گیلانیان
شنبه ۹ مهر ۱۴۰۱ Saturday, 1 October , 2022
می 8, 2014 کد خبر : 26923 خبر ها

نماینده مردم رودسر و املش در مجلس خبرداد :

۸۰۰ میلیارد تومان سود واردات چای مانع رونق تولید داخلی

۸۰۰ میلیارد تومان سود واردات چای مانع رونق تولید داخلی

گیلانیان : نماینده مردم رودسر و املش در مجلس شورای اسلامی با اشاره به اینکه ۸۰۰ میلیارد تومان سود خالص افرادی است که چای را وارد کشور می‌کنند،گفت: این امر سبب شده تا این افراد با ایجاد شبهاتی در خصوص چای داخلی از رونق تولید این چای جلوگیری کنند

محمدمهدی رهبری املشی با بیان اینکه ۹۵ درصد تولید چای کشور در گیلان انجام می‌شود، اظهار کرد: ۴۰ درصد کل چای کشور در رودسر تولید می‌شود.

وی با اشاره به اینکه در سال‌های اخیر به دلیل عدم کم توجهی به این محصول با عدم رغبت چایکاران مواجه شدیم، افزود: در سال‌های قبل از انقلاب حدود ۳۰۰هزار تن برگ سبز چای داشتیم که این میزان در سال ۹۲ به حدود ۹۰هزار هکتار کاهش یافت.

نماینده مردم رودسر و املش در مجلس شورای اسلامی با اشاره به کاهش چای خشک از ۷۰ هزار تن به ۲۰هزار تن در سال‌های اخیر،گفت: این کم توجهی علل مختلفی دارد.

خرید تضمینی برگ سبز چای در گذشته متناسب با هزینه تولید قیمت‌گذاری نمی‌شد

رهبری املشی با بیان اینکه قیمت تضمینی برگ سبز چای متناسب با هزینه تولید قیمت‌گذاری نمی‌شد، تصریح کرد: هزینه تولید یک هکتار باغ چای بالغ بر پنج میلیون تومان بود که میانگین تولید آن بین ۶تا ۵تن است.

وی با بیان اینکه به طور مثال با اختصاص قیمت ۹۰۰ تومان برای برگ سبز چای قیمت خرید به ۴ میلیون و ۵۰۰ تومان می‌رسید، خاطرنشان کرد: این امر بدیهی است که اگر قیمت تولید بیشتر از درآمد باشد کشاورز به تولید اقدام نمی‌کند.

افزایش ۵۰ درصدی قیمت تضمینی برگ سبز چاری

نماینده مردم رودسر و املش در مجلس شورای اسلامی با تأکید بر اینکه امسال دولت قیمت برگ سبز چای را به نحو چشمگیری افزایش داده است،گفت: این افزایش قیمت بالغ بر ۵۰درصد است.

رهبری املشی با اشاره به اینکه دولت در بودجه خود ردیفی برای برنامه بهزارعی چای از حیث بوته، کشت، بذر و سایر نهادها اختصاص داده است، تصریح کرد: با افزایش اعتبار، خرید تضمینی از ۶۰میلیارد تومان به ۱۰۰میلیارد تومان رسید.

اختصاص ۱۶۰ میلیارد تومان برای خرید تضمینی و بهزراعی چای

وی با اشاره به افزایش اعتبار بهزارعی از ۴۰میلیارد تومان به ۶۰میلیارد تومان، افزود: مجموعاً ۱۶۰میلیارد تومان در قانون برای خرید تضمینی و بهزارعی چای در سال ۹۳ در نظر گرفته شده است.

نماینده مردم رودسر و املش در مجلس شورای اسلامی با تأکید بر اینکه این امر سبب شد که کشاورزانی که کار را رها کرده‌اند دوباره بازگردند، خاطرنشان کرد:در مبحث اقتصاد مقاومتی ما باید به تولید داخلی تکیه کنیم.

تولید ۳ برابر چای در کشور امکان پذیر است

رهبری املشی با اشاره به نامگذاری سال تحت عنوان اقتصاد، فرهنگ، عزم ملی و مدیریت جهادی، تصریح کرد: ما می‌توانیم در مبحث چای بیش از سه برابر تولید داشته باشیم.

وی با اشاره به چای وارداتی و مضراتی که به دلیل افزودنی‌ها در این چای برای سلامت انسان نهفته است، گفت:کشورهای خارجی حاضرند برای فروش چای خود و خوشمزه تر کردن آن به هرچیزی دست بزنند.

۸۰۰ میلیارد تومان سود واردات چای مانع رونق تولید داخلی

نماینده مردم رودسر و املش در مجلس شورای اسلامی با اشاره به ۸۰ هزارتن چای وارداتی در کشور، اظهار کرد:حدود ۸۰۰ میلیارد تومان سود خالص افرادی است که چای را وارد کشور می‌کنند.

رهبری املشی افزود: این امر سبب می‌شود تا این افراد با ایجاد شبهاتی در خصوص چای داخلی از رونق تولید داخلی چای جلوگیری کنند.

حمایت رئیس جمهور از چای، امید را به ۶۵ هزار خانوار چایکار بازگرداند

وی با قدرانی از رئیس جمهور، محمدباقر نوبخت معاون رئیس جمهور و محمود حجتی وزیر جهاد کشاورزی برای حمایت از چای داخلی، خاطرنشان کرد: حمایت‌های آنها سبب شد که ۶۵ هزار خانوار چایکار به ادامه فعالیت در بخش چای امیدوار شوند و درآمد آنها متناسب با هزینه‌ها شود./منبع : تسنیم

اخبار مرتبط

نظرات

بدون نظر

*

باز هم برق سه فاز “صنایع گیلان” را گرفت!

تولیدکنندگان استان در صف اول قطع برق؛

کریم خرسندی مژدهی

باز هم برق سه فاز “صنایع گیلان” را گرفت!

برادرانه با برادرانمان امیرعبداللهیان و شمخانی

مدیر مسئول روزنامه کیهان نوشت:

برادرانه با برادرانمان امیرعبداللهیان و شمخانی