گیلانیان
یکشنبه ۳ مهر ۱۴۰۱ Sunday, 25 September , 2022
سپتامبر 24, 2014 کد خبر : 30022 خبر ها

طی شش ماهه امسال:

۲ هزار فقره حریق در شهر رشت به وقوع پیوست

۲ هزار فقره حریق در شهر رشت به وقوع پیوست

گیلانیان : مدیر عامل سازمان آتش نشانی و خدمات ایمنی شهر رشت گفت: در شش ماهه سال جاری دو هزار و ۷۷ فقره حریق در این شهر رشت اتفاق افتاده است.

علی مقصودی ظهر چهارشنه در نشست خبری که به مناسبت هفتم مهر ماه روز ملی آتش نشانی و ایمنی در سالن اجتماعات سازمان آتش نشانی و خدمات ایمنی شهر رشت برگزار شد با تبریک به مناسبت گرامیداشت هفته دفاع مقدس اظهار داشت: آتش نشانان و تیم های امداد و نجات سازمان آتش نشانی و خدمات ایمنی شهرداری رشت طی ۶ ماهه سال جاری در ۲ هزار و ۸۶۶ فقره  حریق ، حوادث و خدمات ایمنی به شهروندان این شهرخدمات ارائه دادند.

وی افزود: از این تعداد دو هزار و ۷۷ فقره حریق، ۳۸۸ فقره حادثه و ۴۵۱ فقره خدمات ایمنی بوده است.

 مدیر عامل سازمان آتش نشانی و خدمات ایمنی شهر رشت گفت:در کل سال گذشته تنها هزار و ۶۱۲ فقره حریق در شهر رشت به وقوع پیوسته بود که این تعداد حریق در ۶ ماهه نخست  سال جاری به ۲ هزار و ۷۷ فقره رسیده است.

وی اذعان داشت: گرمای شدید هوا و بی احتیاطی شهروندان موجب افزایش حریق در سال جاری شده است.

مقصودی با بیان اینکه از ۲ هزار و ۷۷ فقره حریق ، هزار و ۵۶۲ مورد مربوط به حریق علفزار و جنگل بوده است تصریح کرد: اگرچه دلیل آتش سوزی در علفزار و جنگل مشکوک اعلام شده است اما دو خودرو پراید که در مناطق شمالی شهررشت بصورت عمدی ایجاد آتش سوزی کرده اند شناسایی و شماره آن جهت پیگیری به مراجع قضایی اعلام شده است.

وی با اشاره به اینکه حریق علفزار و جنگل با هزار و ۵۶۲ فقره بیشترین میزان حریق شهر رشت را به خود اختصاص داده است گفت: اماکن مسکونی با ۲۷۹ فقره حریق ، تصرفات تجاری با ۷۸ فقره و حریق خودرو با ۷۲ فقره بعد از حریق علفزار بیشترین میزان وقوع حریق را به خود اخصصاص داده اند.

مدیر عامل سازمان آتش نشانی و خدمات ایمنی شهر رشت سهل انگاری و بی احتیاطی شهروندان را از عمده دلایل حریق علفزار و جنگل عنوان کرد و افزود:از مجموع ۳۲۸ فقره آتش سوزی که در ساختمان ها اتفاق افتاده ۱۲۹ فقره و ۳۹ درصد وقوع حریق به علت نقص اتصالی در سیستم سیم کشی برق بوده است.

وی تصریح کرد: ۳۵ درصد حریق ها ی مسکونی ، ۶۷ درصد حریق های اداری آموزشی و درمانی ، ۴۷ درصد حریق های تصرفات کسبی و تجاری و ۳۰ درصد حریق های تصرفات صنعتی به دلیل نقص در سیستم سیم کشی برق است.

علی مقصودی با تاکید بر اینکه عمده دلیل آتش سوزی در ساختمان ها به دلیل نقص سیستم سیم کشی برق است اذعان داشت: منازل مسکونی که بیش از ۱۰ سال سابقه ساخت دارند برای اصلاح سیستم برق ساختمان اقدام کنند و از جعبه های فیوز مینیاتوری استفاده کنند.

وی گفت: طی چهارسال و پنج ماه گذشته میزان حریق خودرو در شهر رشت ۴۸۳ فقره بوده است که خودروهای پژو ۴۰۵ با ۱۳۱ فقره ، پراید با ۸۳ فقره و پیکان با ۷۰ فقره حریق ، به ترتیب بیشترین حریق های خودرو را به خود اختصاص داده اند.

مقصودی علت ۴۷ درصد وقوع حریق در خودروها را به علت نقص در سیستم برق خودرو عنوان کرد و افزود: مالکان خود جهت جلوگیری از وقوع حریق و خسارات ناشی از آن برای تهیه دستگاه خاموش کننده و نصب آن در خودرو اقدام کنند.

 مقصودی با بیان اینکه طی ۶ ماهه سال جاری ۳۳۸ فقره حادثه در شهر رشت اتفاق افتاده است اظهار داشت: تصادفات با ۷۸ فقره ، گیر کردن اعضای بدن در جاهای مختلف با ۷۷ فقره ، آسانسور با ۷۶ فقره و محبوس شدن افراد در اماکن مختلف با ۴۵ فقره به ترتیب بیشترین حوادث اتفاق افتاده در شهر رشت می باشند.

وی افزود: آتش نشانان و تیم های امداد و نجات سازمان آتش نشانی و خدمات ایمنی شهرداری رشت در ۴۵۱ فقره به شهروندان خدمات ایمنی ارائه کردند که از این تعداد ۱۲۸ فقره مربوط به بسته شدن در در قسمت های مختلف ، صید ۸۰ حلقه مار و صید ۴۸ فقره سگ و گربه بوده است.

