گیلانیان
دوشنبه ۱۰ بهمن ۱۴۰۱ Monday, 30 January , 2023
آوریل 10, 2013 کد خبر : 18099 سبک زندگی

سبك زندگي و تحقق لوازم آن براي موفقيت جوانان

‏۷ ـ داشتن تخصص

‏۷ ـ داشتن تخصص

اختصاصی گیلانیان : جوانان اگر می خواهند در زندگی پیشرفت کنند، لازم است در رشته مورد نظر و علاقه ی خویش یک کارشناس و متخصص شوند و آن را به عنوان «سبک زندگی» انتخاب نمایند. البته نه در حدی که چیزهای دیگر از دیدشان محو گردد. آنگاه علاوه بر تخصصی که دارند، ضروری است در کارهای متنوع و وسیعی نیز سررشته، داشته باشند.

معنای تحصیلکردگی

Eshaghi3وقتی شخصی ادعا می کند: « من فرد تحصیلکرده و فهمیده ای هستم»، منظورش این است که از درک، حس و تشخیص بالایی برخوردارم. فردی که در رشته میکرب شناسی تحصیل کرده است، حتما نیاز ندارد که کارشناس روش های مونتاژ بال هواپیما هم باشد. ولی چنانچه رشته تحصیلی شما میکروب شناسی، داروسازی یا ادبیات باشد، شما نیازمند یک دانش وسیع در اطلاعات عمومی خواهید بود.

دانش وسیعی که من در باره اش صحبت می کنم این است که به صورتی منظم در وجود شما پرورش یافته، دیدگاه و عمق تخصص تان را افزایش دهد.

معنای تخصص

شما به یک درک و فهم وسیع از علومی چون فلسفه، آداب معاشرت و اصول اخلاق، محتاج هستید. بنابراین وقتی می گوییم فردی باید متخصص باشد، خود به خود شامل این مطلب هم می شود که بینش صحیح، وسعت نظر، فهم و شعور، جزء جدایی ناپذیر این تخصص نیز هست.

تخصص؛ مهمرین نیاز امروز

امروزه ، قدرت و شخصیت انسان ها از هم جدا نیستند. دیگر آن دوره که چنین بود، گذشته است.

قدرت، وقتی حاصل می شود که شما یک متخصص باشید.  شخصیت و مقام، زمانی به وجود می آید که شما تنها فردی باشید که بتوانید یک کار مشخص را انجام دهید. استاندارد و محک سنجش امروز، تخصص است.

به عنوان مثال، پزشکان به این خاطر مورد احترامند که از یک تخصص باارزش برخوردارند. آن ها بیمارانی را معالجه می کنند که افراد غیرمتخصص، قادر به چنین کاری نیستند.

علت ماندگاری چهره ها بزرگ

نویسندگانی مانند تولستوی، داستایوسکی، الکساندردوما و… به این علت در خاطره ها مانده اند که در «ادبیات» متخصص بوده اند و نیز برای این که آن ها به سطحی در ادبیات دست یافتند که دیگران به آن اوج نرسیده اند. این افراد، کارهایی صورت دادند که دیگران در آن زمان نتوانستند یا نخواستند انجام دهند.

خود را غوطه ور کنید

بنابراین سعی کنید که یک متخصص و کارشناس به معنای واقعی شوید. در هر رشته ای که وارد می شوید، تلاش کنید که در آن و چند مسیر فعالیت دیگر، بهترین باشید.

برای تحقق این منظور، یک نکته مهم را رعایت کنید: « در هر کاری که وارد می شوید، کاملا خود را در آن غوطه ور کنید».

ایده، هوش، ذکاوت، آگاهی و درک را به کسانی می دهند که با تمام وجود خود را در حرفه و یا هر کار سازنده، غرق کنند. اگر بخواهید برای کسب ایده های جدید، مدت زمانی دست از تلاش بردارید و به استراحت بپردازید، راه بسیار بیهوده ای را انتخاب کرده اید.

فقط تلاش کنید

نوشته ها از انتها و نوک قلم، متولد می شوند. شما باید همواره نوشتن را تمرین کنید تا ایده ای را به دست آورید. به همین طریق، ذهن خلاق و افکار بلند در رشته های دیگر نیز از غوطه وری و تعمق کامل، حاصل می گردد.

شرط نابغه شدن

نابغه شدن، ۹۹ درصد به تلاش، بستگی دارد. برای این که در حرفه ی خویش نابغه شوید، خود را در آن غوطه ور سازید. به عبارت بهتر، اگر به دنبال پیشرفت هستید، باید درک و آگاهی صحیح، کسب کنید و آن ها را عمیق وعمیق تر سازید.

اخبار مرتبط

نظرات

بدون نظر

 

*

باز هم برق سه فاز “صنایع گیلان” را گرفت!

تولیدکنندگان استان در صف اول قطع برق؛

کریم خرسندی مژدهی

باز هم برق سه فاز “صنایع گیلان” را گرفت!

برادرانه با برادرانمان امیرعبداللهیان و شمخانی

مدیر مسئول روزنامه کیهان نوشت:

برادرانه با برادرانمان امیرعبداللهیان و شمخانی