گیلانیان
دوشنبه ۱۰ بهمن ۱۴۰۱ Monday, 30 January , 2023
نوامبر 29, 2012 کد خبر : 15056 خبر ها

در نود و يكمين سالگرد شهادت سردار جنگل :

برگزاری کنگره میرزا کوچک جنگلی با حضور رئیس جمهور

برگزاری کنگره میرزا کوچک جنگلی با حضور رئیس جمهور

گیلانیان : نخستین کنگره ملی  بزرگداشت  روحانی شهید میرزا کوچک جنگلی همزمان با نود و یکمین سالگرد شهادت سردار جنگل ، یازدهم آذرماه با حضور رییس جمهوری در مجتمع زیباکنار رشت برگزار می شود .

کیهان هاشم نیا، استاندار گیلان با بیان این مطلب در یک نشست خبری افزود : برای اولین بار است که یکی از روسای جمهور کشورمان مشتاقانه و با اشتیاق  در چنین همایشی در سطح کشوری و ملی درباره میرزا شرکت می کند و این امر باعث افزایش وسعت اطلاع رسانی و اهمیت این موضوع می شود.

در این نشست که نیکرو، مدیر کل فرهنگ و ارشاد و ارشاد اسلامی گیلان نیز حضور داشت استاندار گیلان  با اشاره به نگاه ویژه مقام معظم رهبری در خصوص میرزا کوچک جنگلی افزود :

صبغه مردمی ، روحانی و طلبه بودن میرزا ، مبارزه بر اساس رفتار دینی و با روش اسلامی ، ایرانی و نجابت میرزا باعث ماندگاری نام میرزا شده است و البته با نگاه رهبری به میرزا کوچک خان سعی شد کار جامع و اساسی درباره کنگره انجام شود .

وی افزود : حرکت میرزا تقابل با ظلم بوده است ، خصیصه این تقابل منشاء دینی داشت و برمبنای دین و رفتار دینی تمامی امور  انجام شد و البته از دیگر خصوصیت میرزا قیام اسلامی و ایرانی وی بود .

استاندار گیلان با این دیدگاه که نخبگان همیشه پدید نمی آیند و زندگی این افراد همیشه باید در محضر دید باشد گفت : در نهضت های همزمان با میرزا کوچک خان این خصوصیت را با هم نمی بینیم وی باسیاست و خلوصی که داشت نهضت را در قالب ایرانیت و اسلامیت پیش برد و لذا لازم است که زندگی ، اهداف و روش ایشان همچنان هر روز در معرض دید جوانان باشد و این کنگره کمک می کند که شخصیت و رفتار ایشان معرفی تا جوانان مان الگو بپذیرند .

استاندار گیلان به کارهائی که در کنگره انجام شده اشاره کرد و بیان داشت : با فراخوان علمی بیش از ۵۰۰ مقاله داخلی و خارجی رسیده که این امر نشان دهنده این است که کنگره میرزا ظرفیت بین المللی شدن را هم دارد ، ۵۰ مقاله برگزیده شده و تعدادی از این صاحبان مقاله در کنگره تجلیل بعمل می آید و آثار آنان چاپ و منتشر می شود .

وی در خصوص فراخوان جمع آوری اسناد مرتبط با بخش دولتی و مردمی گفت :  اسناد مرتبط با بخش دولتی و مردمی جمع آوری شده و در آینده در دسترس سند پژوهان قرار می گیرد والبته حجم قابل توجه ای از این اسناد بدست مردم بوده که امروز به میراث باقی مانده است وتاکنون ۶ جلد از این اسناد وجود دارد .

وی سومین بخش فراخوان را فرهنگی و هنری اعلام کرد و بیان داشت : اشعار ، ادبیات ، داستان ، قصه ، گرافیک و عکس میرزا به تعداد ۵ هزار اثر به دبیرخانه رسیده و آثار فاخر چاپ می شود و این امر برای ایجاد روش های جدید بستری مناسب است .

استاندار گیلان به ایجاد خط گردشگری میرزا در استان اشاره کرد و افزود : باید خصوصیت های ویژه این کنگره را بصورت جدی پیگیری کنیم و از آن جمله ایجاد خط گردشگری میرزا کوچک خان جنگلی است که گردشگران ما در ورودی استان بتوانند امضاء و نمادی از میرزا کوچک خان جنگلی  را احساس کنند .

وی افزود : البته مکان یابی این خط گردشگری وسعتش از جمهوری آذربایجان تا گیلان و بخشی از مازندران را شامل می شود که خط گردشگری مهیج و زیبایی خواهد شد  .

نماینده عالی دولت در گیلان  اضافه کرد : کنگره بهانه ای است که یکسری اقداماتی را آغاز کنیم ، از شرایطی که جهت معرفی میرزا درحال حاضر وجود دارد راضی نیستم ، باید در سراسر مکان ها یی که میرزا وجود داشته همه کمک کنیم این فضا ایجاد بشود ، وقتی از این نخبه گیلان در آمریکای جنوبی نقل و قول می کنند ما باید در رشت در حد و نام این مرد بزرگ از نمادهای فاخر استفاده کنیم.

وی در خصوص تأسیس بنیاد ملی میرزا کوچک خان بصورت متمرکز با مصوبه هیئت دولت ، ضرورت معرفی هرچه بیشتر  شخصیت روحانی و انقلابی میرزا کوچک خان در عرصه حوزه و دانشگاه مطالبی بیان داشت و سپس تاکید کرد :

بین المللی کردن کنگره بزرگداشت روحانی شهید میرزاکوچک جنگلی و حمایت از تولید آثار در مورد میرزا از جمله اقداماتی است که باید بصورت مستمر انجام شود.

حمیدحاذق نیکرو مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی گیلان در این نشست مطبوعاتی گفت: این کنگره با کمک انجمن مفاخر ، سازمان میراث فرهنگی ، وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی ، ستاد کنگره میرزا و استانداری گیلان و همکاری ، همیاری و همدلی رسانه ها برگزار می شود .

وی افزود : هدف اصلی کنگره بزرگداشت میرزا کوچک خان با توجه به روحانی بودن میرزا، تبیین جایگاه و تاثیر علماء و روحانیون دراندیشه استعمار ستیزی و استبداد ستیزی ملت ایران است و این الگو می تواند به عنوان یک مبارز علیه ظلم و ستم برای سایر ملل معرفی شود .

منبع : سایت استانداری گیلان

اخبار مرتبط

نظرات

بدون نظر

 

*

باز هم برق سه فاز “صنایع گیلان” را گرفت!

تولیدکنندگان استان در صف اول قطع برق؛

کریم خرسندی مژدهی

باز هم برق سه فاز “صنایع گیلان” را گرفت!

برادرانه با برادرانمان امیرعبداللهیان و شمخانی

مدیر مسئول روزنامه کیهان نوشت:

برادرانه با برادرانمان امیرعبداللهیان و شمخانی