گیلانیان
سه شنبه ۸ آذر ۱۴۰۱ Tuesday, 29 November , 2022
دسامبر 23, 2015 کد خبر : 44313 خبر ها

نوبخت در نشست خبری:

۳۱ هزار استخدام دولتی در سال ۹۵/مصوبه اخیر آمریکا شبهه‌ناک است

۳۱ هزار استخدام دولتی در سال ۹۵/مصوبه اخیر آمریکا شبهه‌ناک است

گیلانیان : سخنگوی دولت گفت: در سال ۹۵، ۱۴ هزار استخدام در آموزش و پرورش و ۱۷ هزار استخدام برای پرسنل بیمارستان خواهیم داشت، علاوه بر آن نیز برخی از دستگاههای دیگر همچون سازمان ثبت از ما مجوز استخدام گرفته اند.

محمد باقر نوبخت در نشست خبری امروز خود خبر از نهایی شدن بودجه ۹۵ در هیات دولت داد و گفت: از ۲۶۷ هزار میلیارد تومان منابع عمومی بودجه ۹۵، ۶۶ هزار میلیارد تومان آن از محل فروش نفت تامین می شود و ۲۰۱ هزار میلیارد تومان دیگر آن از منابعی که در قانون بودجه می شود شد تامین خواهد شد.

نرخ دلار در بودجه سال آینده ۲۹۹۷ تومان تعیین شد

وی همچنین با بیان اینکه نرخ تسعیر بین ریال و دلار ۲۹۹۷ تومان تعیین شد، گفت: دولت با این نرخ نشان داد که به دنبال افزایش قیمت ارز نیست.

هر ماه ۶ هزار و ۴۲۹ دستگاه تاکسی از رده خارج و خودروهای جدید جایگزین می کنیم

سخنگوی دولت ادامه داد: از ۳۲۵ هزار دستگاه تاکسی که در حال فعالیت هستند ۱۱۲ هزار دستگاه جزو تاکسی های فرسوده محسوب می شوند که هدف گذاری ما برای بهمن ۹۴ تا بهمن ۹۵ جایگزینی ۹۰ هزار دستگاه است.

نوبخت افزود: هر ماه ۶ هزار و ۴۲۵ دستگاه را از رده خارج می کنیم و خودروهای جدید جایگزین آنها خواهد شد.

پیش بینی نرخ رشد ۶ درصدی برای سال ۹۵/ نرخ تورم به زیر ۱۱ درصد می رسد

وی همچنین گفت: پیش بینی ما برای نرخ رشد اقتصادی برای سال آینده ۶ تا ۵ درصد است و نرخ تورم به زیر ۱۱ درصد تقلیل پیدا خواهد کرد.

اجرای برجام منوط بر خوشبینی نیست

سخنگوی دولت همچنین در واکنش به طرح اخیر کنگره آمریکا گفت: براساس یک برنامه زمان بندی مقدمات اجرایی شدن برجام صورت گرفت که یکی از آنان بسته شدن پرونده پی ام دی بود.

نوبخت با بیان اینکه برجام مسیر خود را براساس این برنامه زمان بندی طی می کند گفت: یک سری اقدامات ما باید انجام دهیم و یک سری اقدامات هم طرف مقابل طبق برنامه باید انجام دهد.

مصوبه اخیر کنگره آمریکا شبهه ناک و مردود است

وی افزود: در این میان یکی از ارکان قدرت در آمریکا که تلاش می کند این توافق صورت نگیرد این طرح را تصویب کرد و ما هر اقدامی که شبهه ناک و یا مردود باشد مانند بحث روادید اقدامات خود را متناسب با رفتار طرف مقابل تعیین می کنیم.

سخنگوی دولت با تاکید بر اینکه پیشرفت در ارای برجام منوط بر خوشبینی نیست گفت: دیوار تحریم ها فرو ریخته و اجماع جهانی بر علیه ایران برخلاف خواست آمریکا از بین رفته است و ما هیچ نگرانی از این دست اقدامات نداریم چراکه رفتارمان هماهنگ با رفتار طرف مقابل است.

وی همچنین با اشاره به آسیب های اجتماعی گفت: برای کاهش آسیب های اجتماعی هم ردیف بودجه ای در نظر گرفته ایم و هم یک نهاد و ساختاری برای کاهش های آسیب های اجتماعی تعریف کرده ایم.

