گیلانیان
سه شنبه ۱۸ بهمن ۱۴۰۱ Tuesday, 7 February , 2023
دسامبر 18, 2012 کد خبر : 15564 خبر ها

وزیر خارجه ایران

یک ساده​اندیش هم پیشنهاد مذاکره از سوی آمریکا را صادقانه نمی​داند

یک ساده​اندیش هم پیشنهاد مذاکره از سوی آمریکا را صادقانه نمی​داند

وزیر امور خارجه برای دومین بار به اظهارات همتای آمریکایی خود درباره مذاکره دو کشور پاسخ داد.

به گزارش گیلانیان، علیاکبر صالحی پیش از این گفته بود که منعی برای تکرار مذاکره موضوعی با آمریکا وجود ندارد؛ این بار گفت: در شرایط ادامه فشار و رفتار خصمانه طرح ادعای مذاکره مستقیم چه معنایی دارد؟
۱۱ آذرماه بود که که هیلاری کلینتون در جمع گروهی از مقامات، کارشناسان و دیپلمات های آمریکا و خاورمیانه گفت «دولت اوباما آماده انجام مذاکرات دوجانبه با ایران است» {اینجا} موجی از تحلیلها و گمانهزنیهای دوباره درباره روابط ایران و آمریکا شکل گرفت. گمانهزنی هایی که دو ماه پیش تا مرز معرفی علیاکبر ولایتی به عنوان مذاکره کننده ایرانی نیز پیش رفت و تکذیب شد. ولایتی این بار هم در معرض سوالات متعدد خبرنگاران قرار گرفت و سکوت پیشه کرد. {اینجا}
در شرایطی که صادق خرازی دیپلمات ایرانی ابراز امیدواری کرد که با صلاحدید رهبری شاهد تحولات جدید در روابط ایران و آمریکا باشیم {اینجا}، نماینده رهبری در سپاه موکدا گفت: ارائه این پیشنهاد برای ایجاد تزلزل در اراده ایرانیان است.{اینجا}
اما نخستین واکنش رسمی از سوی مقامات دیپلماتیک ایران امروز از جانب همتای کلینتون اتخاذ شد. رییس دستگاه دیپلماسی درباره تمایل واشنگتن برای مذاکره مستقیم با تهران افزود: مذاکره موضوعی در موارد خاص تاکنون با آمریکا انجام شده که از آن جمله مذاکره در مورد افغانستان و عراق است.{اینجا}
اما با گذشت دو هفته از این موضع گیری، این بار علی اکبر صالحی گفت: همکاران اینجانب بصورت دقیق و مستمر مواضع اعلامی و رفتار عملی آمریکا را رصد می‌کنند ولی تاکنون تغییری در سیاستهای خصمانه آمریکا علیه ملت ایران مشاهده نشده است. مقامات و دولت‌های مختلف در آمریکا معمولا برخلاف مواضع اعلامی خود عمل می‌کنند. تمجید آنها از مساعدت های جمهوری اسلامی ایران به استقرار یک دولت ملی و مردمی در افغانستان از یکسو و قرار دادن ایران در محور به اصطلاح شرارت از سوی دیگر ، صرفا یکی از نمونه ها و مصادیق این دوگانگی مواضع و اقدامات دولت آمریکاست.
گزیده سخنان وی به نقل از ایسنا از این قرار است:
· افکار عمومی بین المللی حتی ادعاهای بزرگ و پرهزینه اما بی اساس دولت آمریکا را فراموش نکرده است. اشغال عراق و قتل عام صدها هزار انسان بی‌گناه به بهانه وجود سلاح‌های کشتار جمعی در این کشور سابقه ای شناخته شده است. البته خود آمریکائیها اذعان نمودند که هیچ سلاح کشتار جمعی در عراق پیدا نشد و کالین پاول، وزیر خارجه وقت آمریکا همواره طرح این ادعای بی اساس (توسط او) در اجلاس شورای امنیت سازمان ملل را روز تاریک زندگی خود می داند! رئیس جمهور فعلی آمریکا نیز از یکسو ندای خلع سلاح هسته‌یی می دهد و از سوی دیگر با اختصاص ۷۰ میلیارد دلار بودجه سالانه برای نوسازی زرادخانه هسته‌یی آمریکا ، اقدام به آزمایش هسته‌یی می‌کند!
· به تجربه دریافته‌ایم که نمی توان به گفته های این یا آن مقام آمریکایی اعتماد کرد بلکه معتقدیم سیاست آمریکا را باید بر اساس رفتار عملی دولت آمریکا مورد قضاوت قرار داد. حتی اگر در این ادعای اخیر صادق هم باشند که بشدت محل تردید است ، این پیشنهاد با رفتار آنها هیچگونه تناسبی ندارد. از یکسو هواپیماهای جاسوسی آنها به حریم هوایی جمهوری اسلامی ایران تجاوز می کنند که به فضل الهی حتی انواع رادار گریز آن نیز توسط نیروهای مسلح مقتدر ما شناسایی و دفع یا به دام می‌افتند ، از سوی دیگر به قول خودشان با اعمال بی‌سابقه ترین تحریم های یکجانبه ، همه موازین حقوقی ، اخلاقی و بین المللی را نقض می‌کنند ، در گوشه ای دیگر به ترور فرهیختگان علمی ما کمک می کنند یا شهروندان بیگناه ایرانی مانند اساتید دانشگاه ما را بازداشت می‌کنند و ….
· پس از همه این اقدامات علیه ملت ایران، اکنون بحث مذاکره مستقیم را مطرح می کنند. طبعا حتی یک انسان ساده اندیش هم با مشاهده این رفتار نمی تواند برداشت رویکردی صادقانه از دولت آمریکا داشته باشد. در واقع آنها با سوء استفاده از ابزارهای گسترده تبلیغاتی در پی ایجاد یک فضای بین المللی در جهت سوق دادن افکار عمومی به حمایت از اهداف خود هستند و الا راه حل منطقی و عقلایی حل اختلافات روشن است و الزاماتی دارد که آنها نیز به خوبی از آن اطلاع دارند.
· برخلاف سیاست مبتنی بر منطق قدرت از ناحیه این کشور علیه دیگران اصولا تعامل جمهوری اسلامی ایران با سایر کشورها بر اساس قدرت منطق شکل گرفته و بعنوان یک ملت بزرگ با پیشینه ای درخشان از رفتار حکیمانه ، معتقدیم که مذاکره راه حل اصولی و کم هزینه حل مشکلات است. اما گزینه گفت‌وگو زمانی قابل پیگیری است که در شرایط برابر باشد و صداقت طرف مقابل احراز شود و الا در شرایط ادامه فشار و رفتار خصمانه از سوی طرف مقابل طرح ادعاهایی مانند مذاکره مستقیم چه معنایی دارد؟

اخبار مرتبط

نظرات

بدون نظر

 

*

باز هم برق سه فاز “صنایع گیلان” را گرفت!

تولیدکنندگان استان در صف اول قطع برق؛

کریم خرسندی مژدهی

باز هم برق سه فاز “صنایع گیلان” را گرفت!

برادرانه با برادرانمان امیرعبداللهیان و شمخانی

مدیر مسئول روزنامه کیهان نوشت:

برادرانه با برادرانمان امیرعبداللهیان و شمخانی