گیلانیان
سه شنبه ۸ آذر ۱۴۰۱ Tuesday, 29 November , 2022
آوریل 16, 2016 کد خبر : 47839 خبر ها

۱۲ دوربین کنترل سرعت در محورهای استان خودروی شما رصد می‌کند

۱۲ دوربین کنترل سرعت در محورهای استان خودروی شما رصد می‌کند

گیلانیان : دوازده دوربین کنترل سرعت در محورهای رشت به لنگرود و رشت به لوشان نصب شده و فعال هستند و سرعت خودروها را رصد و کنترل می‌کنند.

شما در سفرهای روزانه و یا سفرهای خارج شهر با تابلوهای «سرعت شما توسط دوربین‌های کنترل سرعت در سرتاسر مسیر کنترل می‌شود» مواجه شده‌اید.

اما آیا ممکن است برای شما هم این سوال پیش آمده است که چطور این امکان وجود دارد تا با استفاده از دوربین بتوان سرعت یک جسم متحرک را اندازه گیری کرد؟! رهگیری بصورت راداری و لیزری دو سامانه کنترل سرعت هستند.

در سامانه رهگیری ویدئویی(راداری) که در نوع خود بسیار کارآمد و جالب است، از دو یا چند دوربین ویدئویی متصل به هم تشکیل شده است که در فواصل معین نصب گردیده‌اند. سیستم مذکور به این صورت عمل می‌کند که دوربین اول با خواندن پلاک تمام خودروهای عبوری، زمان عبور آنها از جلوی دوربین را به صورت موقت در حافظه خود ثبت می‌کند و پس از رسیدن خودرو به دوربین دوم با توجه به زمان رسیدن خودرو و فاصله بین دو دوربین که از قبل مشخص است سرعت خودرو محاسبه می‌گردد و در صورت غیر مجاز بودن سرعت، دوربین دوم دستور گرفتن عکس را صادر می‌کند.

فاصله بین دو دوربین می‌تواند با توجه به شرایط از ۲۰۰ متر تا چند کیلومتر تغییر کند، با استفاده از این سامانه ترفند کاستن سرعت قبل از رسیدن به دوربین و افزایش دوباره آن بعد از رد شدن بی اثر می‌ماند چراکه این سامانه قادر به تعیین سرعت متوسط خودرو در طول مسیر است.

از کاربردهای دیگر این سیستم ذخیره تصاویر در محدوده دید دوربین را می‌توان نام برد که با باز بینی دوباره آنها می‌توان انواع تخلفاتی چون سبقت غیر مجاز، رعایت نکردن فاصله مجاز، انجام مانورهای خطرناک و حتی تغییر سرعت را تشخیص داد. از این دستگاه نخستین بار در مسیر اتوبان تهران، کرج، قزوین استفاده شد.

از آنجاییکه در کار سامانه رهگیری راداری به دلیل وجود انواع مختلف امواج رادیویی در سطح زمین امکان اختلال وجود دارد لذا سامانه‌های رهگیری لیزری جایگزینی مناسب برای آن به حساب می‌آیند.

اساس کار سیستم رهگیری لیزری بر انعکاس یا پژواک امواج استوار است اما در این سامانه به جای امواج رادیویی از امواج مادون قرمز استفاده می‌شود. این سامانه اطلاعات هر جسم متحرک حتی یک پرنده را که در مسیرش قرار گیرد ضبط می‌کند و در صورت غیر مجاز بودن سرعتش، دستور عکس گرفتن را به دوربین صادر می‌کند.

در رادار یا لیزر با استفاده از یکی از اصول الکترودینامیک به نام اثر دوپلر سرعت خودرو سنجیده می‌شود. به این‌ترتیب که امواج الکترومغناطیسی با فرکانس خاصی تابیده می‌شود و پس از برخورد به خودرو، به خاطر سرعت آن، فرکانس موج بازتابیده شده تغییر می‌کند؛ این نور بازتابیده را دستگاه دوباره می‌گیرد و فرکانس جدید را ثبت می‌کند. با استفاده از این تغییر فرکانس، سرعت دقیق خودرو به‌ دست می‌آید. اگر این سرعت از حد مجاز بیشتر باشد، دستگاه تصویر خودرو و پلاک آن را ثبت می‌کند.

گفتنی است، سرعت سنج لیزری بسیار دقیق است و دقت محاسبه آن بی نهایت زیاد است.

در ادامه سرهنگ مهیار رستگار، رئیس پلیس راه گیلان در گفت‌وگو با خبرنگار ایسنا اظهار کرد: ۱۲ دوربین کنترل سرعت در محورهای رشت به لنگرود و رشت به لوشان نصب شده و فعال هستند که سرعت خودروها را رصد و کنترل می‌کنند.

وی با بیان اینکه این دوربین‌ها هوشمند و لیرزی هستند، افزود: سیستم کنترل این دوربین‌ها بصورت متمرکز به سامانه اجرائیات ناجا متصل است و کنترلی توسط همکاران استانی صورت نمی‌گیرد و در صورت بروز سرعت غیرمجاز، عکس از خودروی متخلف توسط این دوربین‌ها ثبت و تخلف به صورت پیامکی به صاحب خودرو اطلاع داده می‌شود.

اخبار مرتبط

نظرات

بدون نظر

*

باز هم برق سه فاز “صنایع گیلان” را گرفت!

تولیدکنندگان استان در صف اول قطع برق؛

کریم خرسندی مژدهی

باز هم برق سه فاز “صنایع گیلان” را گرفت!

برادرانه با برادرانمان امیرعبداللهیان و شمخانی

مدیر مسئول روزنامه کیهان نوشت:

برادرانه با برادرانمان امیرعبداللهیان و شمخانی

متاسفم مطلبی برای نمایش وجود ندارد