نوبخت همچنین در پاسخ به این سئوال که رئیس جمهور صحبت از حضور مردم در امور اقتصادی کرده است، دولت در این زمینه چه برنامه ای دارد، گفت: سیاست دولت در راستای احکام فرادستی نظام به صورت اقتصاد غیردولتی است، به همین جهت رئیس جمهور همواره این مطالبه را از دستگاههای اجرایی دارند که بتوانیم زمینه حضور مردم را در اقتصاد فراهم کنیم.

دولت با هر گونه تخلف انتخاباتی برخورد قانونی خواهد کرد

وی همچنین در پاسخ به این سئوال که در برخی از شهرها رضایتی از ترکیب هیات های اجرایی وجود ندارد، گفت: ما از همه ابزارهای قانونی برای استیفای حقوق شهروندان به ویژه کاندیداها استفاده خواهیم کرد. استانداران وظایف خود را می دانند و مراقبت ها نیز از سوی وزارت کشور صورت خواهد گرفت و اگر تخلف قانونی صورت بگیرد، دولت نیز برخوردهای قانونی لازم را انجام می دهد.

سخنگوی دولت در خصوص کسری بودجه سال جاری گفت: آخرین گزارشی که از خزانه دریافت کردم عملکرد درآمدهای نفتی حدود ۱۰۹ درصد است و کاهش قیمت نفت، دریافتی ها را به شدت تحت تاثیر قرار داده است، اما با توجه به پیش بینی هایی که مجلس نسبت به منابع نفتی در بودجه ۹۴ انجام داد، مالیاتها را بالا برد.

نوبخت افزود: پیش بینی ما این است که ۲۰۲ هزار میلیارد تومان تحقق منابع در بودجه ۹۴ داشته باشیم، اما این نیز به معنای کسری بودجه نیست و ما عدم تحقق منابع را با استفاده از مکانیزم تخصیص جبران می کنیم.

بیش از ۳۰ هزار استخدام دولتی در سال ۹۵/ یک استخدام به ازای هر ۵ بازنشسته

سخنگوی دولت همچنین در خصوص استخدام های دولتی گفت: در سال ۹۵، ۱۴ هزار استخدام در آموزش و پرورش و ۱۷ هزار استخدام برای پرسنل بیمارستان خواهیم داشت، علاوه بر آن نیز برخی از دستگاههای دیگر همچون سازمان ثبت از ما مجوز استخدام گرفته اند.

وی افزود: برنامه استخدامی دولت این است که در ازای هر ۵ نفری که بازنشسته می شوند، یک نفر استخدام شود، اما در گذشته این‌گونه بود که به ازای هر ۳ نفر بازنشسته یک نفر استخدام می شد.

سخنگوی دولت همچنین در خصوص سازمان مبارزه با مفاسد اقتصادی گفت: ستادی در دولت برای مبارزه با مفاسد اقتصادی فعال است، اما طرح مجلس برای تشکیل سازمان مبارزه با مفاسد اقتصادی ناقص است که من از معاون پارلمانی دولت می خواهم که در این خصوص توضیحات لازم را بدهد، چرا که تشکیل این سازمان خود می تواند مشکلات جدیدی بیافریند.

طرح تشکیل سازمان مبارزه با مفاسد اقتصادی دارای نقص است

نوبخت در مورد رقم بودجه ۹۵ گفت: منابع عمومی در بودجه ۹۵، ۲۶۷ هزارمیلیارد تومان است و نرخ برابری ریال و دلار ۲ هزار و ۹۹۷ تومان تعیین شده است.

وی همچنین در پاسخ به سئوال خبرنگار مهر مبنی بر اینکه گفته شده است بشار اسد به زودی به تهران می آید، آیا چنین سفری در دستور کار هست یا خیر، گفت: اگر این سفر قطعی باشد اطلاع رسانی می کنیم.

برنامه ای برای آزادسازی قیمت بنزین وجود ندارد

سخنگوی دولت در پاسخ به دیگر سئوال خبرنگار مهر مبنی بر اینکه وزیر نفت خبر از طرح جدید دولت برای آزادسازی قیمت بنزین داده است، گفت: چنین چیزی قطعا نیست و من بعد از پیگیری های لازم در این مورد توضیح می دهم.

