گیلانیان
دوشنبه ۲ اردیبهشت ۱۳۹۸ Monday, 22 April , 2019
اردیبهشت ۱۷, ۱۳۹۷ کد خبر : 66758 خبر ها

مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای گیلان خبر داد :

گیلان با کمبود ۶۰۰ هزار مترمکعبی آب زراعی مواجه است

گیلان با کمبود ۶۰۰ هزار مترمکعبی آب زراعی مواجه است

گیلانیان : مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای گیلان با بیان اینکه در فصل زراعی امسال نزدیک به ۶۰۰ هزار مترمکعب کمبود آب نسبت به سال گذشته داریم گفت: در ده روز اول اردیبهشت حدود ۲۵۰ ‌هزار مترمکعب صرفه‌جویی کردیم و ۳۵۰ هزار مترمکعب دیگر را هم تا ده مردادماه باید به‌صورت مدیریت‌شده صرفه‌جویی کنیم.

به گزارش خبرگزاری فارس از رشت، کاظم لطفی شامگاه شنبه در نشست خبری شبکه باران با بیان اینکه میزان ظرفیت مخزن سد سپیدرود یک میلیارد و ۵۰ میلیون مترمکعب است اظهار کرد: سد سپیدرود در سال گذشته در ۲۵ فروردین به سرریز رسید و رهاسازی آب را شروع کردیم.

وی با اشاره به اینکه با وضعیتی که امسال داشتیم هشت اردیبهشت رهاسازی آب را انجام دادیم افزود: پشت سد ۹۴۰ میلیون مترمکعب آب داشتیم که نسبت به نقطه سرریز ۱۱۰ میلیون مترمکعب کاهش نسبت به سال گذشته داریم.

مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای گیلان تصریح کرد: میزان آب ورودی به حوزه و مخزن سد سپیدرود از سرشاخه‌های قزل‌اوزن و شاهرود نسبت به سال گذشته یک‌سوم است، اکنون میزان آب ورودی به سد تقریباً ۶۰ مترمکعب در ثانیه است که سال گذشته ۲۰۰ مترمکعب در ثانیه بود که این برای ما هشدار و زنگ خطر است.

لطفی با بیان اینکه در بحث آب گذاری باید کاملاً مدیریت کنیم که بتوانیم خودمان را به پنج مرداد برسانیم گفت: باید مدیریت آب در بحث کشاورزی، خدمات و آب شرب در اراضی جلگه‌ای داخل و خارج شبکه کاملاً علمی، فنی و مدیریت‌شده باشد.

وی با بیان اینکه مناطقی در استان که در بالادست قرار دارند و‌ آبخور سد سپیدرود هستند خودشان را به تقویم کشت جلگه‌ای نزدیک کنند تصریح کرد: اراضی رستم‌آباد و رودبار که دیر کشت می‌کنند امسال اساساً‌ نیز شخم زده‌اند در بحث کشت امسال توصیه می‌کنیم خودشان را به تقویم کشت جلگه‌ای نزدیک کنند تا بتوانیم از میزان آب رهاشده از سد کاملاً استفاده کنیم.

مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای گیلان با اشاره به مناطقی که در زیر سد سپیدرود ‌هستند افزود: میزان آبی که وارد این مزارع‌ می‌شود از خود رودخانه‌ خواهد بود و توصیه می‌کنم که تقویم کشتشان را زودتر شروع کنند که بتوانیم از آب رهاشده سد به این عزیزان برسانیم.

لطفی با بیان اینکه در فصل زراعی امسال نزدیک به ۶۰۰ هزار مترمکعب کمبود آب نسبت به سال گذشته خواهیم داشت گفت: در ده روز اول اردیبهشت حدود ۲۵۰ ‌هزار مترمکعب صرفه‌جویی کردیم و ۳۵۰ هزار مترمکعب دیگر را هم تا ده مردادماه باید به‌صورت مدیریت‌شده صرفه‌جویی کنیم.

وی با اشاره به شیوه صرف جویی در سال‌های گذشته تصریح کرد: صرفه‌جویی این‌طوری است که در سال‌های گذشته از ایستگاه‌های پمپاژ، آب زهکش‌ها و منابع آب زیرزمینی زمانی استفاده می‌کردیم تا آب سد سپیدرود‌ کاهش پیدا می‌کرد و تمامی ایستگاه‌های پمپاژ در مدار هستند و هشت هزار هکتار آب‌بندان در سطح استان داریم که ۹۰ درصد آبگیری شده است و پایه کار هستند.

مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای گیلان با بیان اینکه هم‌زمان با رهاسازی آب همه ایستگاه‌ها وارد مدار شدند گفت: یکی از پتانسیل‌های خوب ما در استان‌ علاوه بر سد سپیدرود آب‌بندان های ما هستند که‌ راندمان بسیار بالایی دارند و همچنین استفاده از زهکش‌ها است.

لطفی با اشاره به اینکه تمامی تدابیر اندیشیده شده و در حال انجام پروژه‌های زودبازده نیز هستیم افزود: مایکی از استان‌های موفق در بحث آبگیری سد بودیم زیرا ۹۰ درصد ظرفیت سد سپیدرود آبگیری شده درحالی‌که خیلی از استان‌های دیگر به این عدد نتوانستند برسند و این نشان‌دهنده این است که پیش‌بینی ما در اول سال زراعی کاملاً منطقی و علمی بوده و عملکردمان نیز در بحث مدیریت آب استان بسیار خوب بود.

اخبار مرتبط

نظرات

بدون نظر

*

شهروندان رشتی باید تاوان کم کاری شهرداری را بپردازند ؟!

قابل توجه رییس شورای اسلامی شهر رشت :

شهروندان رشتی باید تاوان کم کاری شهرداری را بپردازند ؟!

آقای استاندار! با این شرایط جوانان جویای کار ما به کجا باید شکایت ببرند ؟!

به بهانه گلایه استاندار از جذب غیر قانونی 670 نفر در گیلان:

آقای استاندار! با این شرایط جوانان جویای کار ما به کجا باید شکایت ببرند ؟!

کتمان حقیقت در مورد آدینه و مصلی و … به نفع کیست ؟!

به بهانه افشاگری در باره آدینه و مصلی و ...

کتمان حقیقت در مورد آدینه و مصلی و … به نفع کیست ؟!

آغاز برداشت گل گاو زبان در اشکورات رودسر

رئیس جهاد کشاورزی شهرستان رودسر خبر داد:

آغاز برداشت گل گاو زبان در اشکورات رودسر

حرکت عظیم مردمی در امداد به سیل‌زدگان از آموزه‌های قرآن و شهداست

رهبر معظم انقلاب اسلامی در دیدار شرکت کنندگان در مسابقات بین‌المللی قرآن کریم:

حرکت عظیم مردمی در امداد به سیل‌زدگان از آموزه‌های قرآن و شهداست

ارتش و سپاه بازوان قدرتمند ایران هستند

فرمانده ناوگان شمال نیروی دریایی ارتش :

ارتش و سپاه بازوان قدرتمند ایران هستند

– نوروزHomayoun Shajarian – Norouz