گیلانیان
شنبه ۲ مهر ۱۴۰۱ Saturday, 24 September , 2022
آگوست 15, 2014 کد خبر : 29022 خبر ها

گیلان مستعد سرمایه گذاری و توجه بیشتر بخش های دولتی و خصوصی است

گیلان مستعد سرمایه گذاری و توجه بیشتر بخش های دولتی و خصوصی است

گیلانیان : استاندار گیلان در نشست شورای برنامه ریزی استان که با حضور شماری از اعضای کمیسون برنامه و بودجه مجلس شورای اسلامی برگزار شد، گفت: گیلان مستعد سرمایه گذاری و توجه بیشتر بخش های دولتی و خصوصی است.

محمدعلی نجفی عصر پنجشنبه در این نشست اظهار کرد: مزیت های بی بدلیل این سرزمین نظیر جنگل های انبوه و پرتراکم هیرکانی ، اراضی مستعد کشاورزی ، خط ساحلی زیبا ، در اختیار داشتن مرزهای خشکی و آبی ، تاریخی کهن و در نهایت مردمانی با فرهنگ و دانش دوست و بسیاری از مواهب خدادادی باعث شده تا چشم بسیاری از مردم ایران زمین و دنیا به این نقطه از کشورمان خیره شود.

وی ادامه داد: به اذعان همه اساتید علم مدیریت و اقتصاد ، سرمایه گذاری در این استان دارای بازدهی به مراتب بیشتر از سایر استان های کشور است اما متسفانه گیلان از مشکلات فراوانی رنج می برد.

نجفی با بیان اینکه در حوزه کشاورزی عدم یکپارچه سازی اراضی و مکانیزاسیون آن باعث افزایش هزینه های تولید و غیر رقابتی شدن عمده محصولات بویژه برنج شده است و علاوه بر آن علیرغم بارش میانگین سالیانه یک هزار و ۲۰۰ میلی متر همه ساله کشاورزی استان در معرض خشکسالی است، گفت : برای خروج از وضعیت نا مطمئن و نگران کننده کنونی اختصاص ۴۰۰ میلیارد تومان اعتبار برای تکمیل سد پلرود ، رفع برخی از چالشهای اداری برای تسریع در اجرای قرارداد فاینانس سد شفارود و اختصاص ۱۳۰ میلیارد تومان اعتبار برای تکمیل ۱۱ سد لاستیکی در دست اجرا در دوره کوتاه مدت مورد نیاز می باشد.

وی ادامه داد : در بسیاری از شاخص های دیگر نیز استان گیلان را متاسفانه باید در رده استان های محروم به شمار آورد بعنوان نمونه اگرچه در حوزه ورزش قهرمانی استان گیلان علیرغم جمعیت ۳/۳ درصدی آن در مقایسه با کل کشور جزو ۱۰ استان برتر و مدال آور محسوب می شود، ولی در زمینه امکانات و سرانه اماکن ورزشی در رتبه ۲۳ کشور قرار دارد.

استاندار گیلان در مورد مسائل زیست محیطی نیز گفت: اختصاص اعتبار مورد نیاز برای احداث نیروگاه های زباله سوز و تکمیل طرح های ساماندهی فاضلاب های شهری و روستایی در دستور کار دولت و مجلس قرار گیرد.

وی با اشاره به بازدید اعضای کمیسیون برنامه و بودجه از راه آهن گیلان گفت : برای تکمیل راه آهن قزوین – رشت به ۶۰۰ میلیارد تومان و برای اتصال آن از رشت به انزلی ۴۰۰ میلیارد تومان اعتبار مورد نیاز می باشد ، این خط آهن در بخش زیر ساخت دارای ۸۵ درصد و در بخش روساخت و ریل گذاری ۱۵ درصد پیشرفت فیزیکی می باشد.

وی با بیان اینکه گیلان مستعد سرمایه گذاری و توجه بیشتر بخش دولتی و خصوصی است گفت : تکمیل پروژه های بزرگ ملی نظیر راه آهن و آزاد راه ها ، سدهای در دست احداث ، بنادر در حال توسعه ، جبران عقب ماندگی در حوزه آب و راه روستایی ، یکپارچه سازی اراضی و توجه بیشتر به روستاها و شهرها و از جمله ساماندهی پسماندها و فاضلاب شهری و روستایی ضرورت بهره بری بیشتر منابع ملی در این استان است .

وی افزود : در حوزه اشتغال نیز استان گیلان علیرغم همه مزیت ها و مواهب طبیعی و خدادادی، دارای وضعیت نامناسبی است بنحوی که در سال گذشته با نرخ ۱۳ / ۶ درصد بیکاری در رتبه پنجم بیکارترین استان های کشور قرار داشته و این در حالیست که نرخ مشارکت اقتصادی در استان بسیار بالا بوده بنحویکه جزو چهار استان برتر کشور می باشیم .

وی خاطر نشان کرد : به رغم همه تنگناها استان گیلان به باور بسیاری از کارشناسان مستقل و نیز گزارش مرکز پژوهش های مجلس شورای اسلامی در رتبه نخست بهبود شرایط کسب و کار قرار داشته و این رتبه حداقل در یکسال اخیر ثابت بوده و نشاندهنده عزم تمامی مسئولین و نمایندگان استان در تامین شرایط توسعه استان می باشد.

اخبار مرتبط

نظرات

بدون نظر

*

باز هم برق سه فاز “صنایع گیلان” را گرفت!

تولیدکنندگان استان در صف اول قطع برق؛

کریم خرسندی مژدهی

باز هم برق سه فاز “صنایع گیلان” را گرفت!

برادرانه با برادرانمان امیرعبداللهیان و شمخانی

مدیر مسئول روزنامه کیهان نوشت:

برادرانه با برادرانمان امیرعبداللهیان و شمخانی