گیلانیان
سه شنبه ۸ آذر ۱۴۰۱ Tuesday, 29 November , 2022
فوریه 10, 2016 کد خبر : 45763 خبر ها

رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت گیلان:

گیلان قطب صنایع سلولزی کشور می‌شود

گیلان قطب صنایع سلولزی کشور می‌شود

گیلانیان : رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت گیلان گفت: با توجه به سرمایه‌گذاری‌های انجام شده، گیلان تا دو سال آینده تبدیل به قطب صنایع سلولزی کشور می‌شود.

علی منتظری عصر امروز در جریان بازدید از نمایشگاه و جشنواره کالای صنفی و صنعتی گیلان با اشاره به محدودیت صنعت قبل از پیروزی انقلاب اسلامی در استان اظهار کرد: سال‌های قبل از انقلاب در عرصه صنایع غذایی، نساجی و تبدیلی به صورت محدود فعالیت‌هایی داشتیم و دامنه صنعت پس از انقلاب اسلامی در استان گسترده شده است.

وی به وجود رکود در صنایع نساجی در سال‌های گذشته اشاره کرد و افزود: صنایع نساجی گیلان در حال احیا است ضمن اینکه در صنایع داروسازی، قطعه‌سازی، معدن و فولاد پیشرفت‌هایی داشتیم.

رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت گیلان با بیان اینکه استان در دو سال آینده تبدیل به قطب صنایع سلولزی کشور می‌شود، تصریح کرد: صنایع سلولزی، غذایی، دارویی و محصولات تبدیلی کشاورزی در استان در حال رشد است.

منتظری افتتاح کارخانه تولید خمیر کاغذ از ضایعات کاه و کلش را از طرح‌های افتتاحی هم‌زمان با دهه فجر جاری برای نخستین بار در کشور خواند و بیان کرد: راه‌اندازی واحدهای تولیدی در زمینه مذکور مشکل ضایعات برنج را برطرف می‌کند.

وی، تولید محصولات «ام.دی.اف» و «اچ.دی.اف» را از دیگر واحدهای در حال احداث در گیلان ذکر کرد و گفت: کارخانه تولید کنسانتره کیوی در بخش صنایع تبدیلی و کشاورزی برای نخستین بار در کشور در رودسر راه‌اندازی شده است.

رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت گیلان، خاطرنشان کرد: استان گیلان به لحاظ بهره‌مندی از مواهب طبیعی و وجود مرزهای زمینی و دریایی با کشورهای همجوار دریای کاسپین، نزدیکی به پایتخت و همسایگی با استان‌های صنعتی و کشاورزی و همچنین موقعیت ژئواستراتژیک و ژئواکونومیک در منطقه از بستر مناسبی برای فعالیت‌های تولیدی و بازرگانی برخوردار است.

منتظری قدمت فعالیت‌های بازرگانی، نزدیکی به بازار مصرف ۳۰۰ میلیون نفری کشورهای آسیای میانه و CIS، داشتن بنادر و گمرکات فعال و همجواری با بنادر کشورهای حاشیه دریای خزر را از شرایط ویژه گیلان برشمرد.

وی به وجود منطقه آزاد تجاری ـ صنعتی در منطقه آزاد انزلی اشاره کرد و یادآور شد: وجود فرودگاه بین‌المللی و واقع شدن در مسیر حمل و نقل بین‌المللی، گیلان را از بعد ملی و فرا ملی حائز شرایط ویژه با توانمندی‌های بالا کرده است.

رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت گیلان با اشاره به اینکه قدمت احداث کارخانه ابریشم‌کشی در استان بیش از ۱۲۰ سال است، اظهار کرد: واحدهای فرآوری با تکیه بر مزیت محصولات کشاورزی چای، کنف، برنج و زیتون مورد توجه واقع شده است.

منتظری از فعالیت ۲ هزار و ۶۰۰ واحد صنعتی در گیلان خبر داد و بیان کرد: تعداد ۸۷ هزار نفر به طور مستقیم در واحدهای مذکور مشغول کار هستند.

دومین جشنواره و نمایشگاه کالای صنفی و صنعتی گیلان با ۲۰۰ غرفه و مساحت ۲ هزار و ۶۰۰ متر مربع تا ۲۳ بهمن ماه جاری از ساعت ۱۵ تا ۲۱ در محل نمایشگاه دائمی گیلان دایر است.

اخبار مرتبط

نظرات

بدون نظر

*

باز هم برق سه فاز “صنایع گیلان” را گرفت!

تولیدکنندگان استان در صف اول قطع برق؛

کریم خرسندی مژدهی

باز هم برق سه فاز “صنایع گیلان” را گرفت!

برادرانه با برادرانمان امیرعبداللهیان و شمخانی

مدیر مسئول روزنامه کیهان نوشت:

برادرانه با برادرانمان امیرعبداللهیان و شمخانی

متاسفم مطلبی برای نمایش وجود ندارد