مدیر عامل سازمان آتش نشانی و خدمات ایمنی شهر رشت گفت: صید مار در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته ۱۷۶ درصد افزایش داشته است.

وی میانگین رسیدن خودروهای سازمان آتش نشانی رشت به محل حریق و حادثه را در شهر رشت و حومه ۵ دقیقه و ۲۷ ثانیه و در حوزه استحفاظی شهر رشت ۴ دقیقه و ۴۵ ثانیه عنوان کرد.

مقصودی تصریح کرد:از هزار و ۵۶۲ فقره وقوع حریق درعلفزار و جنگل طی ۶ ماهه سال جاری ۲۱۳ فقره خارج از حوزه استحفاظی شهر رشت بوده است و آتش نشانان این سازمان در اطفای حریق جنگل های لاکان ، منطقه آزاد انزلی ، فومنات ، جنگل های سقالکسار و … نیزحضور داشتند.

آموزش ۸ هزار و ۱۶۴ نفر از شهروندان رشتی طی ۶ ماهه سال جاری

علی مقصودی در خصوص برگزاری کلاس های آموزشی در سازمان آتش نشانی و خدمات ایمنی شهر رشت گفت: واحد آموزش سازمان آتش نشانی و خدمات ایمنی شهر رشت طی ۶ ماهه سال جاری نسبت به آموزش ۸ هزارو ۱۶۴ نفر از شهروندان رشتی اقدام کرده است.

وی افزود: طی این مدت برای  هزار و ۵۵۵ نفر از بچه های ۴۶ مهد کودک شهر رشت ، مدارس راهنمایی و دبیرستان به ترتیب ۲۵۰ و ۵۱۲ نفر ،هزار و ۴۱۰ نفر نفر از کارکنان ادارات ، هزار و ۶۲۰ نفر از کارکنان و عوامل نظامی ، ۳۱۴ نفر دانشجو،  ۴۶ نفر دانش آموز مدارس استثنایی و هزار و ۳۰۰ نفر از شهروندان در گروه های سنی مختلف کلاس های آموزشی جهت پیشگیری از وقوع حریق و حوادث برگزار شده است.

مدیر عامل سازمان آتش نشانی و خدمات ایمنی شهر رشت گفت: سازمان آتش نشانی و خدمات ایمنی شهر رشت با همکاری استانداری ۱۱ دوره آموزشی (آموزش های تخصصی) برای آتش نشانان آتش نشانی های شهرستان های استان برگزار کرده است.

مقصودی تصریح کرد: با همکاری استانداری و حوزه مدیریت بحران استان ، بررسی وضعیت موجود آتش نشانی های شهرهای استان (۵۲ شهر) و تطبیق آن با استانداردهای موجود از سوی آتش نشانی رشت نیزانجام شده است.

وی با بیان اینکه طی تفاهنامه ای با اتاق اصناف استان از شهریور ماه سال جاری تاکنون ۳۱۶ باب مغازه از سوی کارشناسان آتش نشانی و بازرسان اتاق اصناف مورد بازدید ایمنی قرار گرفته اند تصریح کرد: همچنین ۱۸ پاساز در شهر رشت ، ۱۶۹ باب مسجد ، ۳۲ پارک شهر ، ۵ بیمارستان و ۳ سینما مورد بازدید ایمنی قرار گرفته اند و نواقص و توصیه های ایمنی به آن ها ابلاغ شده است.

مقصودی متذکر شد: برای شهرک تاریخی ماسوله و شهرک تاریخی امامزاده ابراهیم نیز طرح ایمنی از سوی سازمان آتش نشانی رشت صادر شده است.

وی از نقطه زنی حریق های بوقوع پیوسته در شهر رشت طی ۱۰ سال گذشته خبر داد و گفت:این نقاط در حال شناسایی است و تاکنون نیز به لحاظ حریق مسکونی منطقه سلیمانداراب ، پارک سمیه و دانشگاه آزاد به عنوان حریق خیز ترین قسمت شهر رشت شناسایی شده اند.

مدیر عامل سازمان آتش نشانی رشت تصریح کرد: بیشترین حریق های منازل آپارتمانی نیز در گلسار ، شهرک شهید بهشتی و بلوار شهید رجایی شهر رشت بوقوع پیوسته است.

مقصودی متذکر شد: سازمان آتش نشانی رشت با کمبود ایستگاه های آتش نشانی و ماشین آلات سنگین مواجه است.

وی ادامه داد: برای خرید نردبان ۵۵ متری نیز از سوی شورای اسلامی شهر رشت بودجه پیش بینی شده که با حمایت شهرداری و تخصیص اعتبار خرید نردبان محقق می شود.

به گزارش خبرنگار مهر، در پایان نشست خبری به خبرنگاران حاضر در نشست یک کپسول خاموش کننده از سوی سازمان آتش نشانی رشت اهدا شد و خبرنگاران در حیاط سازمان با شیوه کارکرد این کپسول توسط کارشناسان آتش نشانی آشنا شدند./منبع : مهر

اخبار مرتبط

نظرات

بدون نظر

*

باز هم برق سه فاز “صنایع گیلان” را گرفت!

تولیدکنندگان استان در صف اول قطع برق؛

کریم خرسندی مژدهی

باز هم برق سه فاز “صنایع گیلان” را گرفت!

برادرانه با برادرانمان امیرعبداللهیان و شمخانی

مدیر مسئول روزنامه کیهان نوشت:

برادرانه با برادرانمان امیرعبداللهیان و شمخانی