گیلانیان
چهارشنبه ۹ آذر ۱۴۰۱ Wednesday, 30 November , 2022
دسامبر 2, 2012 کد خبر : 15085 خبر ها

استاندار گيلان :

گیلان سرزمین میران و میرزایان عشق و دلدادگی است

گیلان سرزمین میران و میرزایان عشق و دلدادگی است

گیلانیان : گیلان سرزمین میران و میرزایان عشق ودلدادگی که میرزا کوچک یکی از فرزندان برومند گیله مردان وگیله زنان این دیار است .

کیهان هاشم نیا با اشاره به اینکه روحانی شهید میرزا کوچک جنگلی ادامه دهنده راه امام حسین (ع) است تاکید کرد : میرزا، ملکوت سربداری را از کربلا گرفت ولی به تملک شهید املاکی‌ها در آورد ، سیرت خوش رسولش را به شهید خوش سیرت‌ها میراث نهاد ، بوی بوستان بهشت را به شهید بوستانی‌ها خلعت داد ، راه جنات نعیم را بر جنیدی‌ها هموار ساخت ، میرزا پور قله رفیع شجاعت شد تا شهید قلی‌پورها سرود شهامت را بسرایند ، فرزند زمان خویشتن شد تا فرزندان شهید زمانی‌‌ها فرصت حیات یابند ، نور نصرت ولی را در سپهر سیاست به ودیعه گذاشت تا از نورانی و انصاری شهید امانت گیریم .

وی با نامیدن میرزاکوچک به عنوان  شیخ الشهدای گیلان که نقطه وصل گذشته  وحال گیلانیان است گفت : چنین شجاعت و شخصیت ذاتی اهل این دیار باعث شد گیل و دیلم ۱۷ بار حمله اجنبی را دفع کند و ستون اصلی فتح بغداد در زمان آل بویه باشد و اسلام را به اراده خود بپذیرد و مویه بر قتیل کربلا را به شکل امروزی آن ، آل بویه در عراق نهادینه کند ، میرزا محصول و مأمور این فرهنگ است .

نماینده عالی دولت در گیلان ادامه داد : برادر ارجمند جناب آقای دکتر احمدی نژاد رئیس جمهور محترم ، این سلسله متصل و مستمر عاشقی را چنین تصویر می‌کنم که امروز پس از گذشت ۲۵ سال از پایان جنگ تحمیلی ، با وجود اینکه جمعیت کشور حدود ۲ برابر شده است ، امّا هم اکنون نیز وقتی از کنار هر ۵ خانه که می‌گذریم از کنار ۲ خانواده ایثارگر گذشته‌ایم و از کنار هر ۱۲ نفر فرد ذکور که می‌گذریم از کنار یک ایثارگر گذشته‌ایم.

مهندس کیهان هاشم نیا با بیان اینکه  بعد از انقلاب اسلامی ایران ، بخصوص در سال‌های اخیر در قالب بزرگداشت شهدای روحانی و گرامیداشت یاد و راه سردار جنگل، تلاش‌های زیادی شده است ، گفت : در سایه این تلاشها بالغ بر یکصد کتاب وزین به چاپ رسیده است امّا اقرار می‌کنم که ظرفیت فرهنگی و سیاسی میرزا ، بقدری وسعت دارد که می‌تواند الگوی جوان امروز و فردا باشد و ما از آن بهره وافی و کافی نگرفته‌ایم .

وی اظهار داشت : وقتی گردشگری وارد گیلان ، بویژه رشت می‌شود امضاء و نماد میرزا را نمی‌بیند ، تأسیس بنیاد میرزا کوچک ، ایجاد خط گردشگری سردار جنگل ، استقرار دائمی دبیرخانه ملّی کنگره ، برگزاری کنگره بین المللی ، اجراء طرح جامع مشهد و مزار میرزا ، ضرورت الگو سازی و توجه به آرمان و اهداف این روحانی شهید است که در نشست‌های مشترک با وزیر محترم فرهنگ و ارشاد اسلامی ، دکتر حسینی و معاون رئیس جمهور و رئیس سازمان میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری ، موسوی تبدیل به یک بسته جامع ۱۴ بندی شده‌ است که مطمئناً حضور ارزشمند حضرتعالی در این کنگره محرکی مضاعف برای این اقدامات اساسی خواهد بود.

نماینده عالی دولت در گیلان با اشاره به اینکه شاهد هفتمین سفر رئیس جمهور به استان گیلان هستیم گفت : در این سفر ها بالغ بر ۴۵۰۰ پروژه تعریف واجرایی شده است ، یعنی به ازاء هر روز ، ۳ پروژه ملّی ؛ اگر به اینها پروژه‌های استان را اضافه کنیم هر روز، دولت ۶ پروژه را در استان اجرائی کرده است ، به ازاء هر روز کاری ۸ پروژه

یعنی هر ۳ ساعت یک پروژه  در گیلان اجرایی شده است.

