گیلانیان
دوشنبه ۶ بهمن ۱۳۹۹ Monday, 25 January , 2021
می 6, 2013 کد خبر : 18602 سبک زندگی مذهبی

سبك زندگي و تحقق لوازم آن براي موفقيت جوانان

‏۱۰ ـ درک ارزش زمان

‏۱۰ ـ درک ارزش زمان

اختصاصی گیلانیان : جهان، انباشته از چیزهای گرانبها است. خانه، زمین، اموال، کار، تحصیل و… از این جمله اند. اما پر ارزش ترین آن ها، «زمان» نام دارد. استفاده ی بهینه از زمان، باید به یک «سبک زندگی» و عادت مناسب و دایمی، تبدیل شود.

ویژگی های زمان

Eshaghiزمان، مانند گلوله ای که از یک اسلحه شلیک شود، هرگز باز نمی گردد. گذشت زمان، باعث تغییر و تحول همه چیز می شود. زمان را نه می توان برای همیشه حفظ کرد و نه دوباره  به دست آورد.

هیچ مبارزی بالاتر از «زمان» نیست. زیرا همیشه او، پیروز نهایی است. اکنون، لحظه ای بیش نیست که با گفتن آن، زمان حال به گذشته، تبدیل می شود و می گذرد.

فراموشی بهای زمان

یکی از ویژگی های منفی برخی از جوانان این است که به آسانی، بهای زمان را از یاد می برند. جوانی، زمانی است که طی آن، شما وقت زیادی در پیش روی خود دارید. بنابراین شاید فکر کنید که هدر دادن اندکی از آن، خطای چندانی نخواهد بود، اما هرگز چنین نیست.

یک شعار اساسی

اگر می خواهید پیشرفت کنید، این شعار را که نشانه روحیه واقعی انسان های سخت کوش است، همیشه پیش چشمان و در ذهن خود داشته باشید و به خود بگویید: «من برای سه چیز اهمیت قایلم: زمان، رنج، و تلاش». اگر پیرو این شعار باشید، نشان می دهید که کاملا به مفهوم و ارزش «وقت»، پی برده اید.

سبب موفقیت یا شکست

موفقیت و شکست هر کس، تماما بستگی به نحوه ی استفاده او از زمان دارد. احتمالا هر شخصی می تواند در کاری به طور نسبی، موفقیت هایی کسب کند. ولی فردی که با دقت و دوراندیشی، از وقت خود بهره می برد، موفق تر خواهد بود.

زیان اتلاف وقت

اتلاف وقت، حتی از هدر دادن پول هم اسفناک تر است. زیرا شما همیشه قادر به تحصیل پول خواهید بود، ولی زمان هرگز باز نمی گردد.

بعضی اوقات می شنوید فردی از «وقت زیاد» که نمی داند با آن چه کند، شکایت دارد. درک این گونه مسایل، بخصوص وقتی از سوی جوانان ابراز می شود، بسیار سنگین و دشوار است.

شرط موفقیت

اگر می خواهید دایما موفق باشید، باید زمان را به چشم یک کالای گرانبها بنگرید و به آن ارج بگذارید. کامیابی شما، وابسته به این است که برای زمان و استفاده از آن، احترام فراوانی قایل شوید. هرگاه ارزش وقت خود را بدانید، پیروزی شما در هر کاری، قطعی خواهد بود.

فعالیت، دو برابر دیگران

همیشه دو برابر دیگران، به کار و فعالیت بپردازید و جایی برای استراحت و تفریح باقی نگذارید. زیرا کار، خود بهترین تفریح و استراحت است. نه تنها شما، بلکه هر کس دیگری چنین رفتار کند، بدون شک به آرزوهای بزرگ خود دست خواهد یافت.

اگر شخصی در عرض یک روز سه برابر دیگران کار و مطالعه مفید داشته باشد، سه روز از آن ها جلوتر خواهد بود. بدیهی است که موضوع مهم، نوع فعالیت، استفاده مطلوب از وقت و تاثیر مثبت آن در زندگی است.

عمر بشر کافی است

در روایات اسلامی، به این نکته اشاره شده که زندگی انسان به اندازه کافی طولانی است. چنانچه آدمی به طور مؤثر و مفید از وقتش استفاده کند، طول عمرش آنقدر خواهد بود که بتواند به موفقیت های برجسته ای دست یابد. اما اگر عمر انسان در بطالت و بی مصرفی سپری شود و هیچ هدفی در زندگی نداشته باشد، پس از گذشت مدتی، متوجه خواهد شد که دیگر فرصتی برای تغییر مسیر زندگی وجود ندارد. عمر بشر، کوتاه نیست، بلکه ما با اتلاف وقت، آن را کوتاه می کنیم.

شعار خطرناک در مشرق زمین

در برخی از شعرها و ترانه های قدیمی مشرق زمین، شعاری وجود دارد که می گوید: «خوش باشید، تا جوان هستید خوش باشید، چون در پیری نمی توانید». این شعار، بسیار خطرناک است. زیرا اگر عمر خود را به بطالت بگذرانید، وقتی که به میان سالی برسید، بسیار افسوس خواهید خورد.

بنابراین یادتان باشد که زندگی سرشار از گوهرهای گرانبها است. اما هیچ چیزی با ارزش تر از «زمان» نیست.

اخبار مرتبط

نظرات

بدون نظر

*

مرغ کیلویی۲۵۰۰۰ تومان چون  تعاونی توزیع نمی شود

قابل توجه اداره صمت و اتاق اصناف گیلان:

مرغ کیلویی۲۵۰۰۰ تومان چون تعاونی توزیع نمی شود

آقای احمدی! در مورد بورس صورت مسئله را پاک می کنید !؟

یکی از کرامات نماینده رشت:

مدیر مسئول :

آقای احمدی! در مورد بورس صورت مسئله را پاک می کنید !؟

«بُرد – بُرد» این است نه آن!

یادداشت شریعتمداری :

«بُرد – بُرد» این است نه آن!

چایکاری در ایران یکصد و بیست ساله شد

سید عبدالله میرحسینی مقدم، مشاور فنی صندوق چای کشور

چایکاری در ایران یکصد و بیست ساله شد

” مسئول بی لیاقت نمی خوایم نمی خوایم “

رشت- علی کشت پرور بین کلایی

” مسئول بی لیاقت نمی خوایم نمی خوایم “

کشف ۹۱۴ هزار قلم کالای احتکار شده پزشکی و بهداشتی در گیلان

فرمانده نیروی انتظامی گیلان خبر داد :

کشف ۹۱۴ هزار قلم کالای احتکار شده پزشکی و بهداشتی در گیلان

دولت برخی ازقوانین مصوب مجلس را اجرا نمی کند

عضو کمیسیون برنامه‌وبودجه مجلس :

دولت برخی ازقوانین مصوب مجلس را اجرا نمی کند

سوء مدیریت عامل اصلی نابسامانی وضعیت بورس

نماینده لاهیجان و سیاهکل :

سوء مدیریت عامل اصلی نابسامانی وضعیت بورس