گیلانیان
دوشنبه ۳۱ تیر ۱۳۹۸ Monday, 22 July , 2019
تیر ۲۲, ۱۳۹۶ کد خبر : 60910 خبر ها

یارانه را باید به تولید کننده بدهیم/تغییر کاربری‌های محدوده شهری از محدوده اختیارات ما خارج بوده است

یارانه را باید به تولید کننده بدهیم/تغییر کاربری‌های محدوده شهری از محدوده اختیارات ما خارج بوده است

گیلانیان : رئیس سازمان جهاد کشاورزی گیلان بابیان اینکه یارانه را باید به تولید کننده بدهیم گفت: تغییر کاربری‌های محدوده شهری از محدوده اختیارات ما خارج بوده است.

علیرضا شعبان نژاد در جمع خبرنگاران با اشاره به اینکه هرگونه تغییر کاربری را نمی‌شود زمین‌خواری حساب کرد اظهار کرد: زمین‌خواری پدیده‌ای است که از شخص حقیقی و ممنوعه حقوقی سر می‌زند که با استفاده از خلأهای قانونی که داریم و یا با جعل استناد نسبت به تملک زمین‌های دولتی یا خصوصی ورود پیدا می‌کنند.

وی بابیان اینکه میزان تغییر کاربری در سال ۱۳۹۵ خاطرنشان کرد: در سال ۱۳۹۲، تنها ۵۷ هکتار از طریق کمیسیون تبصره یک ماده یک داشتیم که بررسی‌ها نشان داد این میزان تغییر کاربری بیش‌ازحد نیاز است و در سال ۹۵ نیز این تغییر کاربری را به ۱٫۴ هکتار رساندیم.

وی افزود: تشخیص ما این است که در زمین‌های زراعی نباید تغییر کاربری صورت گیرد بلکه باید نیاز مردم و جامعه را به زمین‌های که دارای کیفیت کشاورزی پایین بوده هدایت کرد و در آنجا اجازه ساخت‌وساز داده شود.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی گیلان با اذعان به اینکه تلاش قانون و قانون‌گذار و مجریان این است که دست طمع‌کاران از تغییر کاربری‌های اراضی قطع‌شده و تغییر کاربری‌های غیرمجاز را به حداقل برسانند گفت: عده‌ای به بخشی از زمین‌ها در محدوده شهری اجازه تغییر کاربری دادند که این از محدوده اختیارات ما خارج بوده است و یا طرح هادی‌هایی که درگذشته مصوب شده بود که تغییر کاربری را در محدوده طرح هادی مجاز دانسته بودند.

شعبان نژاد با تأکید بر اینکه حفظ زمین‌های کشاورزی و جلوگیری از تغییر کاربری از خط قرمزهای سازمانی ما است افزود: در سال ۹۴ حدود ۱۳ هزار هکتار از زمین‌های کشاورزی که داخل طرح هادی قرارگرفته بودند خارج کردیم.

وی با اشاره به دلایل تقاضای کشاورزان برای تغییر کاربری به دلیل مشکلات عدیده مالی تصریح کرد: بحث کشاورزی یک فعالیت اقتصادی است و فعالیت اقتصادی درجاهایی که سودآور باشد تداوم خواهد داشت و کشاورز آن‌قدری به زمین خود تعصب دارد که اگر مقرون‌به‌صرفه باشد فعالیت کشاورزی خود را ادامه دهد و قطعاً جلوی تغییر کاربری را خواهد گرفت و باید کشاورز را از افراد سودجو تفکیک کرد.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی گیلان افزود: یک سری افراد که سودجو هستند و با یک نیت سودجویانه زمین‌های کشاورزی را خریداری می‌کنند و در تلاش برای تغییر کاربری و در پی سود هستند که این بحث زمین‌خواری است که ما به‌شدت با آن برخورد می‌کنیم.

وی با اشاره به اینکه در گیلان چالشی تحت عنوان خورده مالکی داریم گفت: کشاورزی گیلان میانگین مساحت آن هفت‌دهم هکتار و در زراعت و باغبان این میانگین نیم هکتار است که این‌یک کار اقتصادی خوب به شمار نمی‌رود اما خدا رو شکر کشاورزی کار طبیعی و رو به رشد خود را طی می‌کند.

شعبان نژاد بابیان اینکه باید کشاورزی را از حالت دستی به ماشینی تبدیل کرد افزود: این گامی است که برمی‌داریم در سال گذشته ۵۰ میلیارد تومان تسهیلات برای خرید ماشین‌آلات کشاورزی از طریق سازمان و بانک کشاورزی اختصاص و از این طریق تجهیز نوسازی اراضی شالیزاری انجام دادیم.

وی بابیان اینکه یارانه را باید به تولیدکننده بدهیم افزود: بیش از پنج سال است که ما کود شیمیایی را با همین قیمت ثابت به کشاورز عرضه می‌کنیم البته امسال یک هزینه‌ای به خاطر حمل‌ونقل گران شد و همچنین امسال ۶۰۰ تن بذر اصلاح‌شده را با کیلویی دو هزار و ۵۰۰ تومان یارانه به کشاورز پرداخت کردیم.

اخبار مرتبط

نظرات

بدون نظر

*

خسارت باران به ۲۳ هزار هکتار از شالیزارهای گیلان

مدیر امور زراعت جهاد کشاورزی گیلان :

خسارت باران به ۲۳ هزار هکتار از شالیزارهای گیلان

شرکت آب و فاضلاب روستایی به انتظارات مردم گیلان پاسخ نداد

نماینده مردم آستانه‌اشرفیه و کیاشهر :

شرکت آب و فاضلاب روستایی به انتظارات مردم گیلان پاسخ نداد

شیوع بیماری ورس در ۱۰ درصد از شالیزارهای استان گیلان

مدیر امور زراعت جهاد کشاورزی گیلان :

شیوع بیماری ورس در ۱۰ درصد از شالیزارهای استان گیلان

– نوروزHomayoun Shajarian – Norouz