گیلانیان
سه شنبه ۱۸ بهمن ۱۴۰۱ Tuesday, 7 February , 2023
دسامبر 4, 2013 کد خبر : 22798 خبر ها

۱۹۳ میلیون دلار کالای غیرنفتی از گمرک آستارا به خارج کشور صادر شد

۱۹۳ میلیون دلار کالای غیرنفتی از گمرک آستارا به خارج کشور صادر شد

گیلانیان : مدیرکل گمرک شهرستان مرزی بندر آستارا اعلام کرد: از ابتدای امسال تا پایان آبان ماه، ۴۷۵ هزار تن کالا به ارزش ۱۹۳ میلیون دلار از طریق گمرک آستارا به خارج از کشور صادر شده است.

ˈجهانگیر بخشیˈ ‏روز چهارشنبه در مصاحبه با خبرنگار ایرنا گفت: این کالاهای صادر شده شامل محصولات کشاورزی ، ، سیمان ، گچ ، شوینده ها ، محصولات شیمیایی ، پارچه ، صنایع دستی ، فرش و موکت ، البسه ، کیف و کفش ، مصالح ساختمانی و پلاستیکی و محصولات معدنی و فلزی بوده است.

وی افزود: این کالاها به کشورهای جمهوری آذربایجان ، گرجستان و روسیه صادر شده است.

وی بیان کرد: در هشت ماه امسال همچنین ۳۵ هزار تن کالا به ارزش ۹۵ میلیون دلار از طریق گمرک آستارا ترانزیت شده است.

بخشی ادامه داد: این میزان ترانزیت خارجی ورودی در مقایسه با مدت مشابه سال قبل از لحاظ وزن ۲۵ درصد و از نظر ارزش ۳۰ درصد افزایش داشته است.

وی عمده کالاهای ترانزیت ورودی را شامل لوازم چوب ، فرآورده های نفتی ، پنبه ، الیاف مصنوعی ، شمش آهن ، مس ، پشم شیشه و ورق آهن ذکر و اظهار کرد: این کالاها از کشورهای جمهوری آذربایجان ، روسیه ، گرجستان و اکراین به مقصد کشورهای ترکیه ، عراق و امارات متحده عربی ترانزیت شده است.

مدیرکل گمرک شهرستان مرزی بندر آستارا اضافه کرد: از ابتدای امسال تا پایان آبان ماه گذشته همچنین هفت هزار تن کالا به ارزش ۱۲ میلیون دلار در قالب تجارت چمدانی از طریق این واحد گمرکی به خارج از کشور صادر شده است.

وی عمده کالاهای صادرات چمدانی از دروازه مرزی آستارا را شامل مواد غذایی ، البسه ، مواد پلاستیکی ، محصولات کشاورزی ذکر کرد و گفت: این میزان کالا به کشور جمهوری آذربایجان صادر شده است.

وی در ادامه با اشاره به تردد ۴۴ هزار و ۵۷۹ نفر مسافر از طریق گمرک آستارا افزود: این میزان تردد مسافر نسبت به مدت مشابه سال قبل ۲۳ درصد افزایش داشته است.

بخشی درآمد عمومی اداره کل گمرک آستارا در هشت ماه سال جاری را ۱۵۴ میلیارد و ۲۷۶ میلیون ذکر و بیان کرد: این میزان درآمد در مقایسه با مدت مشابه سال قبل ۱۶۱ درصد افزایش داشته است.

گفتنی است طی ۱۰ سال گذشته گمرک مرزی آستارا از نظر تجارت و صادرات چمدانی رتبه نخست را در کشور کسب کرده است.

گمرک آستارا به عنوان یک اداره کل در امور واردات و صادرات قطعی کالا، ورود و خروج موقت ، تعاونی مرزنشینان ، ترانزیت داخلی و خارجی، کارنه تیر بین المللی ، مبدا و مقصد کارنه تیر ، کاپوتاژ ، امور مسافری ، مرجوعی ، امانت های پستی و قضایی فعالیت می کند.

این گمرک رتبه اول تجارت چمدانی در میان مرزهای زمینی و رتبه نخست صادرات در میان مرزهای شمال کشور را دارد.

شهرستان بندری آستارا با ۸۵ هزار نفر جمعیت در شمال غربی استان گیلان واقع شده و به علت قرار گرفتن در نزدیکترین نوار مرزی جمهوری آذربایجان ، سومین مرز پرتردد کشور محسوب می شود./منبع : ایرنا

اخبار مرتبط

نظرات

بدون نظر

 

*

باز هم برق سه فاز “صنایع گیلان” را گرفت!

تولیدکنندگان استان در صف اول قطع برق؛

کریم خرسندی مژدهی

باز هم برق سه فاز “صنایع گیلان” را گرفت!

برادرانه با برادرانمان امیرعبداللهیان و شمخانی

مدیر مسئول روزنامه کیهان نوشت:

برادرانه با برادرانمان امیرعبداللهیان و شمخانی