نوبخت در پاسخ به این سئوال که نرخ رشد اقتصادی برای سال آینده را تا ۶ درصد پیش بینی کرده اید، آیا با توجه کاهش قیمت نفت به چنین رشدی دست می یابید، گفت: امروز شاهد سفرهای خارجی و حضور هیات های اقتصادی در ایران هستیم و اگر برجام به خوبی و طبق زمانبندی پیش برود، تحریم ها نیز تا سه هفته آینده رفع می شود و ما می توانیم از ظرفیت ۵۰۰ هزار بشکه نفتی که داریم استفاده کنیم، چرا که باید سهم مان را در بازارهای جهانی احیا کنیم.

وی همچنین در خصوص چگونگی پرداخت بدهی های دولت به بانکها گفت: در قالب اصلاح نظام بانکی مصمم هستیم که بخشی از بدهی هایمان را به نظام بانکی پرداخت کنیم و بخش دیگری از آنها نیز به صورت نقدی و اوراق پرداخت خواهد شد.

سخنگوی دولت در خصوص آلومینیوم المهدی نیز گفت: سازمان خصوصی سازی معتقد است که فرآیند واگذاری به صورت قانونی انجام شده و شبهاتی که در این خصوص پیش آمده نیز در حال بررسی است.

قیمت نفت در بودجه ۹۵ بین ۳۵ تا ۴۰ دلار در هر بشکه

نوبخت در مورد نرخ نفت در بودجه ۹۵ تصریح کرد: قیمت نفت در بودجه ۹۵ بین ۳۵ تا ۴۰ دلار پیش بینی شده است و روی رقمی در حدود ۶۶ هزار میلیارد تومان توافق کرده ایم.

تخصیص ۵۷ هزار میلیارد تومان برای طرح های عمرانی در بودجه ۹۵

وی همچنین گفت: برای سال آینده ۵۷ هزارمیلیارد تومان برای طرح های عمرانی پول گذاشته ایم.

طراحی ساز و کار جدید برای قانون هدفمندسازی یارانه ها

سخنگوی دولت همچنین در خصوص ساز و کار اجرای طرح هدفمندی یارانه ها در بودجه ۹۵، افزود: همان طور که می دانید زمان اجرای قانون هدفمند سازی یارانه ها به اتمام رسیده، اما طبق سیاستهای کلی و همچنین اقتصاد مقاومتی، یارانه ها باید به سمت تولید و اقشار نیازمند برود، لذا درصددیم که ساز و کار آن را طراحی کنیم.

نوبخت با انتقاد برخی از برنامه های رسانه ملی گفت: برخی برنامه های رسانه ملی با اغراض سیاسی خاص تهیه می شود. برنامه های رسانه ملی نباید در حد یک سلیقه سیاسی تنزل یابد.

وی افزود: همچنین خبرگزاری ها نیز باید منصفانه عمل کنند. سایت تحلیلی می تواند هر خبر و یا تحلیلی از شرایط کشور داشته باشد، اما وقتی که رسانه ای نام خبرگزاری به خود گرفت باید مطالب را درست، صحیح و بدون اغراض سیاسی بیان کند و نباید تریبون یک سلیقه خاص سیاسی باشد.

چرا ترکیه روابطش با همسایگان را تیره و با اسرائیل شفاف می کند؟

سخنگوی دولت در پاسخ به این سئوال که دولت ترکیه به دنبال عادی سازی روابط با رژیم صهیونیستی است، در این صورت روابط ایران و ترکیه چگونه خواهد بود، گفت: مواضع ما با دولت اشغالگر رژیم صهیونیستی کاملا مشخص است. ما در گذشته نیز نسبت به نوع مشاوره دادن به دولت ترکیه اظهار نگرانی کرده بودیم.

نوبخت تاکید کرد: چگونه است که ترکیه با کشورهای همسایه خود مانند عراق، سوریه و اخیرا نیز با ترکیه روابطش تیره می شود، اما روابط خود را با رژیم اشغالگر شفاف می کند. ما نیز به مسئولان این کشور توصیه می کنیم که سنجیده عمل کنند.

اخبار مرتبط

نظرات

بدون نظر

*

باز هم برق سه فاز “صنایع گیلان” را گرفت!

تولیدکنندگان استان در صف اول قطع برق؛

کریم خرسندی مژدهی

باز هم برق سه فاز “صنایع گیلان” را گرفت!

برادرانه با برادرانمان امیرعبداللهیان و شمخانی

مدیر مسئول روزنامه کیهان نوشت:

برادرانه با برادرانمان امیرعبداللهیان و شمخانی

متاسفم مطلبی برای نمایش وجود ندارد