گیلانیان
جمعه ۷ بهمن ۱۴۰۱ Friday, 27 January , 2023
جولای 24, 2013 کد خبر : 20575 دسته‌بندی نشده سبک زندگی

سبك زندگي و تحقق لوازم آن براي موفقيت جوانان

۱۸ ـ لذت بردن از کار و تلاش

۱۸ ـ لذت بردن از کار و تلاش

اختصاصی گیلانیان : کسی که خود، طعم و لذت واقعی «کار» را چشیده و به امتیازات یک جوان سخت کوش که با تمام وجود به دنبال کارهای خویش است، می نگرد، می داند که او در نهایت به لذتی که از موفقیت و کامیابی به چنین انسانی دست می دهد، خواهد رسید. بنابراین باید شیوه ای را در پیش بگیرید که لذت بردن از کار و تلاش، به یک «سبک زندگی» برایتان تبدیل شود.

نفرت از کار

بدیهی است که برای پاره ای افراد، کار و فعالیت، ملال آور و خسته کننده است. شما در پیرامون خویش، حتما با افرادی سروکار دارید که وقتی نام «کار» را می شنوند، واکنش منفی نشان داده و با کلماتی نظیر: «تنفرآور» ، «اسباب دردسر» و «ناراحت کننده» از آن یاد می کنند. متاسفانه تعداد این گروه، تقریبا دوبرابر عده کسانی است که نگرش آنان نسبت به کار و حرفه، مثبت است.

شناخت هدف اصلی

به نظر می رسد گروههای زیادی از جوانان امروز، به جای این که کار و حرفه را یک «هدف اصلی» بشناسند، آن را تنها وسیله ای برای دست یابی به سایر خواسته های خود می بینند.

بسیار غم انگیز است انسان هایی که از هر لحاظ به یکدیگر وابسته اند، کار و حرفه را تنها وسیله ای برای پر کردن شکم خود بدانند. از این بدتر، وضع افرادی است که در ابتدای مرحله جوانی، به جای این که سرشار از روحیه، نشاط  و آرزو باشند، نسبت به کار و فعالیت شان، احساس ملال و خستگی می کنند.

افتخار به شغل خود

کار و داشتن شغل، بسیار پرارزش و گرانبها است و نمی توان آن را تنها از نقطه نظر مالی مورد ارزیابی قرار داد. اگر به پیشه ی خود، افتخار کنید و از آنجام آن رضایت خاطر داشته باشید، در این صورت فعالیتی که در طول روز انجام می دهید، سرچشمه شادی و لذت بی پایانی برای شما خواهد بود. این لذت به نوبه ی خود، خشنودی و سرفرازی شما را دوچندان خواهد ساخت.

جدیت در تحصیل

این مطالب در مورد «تحصیل» نیز صادق است. دانشجویان باید با جدیت درس بخوانند. شما باید به حدی غرق مطالعه و درس شوید که دیگران بگویند خوره درس و تحصیل هستید. آیا تاکنون به برق چشمان دانشجویی که کاملا غرق مطالعه و تحصیل است، توجه کرده اید؟

وجود این دانشجویان، پرتو خاصی دارد و هر کسی که کاملا جذب کاری شود به همین گونه تابناک می گردد. زیرا به خوبی می داند که حرفه و تحصیل، یک نوع سرمایه گذاری در جهت رفاه جامعه است.

لذت بردن از کار

طوری خود را عادت دهید که لذت آورترین چیز در زندگی برای شما، کار باشد، نه آن که در رابطه  با کار یا تحصیل، احساس اجبار، در وجودتان رخنه نماید. بنابراین اگر سرگرمی چیزی است که انسان که با انجام آن سرشار از لذت و نشاط می گردد، در این صورت سرگرمی شما باید «کار» باشد.

چنانچه کار و تحصیل را یک تکلیف اضافی بدانید، به مرور زمان، هر دو همانند وزنه ای بر دوش شما سنگینی خواهند کرد. اما اگر آنها را سرگرمی تلقی کنید در انجامشان، راحت تر خواهید بود و با تمام وجود، مشغول می شوید و سرانجام قدرت شما افزایش  خواهد یافت. از طرفی هر چه توانایی های شما بیشتر شود، نتایج بهتری نصیب می گردد و خوشبختی و رضایت کامل برایتان، قابل لمس خواهد شد.

۸ نکته برای موفقیت تضمینی

برای کسب موفقیت تضمین شده، به موارد زیر توجه کنید و جهت پیاده سازی و اجرای آن ها در زندگی شغلی خود، دقت زیادی داشته باشید:

۱ــ هیچوقت منتظر دستور رییس یا مسئول بالاتر خود، برای انجام کار نشوید. همیشه سعی کنید وظایف خود را قبل از تذکر دادن به شما، به موقع انجام دهید.

۲ــ همیشه به دنبال انجام «کار» باشید، نه آن که شما را به دنبال آن بفرستند و حالت دستوری داشته باشد.

۳ــ هرگز دیر وقت بر سر کار خود، حاضر نشوید.

۴ــ  تا حد امکان، از گرفتن مرخصی پرهیز کنید.

۵ــ همیشه با اشتیاق و دلگرمی کار کنید و به سخنان دلسرد کننده کسانی که از دیدن تلاش و موفقیت شما ناراحت می شوند، گوش ندهید.

۶ــ لذت بردن از انجام یک کار در نزد شما، باید از لذت و هیجان یک بازی مثل  فوتبال، بیشتر باشد. تنها در این صورت، هیچگاه از کار تمام وقت، خسته نخواهید شد.

۷ــ هر چه کار بزرگ تر و مهم تر باشد، توجه خود را بیشتر روی آن متمرکز کنید و با دقت بالاتری انجام دهید.

۸ــ به هنگام کار، هرگز طوری رفتار نکنید که دیگران دلسردی و کسالت را از چهره و نگاه شما بخوانند. این حالت به ضررتان شما و به نفع رقیبانی که منتظر ربودن فرصت ها هستند، تمام می شود.

اخبار مرتبط

نظرات

بدون نظر

 

*

باز هم برق سه فاز “صنایع گیلان” را گرفت!

تولیدکنندگان استان در صف اول قطع برق؛

کریم خرسندی مژدهی

باز هم برق سه فاز “صنایع گیلان” را گرفت!

برادرانه با برادرانمان امیرعبداللهیان و شمخانی

مدیر مسئول روزنامه کیهان نوشت:

برادرانه با برادرانمان امیرعبداللهیان و شمخانی