گیلانیان
شنبه ۲ مهر ۱۴۰۱ Saturday, 24 September , 2022
سپتامبر 30, 2014 کد خبر : 30153 خبر ها

۱۴۶ میلیون دلار کالای غیرنفتی در نیمه اول امسال از گمرک آستارا صادر شد

۱۴۶ میلیون دلار کالای غیرنفتی در نیمه اول امسال از گمرک آستارا صادر شد

گیلانیان : مدیرکل گمرک شهرستان مرزی بندر آستارا اعلام کرد: در نیمه نخست امسال، ۴۵۱ هزار تن کالا به ارزش اقتصادی ۱۴۶ میلیون دلار از دروازه مرزی آستارا به خارج کشور صادر شد

حمیدرضا محمدی روز سه شنبه در مصاحبه با خبرنگار ایرنا گفت: این میزان صادرات غیر نفتی نسبت به مدت مشابه سال قبل از لحاظ وزن ۲۹ درصد افزایش را نشان می دهد.

وی افزود: عمده کالاهای صادره شامل محصولات کشاورزی ، مواد غذایی ، سیمان ، گچ ، شوینده ها ، محصولات شیمیایی ، پارچه ، صنایع دستی ، فرش و موکت ، البسه ، کیف و کفش ، مصالح ساختمانی و پلاستیکی ، محصولات معدنی و فلزی بوده است.

محمدی بیان کرد: این کالاها به کشور های جمهوری آذربایجان ، گرجستان و روسیه صادر شده است.

وی اظهار کرد: همچنین در شش ماه نخست امسال ۲۲ هزار تن کالا به ارزش ۱۰۲ میلیون دلار از طریق گمرک آستارا ترانزیت شده است.

وی اضافه کرد: این میزان ترانزیت خارجی ورودی در مقایسه با مدت مشابه سال قبل از لحاظ وزن، ۱۹ درصد کاهش و از حیث ارزش ۲۹ درصد افزایش داشته است.

محمدی عمده کالاهای ترانزیت ورودی را شامل لوازم چوب ، فرآورده های نفتی ، پنبه ، الیاف مصنوعی ، شمش آهن ، مس ، پشم شیشه و ورق آهن ذکر کرد و گفت: این کالاها از کشورهای جمهوری آذربایجان ، روسیه ، گرجستان و اکراین به مقصد کشورهای ترکیه ، عراق و امارت متحده عربی ترانزیت شده است.

وی ادامه داد: در نیمه نخست امسال همچنین ۱۸۵ هزار تن کالا به ارزش ۷۷۵ میلیون دلار از طریق گمرک آستارا به خارج از کشور ترانزیت شده که این میزان ترانزیت خروجی از لحاظ وزن و ارزش به ترتیب ۸۹ و ۲۶۹ درصد رشد داشته است.

محمدی عمده کالاهای ترانزیت خروجی را شامل لوازم برقی ، خودروی سواری ، مبلمان ، ماشین آلات ، لوازم بهداشتی ، مصالح ساختمانی ، کچ ، سیمان ، ظروف شیشه ای ، البسه ، مواد شیمیایی و محصولات کشاورزی عنوان کرد و افزود: این کالاها از قاره های مختلف به کشورهای جمهوری آذربایجان ، روسیه ، گرجستان و اوکراین ترانزیت شده است.

محمدی ادامه داد: در شش ماه نخست امسال ۶۳ هزار تن کالا به ارزش ۳۸ میلیون دلار از مبدا گمرک آستارا وارد کشور شده است.

وی عمده کالاهای وارده را شامل مواد شیمیایی ، چوب ، آهن آلات ، ماشین آلات و لوازم برقی ذکر کرد و گفت: این کالاها از کشورهای روسیه ، گرجستان و جمهوری آذربایجان وارد کشور شده است.

وی اظهار کرد: همچنین در شش ماه نخست سالجاری هفت هزار تن کالا به ارزش ۱۱ میلیون دلار در قالب تجارت چمدانی از طریق گمرک آستارا به خارج از کشور صادر شده که این مقدار صادرات چمدانی در مقایسه با مدت مشابه سال قبل از لحاظ وزن ۹ درصد و از حیث ارزش ۱۹ درصد رشد داشته است.

محمدی عمده کالاهای صادرات چمدانی از گمرک آستارا را شامل مواد غذایی ، مواد پلاستیکی و محصولات کشاورزی اعلام کرد و گفت: این کالاها اغلب به کشور جمهوری آذربایجان صادر شده است.

مدیرکل گمرک بندر مرزی آستارا تعداد اتباع خارجی تردد کننده از مرز را در شش ماه نخست امسال بیش از ۳۵۵ هزار نفر ذکر و بیان کرد: تعداد مسافران ورودی و خروجی از گمرک آستارا در سالجاری شش درصد نسبت به مدت مشابه سال قبل افزایش داشته است.

وی درآمد عمومی اداره کل گمرک آستارا در شش ماه نخست سال جاری را مبلغ ۱۴۹ میلیارد و ۵۲۵ میلیون ریال اعلام کرد و گفت: این میزان درآمد نسبت به مدت مشابه سال قبل ۱۲ درصد افزایش یافته است.

گمرک آستارا به عنوان یک اداره کل در امور واردات و صادرات قطعی ، ورود و خروج موقت ، تعاونی مرزنشینان ، ترانزیت داخلی و خارجی ، کارنه تیر بین المللی ، مبدا و مقصد کارنه تیر ، کاپوتاژ ، امور مسافری ، مرجوعی ، امانت های پستی و قضایی فعالیت می کند.

این گمرک رتبه اول تجارت چمدانی در میان مرزهای زمینی و رتبه نخست صادرات در میان مرزهای شمال کشور را دارد.

شهرستان بندری آستارا با ۸۵ هزار نفر جمعیت در شمال غربی استان گیلان واقع شده و به علت قرار گرفتن در نوار مرزی جمهوری آذربایجان ، سومین مرز پرتردد کشور محسوب می شود به طوری که سالانه نزدیک ۷۰۰ هزار نفر مسافر داخلی و خارجی از این مرز تردد می کنند./منبع : ایرنا

اخبار مرتبط

نظرات

بدون نظر

*

باز هم برق سه فاز “صنایع گیلان” را گرفت!

تولیدکنندگان استان در صف اول قطع برق؛

کریم خرسندی مژدهی

باز هم برق سه فاز “صنایع گیلان” را گرفت!

برادرانه با برادرانمان امیرعبداللهیان و شمخانی

مدیر مسئول روزنامه کیهان نوشت:

برادرانه با برادرانمان امیرعبداللهیان و شمخانی