گیلانیان
شنبه ۹ مهر ۱۴۰۱ Saturday, 1 October , 2022
جولای 8, 2014 کد خبر : 28303 خبر ها

مدیر کل موسسه استاندارد گیلان:

۱۸ هزار تن چای سنواتی توزیع شده قابل مصرف نیست !!

۱۸ هزار تن چای سنواتی توزیع شده قابل مصرف نیست !!

گیلانیان : مدیر کل موسسه استاندارد و تحقیقات صنعتی گیلان گفت: ۱۸ هزار تن چای سنواتی قابل مصرف و شرب نیست و تهدیدی برای سلامت عموم است.

محمدعلی یوسفی امروز در گفت‌وگو با خبرنگار فارس در رشت استاندارد در هزاره سوم را به معنای عدالت، تولید و توزیع دانست و اظهار کرد: بی‌اطلاعی تولید و مصرف‌کنندگان درباره معنای استاندارد موجب هتک حرمت به قوانین و ورود کالای غیراستاندارد به بازار و اتلاف وقت و سرمایه می‌شود.

وی با بیان اینکه آشنایی دقیق با مزیت استاندارد در ایفای بهتر نقش دولت کمک می‌کند، افزود: اگر قشر عوام مزیت استاندارد را در زمینه تولید و توزیع بدانند دولت نیز بهترین نقش را ایفا می‌کند.

مدیر کل موسسه استاندارد و تحقیقات صنعتی گیلان متوسل شدن به قانون برای استانداردهای کالا را نشانه ضعف فرهنگی، فقر مدیریت مدیران و کم تخصصی آنها در زمینه استراتژی کاری و تکنولوژی دانست.

وی گفت: این امر موجب استفاده از کارگران ناکارآمد و در نهایت زیان‌های غیرقابل جبران می‌شود بنابراین جوامع ما باید از این لفظ اجباری اجتناب کرده و استاندارد را به عنوان یک مطالبه عمومی و حق‌الناس بپذیرد.

یوسفی،نظارت بر استاندارد را بر اثر بی‌توجهی تولیدکننده به وظایف و سطحی‌نگری مصرف کننده اقدامی سخت خواند و ادامه داد: هر ساله در مرداد ماه متخصصان رشته‌های مختلف را به صورت کارشناس رسمی استاندارد جذب می‌کنیم که به نیابت از ما در واحدهای تولیدی نقش نظارت در کنترل بازار را ایفا می‌کنند.

به گفته وی، ۶۱ آزمایشگاه قابل اعتماد که تایید صلاحیت شده‌اند در روند کار و کنترل کیفی با استاندارد همکاری دارند.

یوسفی، درباره استاندارد اجباری چای تصریح کرد: استاندارد اجباری چای در جلسه شورای عالی استاندارد در سال ۹۰ تصویب و مقرر شده که وزارت جهاد کشاورزی و صنعت معدن تجارت برای ساختارهای کارخانه‌ها باید اقدام‌هایی را انجام دهند.

وی بخشی از ضعف در صنعت چای را به دلیل نبود سیاست واحد در صنعت تولید چای داخلی و در امر تولید کیفیت و کنترل واردات و صادرات ذکر کرد و یادآور شد: این سیاست‌گذاری باید ۹۰ درصد در گیلان اجرا شود.

مدیر کل موسسه استاندارد و تحقیقات صنعتی گیلان خاطرنشان کرد: از بین کارخانه‌های متعدد در گیلان تنها ۲۰ کارخانه نشان استاندارد دارد و این حاصل بی‌اعتنایی متولیان امر است.

وی با اشاره به اینکه این مشکل نیاز به حل فوری دارد، یادآور شد: لازمه آن همفکری، همکاری و همراهی بین سازمان‌هاست تا جلب اعتماد مصرف کننده و اعتبار تولید کننده را به همراه داشته باشد.

یوسفی به وضعیت توزیع چای سنواتی اشاره کرد و متذکر شد: چای نوشابه‌ای سالم و ضد سرطان است اما جریان اخیر توزیع چای سنواتی سلامت مردم را به خطر انداخته و آنها را مجبور به استفاده از چای خارجی کرده است.

وی تصریح کرد: بالغ بر ۱۸ هزار تن چای سنواتی توزیع شده قابل شرب و مصرف نیست و این امر تهدیدی برای سلامت عموم است.

این مسئول یادآور شد: امیدواریم تولیدکنندگان دارای وجدان تولید و مصرف‌کنندگان دارای اطلاعات بالایی باشند و هدف همه ما جلب رضایت مردم و خدا باشد.

اخبار مرتبط

نظرات

بدون نظر

*

باز هم برق سه فاز “صنایع گیلان” را گرفت!

تولیدکنندگان استان در صف اول قطع برق؛

کریم خرسندی مژدهی

باز هم برق سه فاز “صنایع گیلان” را گرفت!

برادرانه با برادرانمان امیرعبداللهیان و شمخانی

مدیر مسئول روزنامه کیهان نوشت:

برادرانه با برادرانمان امیرعبداللهیان و شمخانی