گیلانیان
پنج شنبه ۱۴ مهر ۱۴۰۱ Thursday, 6 October , 2022
می 18, 2013 کد خبر : 18911 سبک زندگی مذهبی

سبك زندگي و تحقق لوازم آن براي موفقيت جوانان

‏۱۱ــ نیاز به دین و اعتقاد مذهبی

‏۱۱ــ  نیاز به دین و اعتقاد مذهبی

اختصاصی گیلانیان : یکی از نیازهای اصلی انسان ها ــ بخصوص جوانان ــ گرایش و دلبستگی به اعتقادات دینی است. اعتقاد دینی، پاکی ذهن و جسم را به جوان ها هدیه می کند. پاکی، به همراه خود، سبکباری، نشاط  و شادابی می آورد. شاداب بودن، در فراز و نشیب های زندگی، بزرگترین خوشبختی و سعادت است که انسان های بسیاری در جهان، از دسترسی بدان، محرومند.

نقش اساسی مذهب در زندگی

Eshaنقش «مذهب» در زندگی جوانان، بسیار مهم بوده و لازم است که به عنوان یک «سبک زندگی» برای حال و آینده ی آنان، مطرح باشد تا با اطمینان کامل، گام های محکمی در مسیر ساختن زندگی خویش بردارند.

بعضی اشخاص به غلط می گویند: «امروزه جهان به دورانی رسیده است که دیگر نیازی به مذهب نیست». آن ها با آب و تاب فراوان، استدلال می کنند که «تفکر مذهبی، دیگر کهنه شده و منطبق با شرایط زمان نیست».

اما هر قدر در زندگی انسان، جلوه های ظاهری، متغیر و عوامل ناشناخته، بیشتر باشند و او نیز بتواند به پوچی و بی ارزشی دنیای مادی و ناپایداری آن پی ببرد، برای ادامه حیات، بیش از پیش، نیازمند معتقد بودن به یک سری اصول عقاید ثابت، مستحکم و غیرقابل تغییر می باشد تا بر اساس آن، تکلیف خود را بداند و به سرگردانی دچار نشود.

ضرورت آموزش صحیح دینی

تنها «دین» است که چنین اصول با ارزش و استواری را به آدمی هدیه می کند. انسانی که در دنیایی از ناملایمات و معضلات پیچیده و گیج کننده، دست و پا می زند و برای رهایی خویش می کوشد.

وقتی شما به طور عمیق در مورد مفهوم اساسی زندگی بیاندیشید و به دنبال جهت و اهداف آینده خود به تکاپو بپردازید، آنگاه لازم است که با یک مذهب حق و آموزش های سالم آن، بزرگ شوید و رشد نمایید.

تاثیر دین بر زندگی انسان

دین الهی ــ نه ساختگی ــ ارتباط شما را با خداوند برقرار کرده و پناهگاهی مطمئن برای روزهای سخت و دشوار می سازد. دین، پوچی، سرگشتگی و بلاتکلیفی را از ذهن  بشر، می زداید. دین، احساس نداشتن همراه و یاور را از فکر آدمی، خارج می کند. دین، به شما حالتی روحانی و معنوی می بخشد.

انسان بدون دین

انسان بدون دین، مانند کسی است که در یک شهر بزرگ و غریب، به دنبال کسی از افراد فامیل خود می گردد، ولی نه نشانی و آدرس دقیقی از او دارد، نه پولی که بتواند سوار اتوبوس شده و حداقل به وطن خود بازگردد. در این هنگام، وحشت دردناکی او را فرا می گیرد که به هیچ وجه، قابل توصیف نیست.

نیاز بیشتر جوانان به دین

بدین خاطر همه ادیان الهی روی اعتقادات مذهبی جوانان، تاکید زیادی دارند. زیرا جوان، به سبب قرار گرفتن در آغاز راه زندگی، طاقت و تحمل کمتری در برابر حوادث و اتفاقات ناشناخته و غیرقابل پیش بینی دارد و ممکن است به سرعت خود را ببازد.

اموری مانند ورزش، موسیقی و تفریحات گوناگون، هرگز نمی توانند جای خالی «مذهب» را پر کنند. زیرا هر کدام از آن ها، تا سن و سال خاصی، کاربرد داشته و برخی نیز به پول و امکانات مادی وابسته اند. تنها چیزی که نیازی به هیچکدام ندارد، اعتقاد دینی است.

ارزش جوانان مؤمن

ارزش داشتن اعتقادات دینی در جوانی، به حدی مهم است که پیامبر گرامی اسلام(ص) فرمود: «اگر جوانی یک رکعت نماز بخواند، ارزش طاعت او، از ۷۰ رکعت نماز یک پیرمرد ــ که در جوانی، انسان شایسته ای نبوده و در دوران میان سالی و کهن سالی، توبه کرده است ــ بالاتر می باشد.

پیران الهی

در حدیث دیگری، بیان شده است: «پیرمردی که از جوانی در راه خدا قرار داشته، وقتی به سن بزرگ سالی می رسد، مشاهده او، انسان را به یاد پروردگار می اندازد و نگاه به چهره و سیمای وی عبادت است. زیرا چنین فرد شایسته ای، عمر شریف خود را در راه پاکی و بندگی خداوند متعال، صرف نموده و اکنون صلاحیت دارد که به عنوان یک «الگو»، سرمشق دیگران باشد.

اخبار مرتبط

نظرات

بدون نظر

*

باز هم برق سه فاز “صنایع گیلان” را گرفت!

تولیدکنندگان استان در صف اول قطع برق؛

کریم خرسندی مژدهی

باز هم برق سه فاز “صنایع گیلان” را گرفت!

برادرانه با برادرانمان امیرعبداللهیان و شمخانی

مدیر مسئول روزنامه کیهان نوشت:

برادرانه با برادرانمان امیرعبداللهیان و شمخانی