گیلانیان
یکشنبه ۲۶ خرداد ۱۳۹۸ Sunday, 16 June , 2019
دی ۶, ۱۳۹۷ کد خبر : 71265 جدیدترین های صفحه اول خبر ها

مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای گیلان :

گنجایش مخزن سد سفیدرود ۴۰ درصد کاهش یافت

گنجایش مخزن سد سفیدرود ۴۰ درصد کاهش یافت

گیلانیان : مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای گیلان گفت: ۴۰ درصد از مخزن سد سفیدرود یعنی چیزی حدود ۶۵۰ میلیون متر مکعب از ظرفیت آن به‌علت رسوبات کاهش پیدا کرده است.

کاظم لطفی اظهار داشت:‌ گنجایش مخزن سد سفیدرود در گذشته یک میلیارد و ۷۰۰ میلیون متر مکعب بود که به علت تجمع رسوبات این گنجایش با کاهشی ۴۰ درصدی در حال حاضر به یک میلیارد و ۵۰ میلیون متر مکعب رسیده است.

مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای گیلان از کاهش ظرفیت مخزن سد سفیدرود به میزان ۶۵۰ میلیون متر مکعب سخن گفت و عنوان کرد:‌ در سال‌های اخیر برای جلوگیری از تجمع رسوبات در پشت مخزن این سد اقدامات زیادی نظیر اجرای طرح‌های آبخیزداری و ساخت سدهای رسوب‌گیر انجام شد.

لطفی با بیان اینکه در سال ۳۲ بحث احداث سد سفیدرود و کانال‌های آبرسانی آن تصویب شد تصریح کرد: در سال ۱۳۴۸ سد سپیدرود رسماً وارد مدار بهره‌برداری شد و با افتتاح و راه‌اندازی آن، آب ۸۰ درصد از اراضی جلگه‌ای گیلان از طریق شبکه‌های این سد تأمین می‌شد.

وی مساحت حوزه سد سفیدرود را ۵۹ کیلومتر مربع یعنی ۴ برابر مساحت استان گیلان اعلام کرد و درباره این مسئله ابراز داشت: حوزه سد سفیدرود با هشت استان دیگر شامل آذربایجان‌ شرقی و غربی،‌ کردستان، همدان، زنجان، قزوین، البرز و تهران اشتراک دارد.

مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای گیلان با اشاره به اینکه در سال‌های دور آب ذخیره شده پشت سد سفیدرود دو برابر نیاز گیلان بود بیان داشت:‌ از سال ۱۳۴۶ تا سال ۱۳۹۶ یعنی در طول ۵۰ سال اخیر میزان آب ورودی به سد سفیدرود دچار کاهش بسیار چشمگیری شد.

لطفی با تأکید بر اینکه میزان آب ورودی پشت سد سفیدرود از ۴ میلیارد متر مکعب به یک میلیارد و ۶۰۰ میلیون متر مکعب در ۵۰ سال اخیر رسیده است افزود: علاوه بر این به علت تجمع رسوبات ظرفیت مخزن سد سفیدرود به یک میلیارد و ۵۰ میلیون متر مکعب کاهش یافته است.

وی سطح زیرکشت اراضی گیلان در سال‌های گذشته را ۱۶۰ هزار هکتار اعلام کرد و گفت: پس از پیروزی انقلاب اسلامی سطح اراضی زیر کشت اراضی استان به ۲۳۸ هزار هکتار افزایش پیدا کرد بنابراین باید برای تأمین منابع آبی آن اقدمات اساسی انجام می‌شد.

مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای گیلان بحث تأمین آب کشاورزی را از دغدغه‌های مدیریت آب استان دانست و اظهار داشت:‌ با اعلام وزارت نیرو و جهت رفع نگرانی‌ها در حوزه تأمین آب کشاورزی،‌ آب شرب و آب مورد نیاز صنایع پروژه‌های متنوعی برای این منظور در گیلان اجرایی شده است.

اخبار مرتبط

نظرات

بدون نظر

*

تولید برق در گیلان بیشتر از مصرف است

مدیرعامل برق منطقه ای گیلان :

تولید برق در گیلان بیشتر از مصرف است

فرسودگی شبکه برق گیلان/ عملکردها ضعیف بوده است

نماینده آستانه اشرفیه و کیاشهر :

فرسودگی شبکه برق گیلان/ عملکردها ضعیف بوده است

برداشت عسل از ۲۹۰ هزار کندو در گیلان/۵۵۰۰ تن عسل تولید می شود

معاون بهبود تولیدات دامی جهاد کشاورزی گیلان :

برداشت عسل از ۲۹۰ هزار کندو در گیلان/۵۵۰۰ تن عسل تولید می شود

عدم رعایت استانداردها به بازار صادراتی گیلان آسیب رسانده است

رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت گیلان :

عدم رعایت استانداردها به بازار صادراتی گیلان آسیب رسانده است

خرید توافقی پیله تر ابریشم در گیلان آغاز شد

مدیر تعاون روستایی گیلان :

خرید توافقی پیله تر ابریشم در گیلان آغاز شد

– نوروزHomayoun Shajarian – Norouz