گیلانیان
جمعه ۹ آبان ۱۳۹۹ Friday, 30 October , 2020
جولای 15, 2020 کد خبر : 79197 جدیدترین های صفحه اول خبر ها

مدیرکل شیلات گیلان :

۳۷۰۰ کیلوگرم خاویار سالانه در مزارع پرورش ماهیان خاویاری گیلان تولید می‌شود

۳۷۰۰ کیلوگرم خاویار سالانه در مزارع پرورش ماهیان خاویاری گیلان تولید می‌شود

گیلانیان : مدیرکل شیلات گیلان گفت: حدود ۳ هزار و ۷۰۰ کیلوگرم خاویار سالانه در سطح مزارع پرورش ماهیان خاویاری استان گیلان تولید و روانه بازار می‌شود.

عظیم مدبری ظرفیت‌های استان گیلان در حوزه شیلات و فعالیت‌های آبزی‌پروری را بسیار خوب و قابل توجه خواند و اظهار داشت: سالانه به شکل میانگین چیزی در حدود ۳ هزار و ۷۰۰ کیلوگرم خاویار در سطح مزارع پرورش ماهیان خاویاری استان گیلان تولید و روانه بازار مصرف می‌شود.

مدیرکل شیلات گیلان مدت زمان دوره پرورش ماهیان خاویاری و استحصال خاویار آن‌ها را به شکل میانگین ۸ ماه اعلام کرد و بیان داشت: سال گذشته چیزی در حدود ۳ هزار و ۶۰۰ کیلوگرم خاویار پرورشی در استان گیلان تولید شد که میزان آن در مقایسه با تولید مدت مشابه سال گذشته معادل ۴۱ درصد رشد را نشان می‌دهد.

مدبری از صادرات معادل ۹۰۰ کیلوگرم خاویار پرورشی ایران به ارزش هر کیلوگرم ۷۰۰ دلار به کشورهایی مانند فرانسه، جمهوری آذربایجان، ارمنستان و روسیه در سال گذشته خبر داد و افزود:  این مقدار خاویار پرورشی صادرات شده چیزی در حدود ۶۳۰ هزار دلار یعنی به میزان  ۱۰ میلیارد تومان برای کشور ارز آوری داشت.

وی تلاش مجموعه شیلات گیلان جهت تحقق اهدافی نظیر پایداری صید، حفظ اشتغال موجود، افزایش صید، ارتقاء درآمد صیادان و حفظ بانک ژنی ماهیان را نیز متذکر شد و گفت: به منظور اجرای منویات مقام معظم رهبری در سالی که با نامگذاری ایشان به عنوان سال جهش تولید مزین شده سعی می‌کنیم برنامه‌های خوبی را در بخش شیلات اجرا کنیم.

مدبری استان گیلان را در زمینه بازسازی ذخیره انواع ماهیان استخوانی و خاویاری مرکزی پیشرو در سطح کشور دانست و خاطرنشان کرد: مجموعه شیلات استان گیلان تاکنون در این راستا توانسته ضمن تدوین یک برنامه‌ریزی خیلی دقیق گام‌های بسیار مؤثری در حوزه آبزی‌پروری و پایدار کردن فعالیت‌های صید و صیادی بردارد.

وی استفاده از سازه‌های جدید شامل سازه‌های پیش‌ساخته و پرورش ماهی در قفس دریایی را از دیگر شاخصه‌های مهم تولید در بخش آبزیان اعلام کرد و بیان داشت: مجموعه شیلات استان گیلان در سال ۹۹ و با توجه به شعار جهش تولید که توسط مقام معظم رهبری اعلام شد برای تحقق این هدف برنامه‌های ویژه‌ای را تدارک دیده است.

مدیرکل شیلات گیلان ماهی‌دار کردن آب بندان‌های مستعد استان و استفاده بهینه و چند منظوره از آن‌ها را یکی از برنامه‌های محوری شیلات گیلان برای تحقق شعار جهش تولید دانست و گفت: ماهی‌دار کردن تالاب انزلی، صادرات آبزیان و توسعه پرورش ماهیان خاویاری در اراضی ساحلی از دیگر برنامه‌های شیلات گیلان است.

مدبری توسعه پرورش ماهی قفس دریایی در کنار اصلاح و بهبود روش‌های پرورش آبزیان را از دیگر اولویت‌های کاری شیلات استان گیلان در سال جهش تولید تلقی کرد و اظهار داشت: طرح‌ها و پروژه‌های شیلاتی یکی از مزیت‌های عمده گیلان به شمار می‌روند که نقش بسیار تعیین کننده در توسعه اقتصادی استان برعهده دارند.

اخبار مرتبط

نظرات

بدون نظر

*

«بُرد – بُرد» این است نه آن!

یادداشت شریعتمداری :

«بُرد – بُرد» این است نه آن!

چایکاری در ایران یکصد و بیست ساله شد

سید عبدالله میرحسینی مقدم، مشاور فنی صندوق چای کشور

چایکاری در ایران یکصد و بیست ساله شد

” مسئول بی لیاقت نمی خوایم نمی خوایم “

رشت- علی کشت پرور بین کلایی

” مسئول بی لیاقت نمی خوایم نمی خوایم “

سرمایه گذاری ۲۵۰۰ میلیاردی در گیلان/ ۶۰ هزار شغل ایجاد می شود

رئیس ستاد اجرایی فرمان حضرت امام (ره) :

سرمایه گذاری ۲۵۰۰ میلیاردی در گیلان/ ۶۰ هزار شغل ایجاد می شود