گیلانیان
یکشنبه ۱۶ بهمن ۱۴۰۱ Sunday, 5 February , 2023
دسامبر 21, 2019 کد خبر : 76422 جدیدترین های صفحه اول خبر ها

مدیرکل میراث فرهنگی گیلان :

۱۲ اثر معنوی گیلان ثبت ملی شد

۱۲ اثر معنوی گیلان ثبت ملی شد

گیلانیان : مدیرکل میراث فرهنگی گیلان گفت: در یکسال گذشته ۱۲ اثر معنوی (ناملموس) استان گیلان در فهرست آثار ملی ثبت شده است.

شهرود امیرانتخابی عصر شنبه در جمع خبرنگاران با اشاره به ثبت ۱۲ اثر معنوی استان گیلان در فهرست آثار ملی ایران، اظهار کرد: این تعداد در مقایسه با مدت مشابه قبل تر هزار و ۲۰۰ درصد رشد داشته است.

وی در ادامه با بیان اینکه با ثبت این تعداد اثر معنوی مجموع آثار معنوی ثبت شده استان گیلان به ۶۷ اثر رسیده است، افزود: پرونده‌های الکاوه بازی، بازی مرغانه جنگ، آئین کت را گیشه، مهارت جوراب بافی گیلان، مهارت پخت تیان حلوا خشکبیجار، خورش ترش واش، سیاه پلو لنگرود، بادمجان شکم پر، پنیر برشته، کال کباب، باقلاوابیج، مهارت نوغانداری و ابریشم کشی سنتی از جمله پرونده‌هایی است که در یک سال اخیر به ثبت ملی رسیده است.

امیر انتخابی با بیان اینکه تلاش برای ثبت دیگر آثار معنوی گیلان در فهرست آثار ملی ادامه دارد، تصریح کرد: در حال حاضر پرونده ۵ اثر معنوی دیگر نیز تدوین و برای ثبت به وزارتخانه میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی ارسال شده است.

مدیرکل میراث فرهنگی گیلان بر لزوم توجه به تشکل‌های مردم نهاد تأکید کرد و افزود: تشکل‌های مردم نهاد نیز می‌بایست با فعالیت در این حوزه‌ها، نسبت به معرفی و شناسایی این دسته از آثار و موروثی ارزشمند معنوی که یادگار همت گذشتگان است، تلاش کنند.

اخبار مرتبط

نظرات

بدون نظر

 

*

باز هم برق سه فاز “صنایع گیلان” را گرفت!

تولیدکنندگان استان در صف اول قطع برق؛

کریم خرسندی مژدهی

باز هم برق سه فاز “صنایع گیلان” را گرفت!

برادرانه با برادرانمان امیرعبداللهیان و شمخانی

مدیر مسئول روزنامه کیهان نوشت:

برادرانه با برادرانمان امیرعبداللهیان و شمخانی