گیلانیان
دوشنبه ۳۱ تیر ۱۳۹۸ Monday, 22 July , 2019
تیر ۳, ۱۳۹۷ کد خبر : 67545 خبر ها مقالات سایت

آیا گیلان می تواند به جایگاه تجاری خود در بازار CIS باز گردد ؟؟!

آیا گیلان می تواند به جایگاه تجاری خود در بازار CIS باز گردد ؟؟!

اختصاصی گیلانیان : استاندار گیلان با بیان اینکه باید از ظرفیت کشورهای CISجهت توسعه استان بهره گرفت و ارتباط سازنده تری ایجاد کرد گفت: گیلان باید به جایگاه تجاری خود باز گردد.

آقای استاندار ! گیلان تا قبل از تحریم روسیه از سوی آمریکا جایگاه خاصی در کشورهای آسیای میانه جز شعار و تبلیغات فاقد واقعیت نداشت . زیرا:

وقتی کشورهای آسیای میانه استقلال پیدا کردند دست اندرکاران اقتصادی گیلان اعم از بخش دولتی و خصوصی مرتب شعار می دادند یکی از مزیت مهم گیلان داشتن مرز آبی و خاکی با کشورهای آسیای میانه و دسترسی آسان به بازار ۳۰۰ میلیونی کشورهای شمال کشور است که می تواند باعث شکوفایی اقتصاد استان و به تبع آن کشور شود .

از این رو در راستای توسعه صادرات گیلان تفاهمنامه های عدیده با کجا و کجا حتی داغستان منعقد و اتحادیه های صادر کنندگان در باکو و گرجستان تشکیل، خط پروازی گیلان و آستراخان – گیلان و آستراخان و کیش دایر و نمایشگاههای عدیده در تفلیس ، باطومی، آستراخان، باکو ، بندر آکتائو و کجا و کجا به صورت (پیله وری !) برگزار شد.

وقتی نمایشگاههای برون مرزی گیلان به دلیل زیاندهی از رونق افتاد از موقعیت استاندار استفاده شد تا جاییکه رسم شده بود هر استانداری که به گیلان می امد حد اقل یک نمایشگاه در یکی از این کشورها برگزار و خود در راس یک لشکر بلند پایه در آن شرکت می کرد که گاهی شرکت کنندگان مهمان از غرفه داران بمراتب بیشتر می شد .

انگیزه محرکی برای صادرکنندگان وجود نداشت برخی از غرفه داران از سر اجبار و اکراه صرف دستور یا علاقمندی استاندار و گروهی نیز بر اساس رابطه دوستی فلان و بهمان خارج از حرفه و تخصصی در این نمایشگاهها شرکت می کردند .

چون صادرات ما فاقد سیستم و برنامه و حمایت دولتی بود برخی از پیله وران با صادرات کالاهای بی کیفیت و غیر ضرور و حتی فله ای در این نمایشگاه و یا پرسه زدن در بازارهای هدف بیشتر رقبای تجاری بیگانه بویژه ترک را تحریک می کردند تا تجار و بازرگانان ایرانی را (دامپینگ) کنند و نه تنها ثروت ملی ما را به باد می دادند بلکه صورت ذهنی بدی از تولیدات ایران در بازار ها ایجاد می کردند .

بارها دیده شد هم زمان چند ده تن ماکارونی بطور همزمان به بازار هدف صادر و بازار را اشباح می کرد و یا همین محصول را بصورت فله ای صادر می کردند که گاهی این ماده غذایی در گمرک آستارا فاسد و به دریا ریخته شد .

زمانی صادرات بی دردسر ماکارونی بی کیفیت چنان رونق داشت که کارخانجات ماکارونی در گیلان یکی پس از دیگری اراه اندازی می شد که امروزه خیلی از آن کارخانجات تعطیل و یا تغییر خط تولید داده شد .

