گیلانیان
یکشنبه ۱۶ بهمن ۱۴۰۱ Sunday, 5 February , 2023
سپتامبر 7, 2013 کد خبر : 21295 خبر ها

استاندار گیلان :

گیلان رتبه ششم بیکاری کشور را دارد

گیلان رتبه ششم بیکاری کشور را دارد

گیلانیان : کیهان هاشم‌نیا پیش از ظهر امروز در نشست اعضای کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس در دانشگاه گیلان با اشاره به ظرفیت‌های این استان اظهار کرد: گیلان ۹ دهم مساحت کشور را دارد اما با امکانات موجود، نمونه‌ای از جلگه کشور است.

وی، برخورداری گیلان از طبیعت، کوهستان و دریا را نمونه‌ای از ویژگی‌های این استان دانست و افزود: گیلان در طول تاریخ ۱۷ بار مورد تعرض کشورهای مختلف از جمله در جنگ با عراق قرار گرفت اما پیروز نشدند.

استاندار گیلان، با بیان اینکه در گیلان اسلام و تشیع با هم وارد شدند، گفت: دره منجیل نقطه دفاعی کشور در گیلان بود و از نظر رژیم پهلوی مردم این استان باید خودشان دفاع می‌کردند و به همین خاطر میرزا کوچک را داشتیم.

وی، با اشاره به اینکه اکنون پس از ۳۴ سال انقلاب اسلامی بیش از یک سوم جمعیت گیلان در حال تحصیل هستند، تصریح کرد: بی‌سوادی در این استان به نقطه صفر رسیده است و تعدادی محدود بی‌سواد از طریق آموزش خانه به خانه دارای سواد می‌شوند.

هاشم‌نیا، گیلان را برخوردار از منطقه آزاد، منطقه ویژه، بندر و… ذکر کرد و یادآور شد: گیلان پرتراکم‌ترین جاده‌های استان را دارد و شبکه‌ راه‌های گیلان لانه‌زنبوری است و در یک مسیر حرکت می‌کند.

وی، زراعت چوب و افزایش جنگل‌ها را از دیگر ویژگی‌های گیلان برشمرد و متذکر شد: ۵۰ هزار هکتار جنگل توسط مردم در استان ایجاد شده است.

استاندار گیلان، بیان اینکه ۷۰ درصد تالاب‌های کشور در گیلان است، خاطرنشان کرد: ۹۵ درصد چای و ۴۰ درصد برنج کشور در گیلان تولید می‌شود.

وی، با اشاره به اینکه گیلان امن‌ترین استان کشور است، افزود: گیلان با تمام ظرفیت‌هایی که دارد ششمین استان کشور از نظر بیکاری است.

هاشم‌نیا بیکاری در گیلان را به دلیل استفاده نکردن از ظرفیت‌های این استان عنوان کرد و تصریح کرد: ظرفیت‌های دریا و جنگل مغفول مانده و بیکاری متوسط و سهم اشتغال گیلان کمتر از متوسط کشوری است.

وی تقاضای کار در بانوان گیلان را بیشتر از آقایان عنوان کرد و یادآور شد: اینها تصویر نارسایی‌های موجود در استان است./منبع : فارس

اخبار مرتبط

نظرات

بدون نظر

 

*

باز هم برق سه فاز “صنایع گیلان” را گرفت!

تولیدکنندگان استان در صف اول قطع برق؛

کریم خرسندی مژدهی

باز هم برق سه فاز “صنایع گیلان” را گرفت!

برادرانه با برادرانمان امیرعبداللهیان و شمخانی

مدیر مسئول روزنامه کیهان نوشت:

برادرانه با برادرانمان امیرعبداللهیان و شمخانی