شهرستان صورت گرفته است.

مدیرکل گمرک استان گیلان در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به این‌که گمرکات استان گیلان در بحث سیستم مجازی پایلوت این امر محسوب می‌شوند، اظهار داشت: یکی از بهترین مزایای سیستم مجازی قطع ارتباط بین صاحب کالا و ارزیاب است.

شهرستان ۸۶ هزاری نفر آستارا در غربی‌ترین نقطه از استان گیلان با جمهوری آذربایجان هم‌مرز است و گمرگ این شهرستان در میان مرزهای شمال کشور، رتبه نخست صادرات را به خود اختصاص داد.

اخبار مرتبط

نظرات

بدون نظر

*

باز هم برق سه فاز “صنایع گیلان” را گرفت!

تولیدکنندگان استان در صف اول قطع برق؛

کریم خرسندی مژدهی

باز هم برق سه فاز “صنایع گیلان” را گرفت!

برادرانه با برادرانمان امیرعبداللهیان و شمخانی

مدیر مسئول روزنامه کیهان نوشت:

برادرانه با برادرانمان امیرعبداللهیان و شمخانی