گیلانیان
یکشنبه ۱۳ آذر ۱۴۰۱ Sunday, 4 December , 2022
فوریه 19, 2012 کد خبر : 7007 خبر ها

همزمان با نگرانی شدید اسرائیل ، پرس تي وي خبر داد :

۲ ناو ایران در ساحل سوریه پهلو گرفت

۲ ناو ایران در ساحل سوریه پهلو گرفت

گیلانیان : دو ناو نیروی دریایی ارتش جمهوری اسلامی ایران که از طریق کانال سوئز وارد مدیترانه شده بودند، در یکی از بنادر سوریه پهلو گرفت. بر اساس این گزارش، این دو کشتی که یکی ناوشکن و دیگری کشتی تدارکات است، در نظر دارد طبق توافقنامه میان سوریه و ایران، به نیروی دریایی سوریه آموزش‌های لازم را ارائه دهد. پرس‌تی وی گزارش کرد که این ناوها پس از عبور از کانال سوئز و ورود به دریای مدیترانه به شهر “طرطوس” شمال غربی “دمشق” پایتخت سوریه رسیدند.نگرانی شدید رژیم صهیونیستی از تحرکات منطقه‌ای ناوهای ایرانی
در پی عبور ناوهای ایرانی از کانال سوئز و ورود آنها به دریای مدیترانه وزارت خارجه رژیم صهیونیستی با صدور بیانیه ای نگرانی شدید خود را از این تحرکات منطقه ای ابراز کرد.در ۲۴ ساعت گذشته خبر عبور دو ناو ایرانی از کانال سوئز و پهلو گرفتن آنها در سواحل طرطوس سوریه بازتاب گسترده ای در رسانه های منطقه ای و بین المللی داشته است.اصلی ترین واکنش که بیانگر نگرانی شدید رژیم صهیونیستی از تحرکات منطقه ای ناوهای ایرانی است از سوی وزارت خارجه این رژیم صادر شد.یک مقام مسئول در وزارت خارجه رژیم صهیونیستی در بیانیه ای کوتاه و منفعلانه اعلام کرد: اسرائیل تحرکات دو ناو ایرانی که از طریق کانال سوئز وارد دریای مدیترانه شده اند را پیگیری و رصد خواهد کرد.

البته به نظر می رسد نگرانی ویژه مقامات صهیونیستی از دو مسئله باشد. بر این اساس هماهنگی مقامات نظامی ایران و مصر که مقدمات عبور دو ناو ایرانی را فراهم آورده است شاید یکی از مهمترین علل نگرانی مقامات تل آویو باشد. رژیم صهیونیستی پس از سقوط رژیم مبارک از نزدیک شدن تهران و قاهره بسیار نگران است و اگر این این روابط نزدیک در مسائل استراتژیک و نظامی باشد موجبات نگرانی بیشتر آنها را به وجود می آورد.در همین حال تصاویر منتشر شده از سوی رویترز نشان می دهد که یکی از ناوهای ایرانی در زمان عبور از کانال باریکه سوئز علاوه بر پرچم جمهوری اسلامی ایران، پرچم کشور مصر را نیز برفراز عرشه ناو برافراشته است.

مسئله دوم نگرانی شدید صهیونیستها از پهلوگرفتن این ناوها در سواحل سوریه ناشی می شود که شاید از موضوع نخست برای آنها مهمتر باشد. البته پهلوگرفتن ناوهای جمهوری اسلامی ایران در سواحل سوریه بر مبنای توافقات از پیش انجام شده در راستای آموزشهای دریایی صورت گرفته و هیچ ارتباطی با تحولات فعلی سوریه ندارد.

واکنش دیگر از “آویگدور لیبرمن” وزیرخارجه رژیم صهیونیستی صادر شد. لیبرمن طی اظهاراتی در واکنش به عبور ناوهای ایرانی از کانال سوئز که تحت کنترل مصر قرار دارد مدعی شد: این یک اقدام تحریک آمیز است و نمی توان در برابر آن سکوت کرد.

روزنامه الشرق الاوسط نیز امروز (یکشنبه) در گزارشی کامل به بررسی تحرکات منطقه ای ناوهای ایرانی پرداخته است. در ادامه این گزارش یک منبع در وزارت خارجه آمریکا در گفتگو با این روزنامه تاکید می کند: آمریکا از این تحرکات نگران است.وی در ادامه این گفتگو درباره واکنش احتمالی اسرائیل به ورود ناوهای ایرانی به مدیترانه هیچ موضعی اتخاذ نکرد.

اما این خبر در ساعات اخیر به طور گسترده در رسانه های منطقه ای و بین المللی بازتاب داشته است. شبکه سی ان ان، الجزیره، العربیه، روسیا الیوم، بی بی سی و روزنامه های الحیات چاپ لندن، الخلیج امارات، الوطن قطر، الیوم السابع و المصری الیوم مصر، الریاض عربستان هر کدام به پوشش تحرکات منطقه ای ناوهای ایرانی پرداخته اند.خاطر نشان می شود منابع خبری اخیرا از عبور دو ناو ایرانی از کانال سوئز و ورود آنها به دریای مدیترانه پس از انجام هماهنگیهای لازم با نیروهای مسلح مصر خبر داده بودند. بر این اساس دو ناو ایرانی پس از ورود به دریای مدیترانه در سواحل طرطوس سوریه پهلو گرفتند.

اخبار مرتبط

نظرات

بدون نظر

*

باز هم برق سه فاز “صنایع گیلان” را گرفت!

تولیدکنندگان استان در صف اول قطع برق؛

کریم خرسندی مژدهی

باز هم برق سه فاز “صنایع گیلان” را گرفت!

برادرانه با برادرانمان امیرعبداللهیان و شمخانی

مدیر مسئول روزنامه کیهان نوشت:

برادرانه با برادرانمان امیرعبداللهیان و شمخانی