معروف بود آرم استاندار در دو اندازه کوچک و بزرگ با دو نرخ متفاوت ناچیز در آستارا فروخته می شد تا در پشت کارتن ها الصاق شود! علیرغم تمایل و اعلام آمادگی آستراخان روسیه به اعطای استاندار روسیه به صادر کنندگان گیلانی و ایرانی معلوم نشد چه تعداد از تجار ما موفق به اخذ استاندار روسیه شدند .

وضعیت نمایشگاه در گذشته بگونه ای بود که هر استانداری در گیلان منصوب می شد به بهانه “نمایش دستاوردهای جمهوری اسلامی ایران” حد اقل یک نمایشگاه دستوری در یکی از این کشورهای به اصطلاح CIS برگزار می کرد و خود نیز با جمع کثیری از مدیران در این نمایشگاه شرکت می کرد! اصلا معروف شده بود اتاق بازرگانی گیلان برای هر استاندار یک سهمیه نمایشگاه دارد؟!

متاسفانه در تاریخ ۲ تیر ۹۷ تسنیم گیلان نوشت : سالاری با اشاره به برگزاری نمایشگاه دستاوردهای جمهوری اسلامی ایران در روسیه اظهار داشت: باید هرچه سریعتر شرکت‌هایی که می‌خواهند در این نمایشگاه شرکت کنند مشخص شده و هزینه مربوطه از آن‌ها دریافت شود.

شاید بعنوان یک خاطره قابل ذکر باشد که یکی از استانداران علاقمند به انعقاد تفاهمنامه و برگزاری نمایشگاه در داغستان پس از امضای تفاهمنامه به جای مبادله تفاهمنامه آن را با خود به آستراخان برده بود که با پیگیری های داغستانی ها این قضیه برملا شد.

خوب است آقای استاندار قبل از شرکت در نمایشگاه کذائی که خود حامی آن است آماری از تعداد تفاهمنامه منعقده و نمایشگاه برگزار شده در کشورهای اسیای میانه و همچنین خروجی این تلاش های بی فایده مطالبه و مطالعه نماید تا توانایی و ناتوانی متولیان اقتصاد استان مستند مورد توجه قرار گیرد .

البته ذکر آمار صادرات گیلان (ایران) به روسیه از زبان یک نماینده گیلان خالی از لطف نیست : نماینده مردم تالش،‌ رضوانشهر و ماسال در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه کشور ترکیه در حال حاضر ۳۰ میلیارد دلار صادرات به کشور روسیه دارد ابراز داشت: صادرات سالانه ایران به روسیه فقط ۲ میلیارد دلار است.

باید توجه داشت میزان صادرات ایران به روسیه بعد از تحریم روسیه توسط آمریکا به این میزان رسیده که پیش از این خیلی ناچیز بود .

با توجه به فعالیت طولانی رقبای تجاری در بازارهای آسیای میانه و ناتوانی گیلان در کشف و حفظ این بازارها و عملکرد بسیار ضعیف متولیان بخش اقتصادی در زمینه صادرات بنظر محال می رسید گیلان بتواند جایگاه تجاری خود را در بازار های CIS پیدا نماید زیرا دیگر بازاری نمانده تا قابل کشف و حفظ باشد مگر معجزه ای صورت بگیرد !!||

اخبار مرتبط

نظرات

بدون نظر

*

خسارت باران به ۲۳ هزار هکتار از شالیزارهای گیلان

مدیر امور زراعت جهاد کشاورزی گیلان :

خسارت باران به ۲۳ هزار هکتار از شالیزارهای گیلان

شرکت آب و فاضلاب روستایی به انتظارات مردم گیلان پاسخ نداد

نماینده مردم آستانه‌اشرفیه و کیاشهر :

شرکت آب و فاضلاب روستایی به انتظارات مردم گیلان پاسخ نداد

شیوع بیماری ورس در ۱۰ درصد از شالیزارهای استان گیلان

مدیر امور زراعت جهاد کشاورزی گیلان :

شیوع بیماری ورس در ۱۰ درصد از شالیزارهای استان گیلان

– نوروزHomayoun Shajarian – Norouz