گیلانیان
یکشنبه ۱۶ بهمن ۱۴۰۱ Sunday, 5 February , 2023
ژوئن 20, 2013 کد خبر : 19623 خبر ها

استاندار گیلان :

‏۱۰‏‎ ‎هزار هکتار از عرصه تالاب انزلی قابل بهره برداری و اجاره است

‏۱۰‏‎ ‎هزار هکتار از عرصه تالاب انزلی قابل بهره برداری و اجاره است

گیلانیان : استاندار گیلان با بیان اینکه ۱۰ هزار هکتار از عرصه تالاب انزلی قابل بهره برداری و اجاره است گفت: متقاضیان می توانند در هکتارهای تعیین شده به پرورش ماهی، اردک، مرغ، دام و صنوبرکاری بپردازند.

کیهان هاشم نیا پیش از ظهر امروز در جلسه احیای تالاب انزلی که در استانداری برگزار شد، با اشاره به مجوز اخیر هیئت دولت درخصوص صدور اجاره اراضی ملی حاشیه سفیدرود و حریم تالاب انزلی اظهار کرد: در این نشست راههای استفاده از این بسترها و ساماندهی اراضی قابل تبدیل بحث و بررسی شد.

وی میزان عرصه قابل تبدیل تالاب انزلی را ۱۵ هزار هکتار بیان کرد و افزود: ۵ هزار هکتار از این اراضی حساس و نظامی است.

هاشم نیا با بیان اینکه ۱۰ هزار هکتار آن قابل بهره برداری و اجاره است گفت: متقاضیان می توانند در هکتارهای تعیین شده به پرورش ماهی، اردک، مرغ، دام و صنوبرکاری بپردازند.

وی از اختصاص یافتن اعتبار نامحدود برای صنوبرکاری در حریم تالاب انزلی خبر داد و افزود: کشت صنوبر موجب افزایش وسعت جنگل های گیلان شده است.

هاشم نیا با بیان اینکه پرورش ماهی در تالاب انزلی نقش مهمی در احیای این تالاب دارد یادآور شد: یکی از مهم ترین فواید اجرای این طرح جلوگیری از ورود آب‌های دارای سموم به تالاب است.

وی از دیگر آثار اجرای این طرح را ایجاد صنایع پایین دستی و اشتغالزایی بیان کرد و افزود: به ازای هر یک هکتار استخر پرورش ماهی یک شغل ایجاد خواهد شد.

هاشم نیا با بیان اینکه محل‌ها و نقاط قابل واگذاری به افراد به زودی مشخص خواهد شد گفت: طبق ماده ۸۰ قانون، اراضی ملی می‌تواند به صورت اجاره به اشخاص واگذار شود و این قانون به استان‌ها تفویض شده و در قالب کارگروه توسعه کشاورزی همه اختیارات دولت به استاندار واگذار شده است.

وی میزان اعتبار برای احداث استخر پرورش ماهی را ۱۲ میلیون تومان بیان کرد و گفت: ۱۰ میلیون تومان از این اعتبارات از محل توسعه بخش کشاورزی به متقاضیان پرداخت خواهد شد.

هاشم نیا اضافه کرد: با اجرای این طرح در استان در آینده ای نزدیک شاهد کاهش بیکاری در استان خواهیم بود لذا برای دستیابی به این مهم نیازمند اهتمام ویژه از سوی مدیران هستیم.

وی با بیان اینکه تالاب انزلی یکی از ویژگی‌های منحصر به فرد استان است، اظهار کرد: چنین موقعیتی در تالاب صومعه‌ سرا نیز وجود دارد که باید مورد بهره برداری قرار گیرد.

 هاشم نیا با تاکید بر اینکه این مصوبه موقعیتی ممتاز برای استان محسوب می‌شود، خواستار تهیه نقشه و تعیین نقاط قابل واگذاری از سوی آب منطقه‌ای، محیط زیست و منابع طبیعی جهت واگذاری شد./ منبع : ایسنا

اخبار مرتبط

نظرات

  • با سلام
    لطفا”متراژها و میزان اجاره بهای تالاب هارو هم اعلام میکنید؟واینکه به غیربومی هاهم اجاره داده میشودیاخیر؟وآیادرصورت اجاره به غیربومی ها میتوانندازتسهیلات وام کشاورزی استفاده کنند یاخیر؟وشرایط وام هانیز ذکر شود.البته در صورت امکان.باتشکر

 

*

باز هم برق سه فاز “صنایع گیلان” را گرفت!

تولیدکنندگان استان در صف اول قطع برق؛

کریم خرسندی مژدهی

باز هم برق سه فاز “صنایع گیلان” را گرفت!

برادرانه با برادرانمان امیرعبداللهیان و شمخانی

مدیر مسئول روزنامه کیهان نوشت:

برادرانه با برادرانمان امیرعبداللهیان و شمخانی