استاندار گیلان با اشاره به خدمات دولت در بخش مسکن گفت : در حالیکه تا سال ۸۵ همه دولت‌ها ۴۰۰۰ واحد مسکونی در گیلان ساخته‌اند ، دولت نهم و دهم برای یکصد هزار واحد برنامه‌ریزی کرده است که ۶۵ هزار واحد اجرائی شده ، ۱۶ هزار واحد واگذار شده ، ۱۰ هزار واحد نیز آماده بهره برداری است و تا پایان سال جاری ۱۸ هزار واحد و تا خرداد سال آینده همه ۶۵ هزار پروژه به اتمام می‌رسند ، به عبارتی دولت جنابعالی ۱۶ برابر همه دولت‌ها در گیلان مسکن ساخته یا می‌سازد ، بدین ترتیب تعداد واحدهای مسکونی استان با تعداد خانوار برابر خواهد شد .

کیهان هاشم نیا افزود : استان گیلان در سال ۸۵ ، صدهزار تن ظرفیت تولید محصولات فولادی (خام و نورد ) داشت اکنون به ۲ / ۳میلیون تن رسیده ایم وتا پایان سال  قادربه تولید ۳ / ۴میلیون تن  خواهیم بود و این نشانگر ایجاد ظرفیت تولید ۸%  کل تولید کشور است .

وی درخصوص طرح مهر ماندگار گیلان ابراز داشت : ۴۰ طرح مهر ماندگار با مبلغ ۳۷۰۰۰ میلیارد ریال و ۶۰۰ میلیون یورو (۲۰ هزار میلیارد ریال) (جمعاً بالغ بر حدود ۶۰ هزار میلیارد ریال) با اشتغال زایی ۳۴ هزار نفر ، تا پایان خرداد سال آتی به اتمام می‌رسند .

وی از  راه آهن رشت – قزوین ، تکمیل آزاد راه قزوین رشت ، اوّلین سد مخزنی استان پس از انقلاب ، ۳ کارخانه ذوب آهن و فولاد ، یک کارخانه سیمان و ۶ بیمارستان از جمله پروژه‌های مهرماندگار نام برد و افزود : علاوه بر این طرحهای مهر ماندگار ۴۰ پروژه صنعتی دیگر نیز تا خرداد سال ۹۲ به بهره برداری می رسد .

استاندار گیلان هچنین متذکر شد : تاکنون ۳ طرح از مهر ماندگار به بهره برداری رسیده است و ۶ طرح بزرگ با ۶۵۰۰ میلیارد ریال و ۳۹ میلیون دلار آماده بهره‌برداریست و حداقل ۸ طرح دیگر نیز در ۳۰ روز آینده ( با سرمایه‌گذاری ۳۰۰۰ میلیارد ریال و ۴۱ میلیون دلار) به بهره‌برداری خواهند رسید .

نماینده عالی دولت در گیلان گفت : با تلاش دولت نهم و دهم سهم تولید ناخالص داخلی استان گیلان از ۲ به ۳۴ / ۲  افزایش یافته است .

وی در پایان سخنان خود باتوجه به وجود بعضی از مشکلات بخش کشاورزی در استان اشاره کرد و گفت : این مشکلات را با ریاست جمهوری در میان گذاشته ام و انشاء الله با تلاش مدیران  ملی در روزهای آتی بتوانیم تصمیمات مهم و موثری را برای حل مشکلات این بخش برداریم

اخبار مرتبط

نظرات

  • درود خدا بر قهرمانان آرام که کارها را بی نام و نشان انجام می دهند. یک سرزمین به قهرمانان آرام نیاز دارد که تن به خطر دهند و از خود فدا کاری نشان دهند / چه بسا افرادی با سر و صدا و تقاضاهای نامتعارف و وقت تلف کنی و روزمره گی مانع کارهای بزرگ و اساسی برای استان شوند / درودبر آقای هاشم نیا که از استراحت و سلامت خودگذشت تا امورات قسمتی از کشور پهناورمان یعنی استان گیلان سر و سامان یابد. مخالفین و سر و صدا کنندگان آغازین انتصاب ببینند و شرم و حیا و عرق پیشانیشان را پاک کنند.

*

باز هم برق سه فاز “صنایع گیلان” را گرفت!

تولیدکنندگان استان در صف اول قطع برق؛

کریم خرسندی مژدهی

باز هم برق سه فاز “صنایع گیلان” را گرفت!

برادرانه با برادرانمان امیرعبداللهیان و شمخانی

مدیر مسئول روزنامه کیهان نوشت:

برادرانه با برادرانمان امیرعبداللهیان و شمخانی

متاسفم مطلبی برای نمایش وجود ندارد