گیلانیان
پنج شنبه ۳ مهر ۱۳۹۹ Thursday, 24 September , 2020
مارس 30, 2014 کد خبر : 26021 سبک زندگی

سبك زندگي و تحقق لوازم آن براي موفقيت جوانان

۲۶ ـ آماده شدن برای رهبری

۲۶ ـ آماده شدن برای رهبری

اختصاصی گیلانیان : یکی از مهمترین ابزارهای مورد نیاز برای اداره موفقیت آمیز یک جامعه، داشتن «رهبر» شایسته و آینده نگر است.

دولت ایالات متحده آمریکا، سال ها است که با یک برنامه ریزی دقیق و استفاده از امکانات سینمایی، تلویزیونی، مطبوعاتی و علمی، می کوشد رهبری تمام نقاط جهان را به دست بگیرد.

دولت یاد شده ، به مردم کشورهای در حال توسعه و عقب مانده اعلام می کند: «شما نیازی به رهبر ندارید و خودتان رهبر خودتان هستید. انسان آگاه، مستقل و تحصیلکرده، باید آزادی کامل داشته باشد. داشتن رهبر، جلوی آزادی های شما را می گیرد». اما در پشت این شعار به ظاهر جالب و فریبنده، به جهانیان می گوید: «رهبر شما، ما هستیم. پس باید از ما اطاعت کنید».

تربیت رهبران شایسته

بدین خاطر هنر ما ایرانیان باید این باشد که بتوانیم به تعداد زیاد، رهبران شایسته تربیت نماییم. یک جوان موفق برای آن بتواند در محیط تحصیل، کار و اجتماع، رهبر خوبی باشد، باید این حالت از دوره جوانی در خود ایجاد و تقویت نماید و با تمرین فراوان، به بالاترین سطح ممکن برسد.

نیاز به رهبران واقعی

به سبب تبلیغات بی پایان، پرحجم و شبانه روزی بیگانگان، شاید گمان کنید که به دلیل رشد دموکراسی در جوامع بشری، دیگر نیازی به وجود رهبر نیست. اما بر عکس، در این زمان ما نیاز بیشتری به رهبران واقعی داریم که با رای عمومی برگزیده شده و براساس خواسته های مردم عمل کرده و به پیش بروند.

ویژگی های یک رهبر

رهبر، باید دارای خصوصیات ویژه ای باشد تا بتواند گروههای مختلف جامعه را اداره نماید. این خصوصیات عبارتند از:

۱ــ  توان متقاعد کردن اقشار گوناگون اجتماع.

۲ــ  قدرت سازماندهی گروههای مختلف.

۳ــ  احساس مسئولیت کامل نسبت به وظایف و تعهدات خویش.

۴ــ  گذشتن از منافع شخصی و خانوادگی در برابر منافع جامعه .

۵ــ  دارای روحیه فداکاری شدید در مواقع حساس و سرنوشت ساز.

درستکار و سالم

رهبران جامعه، باید درستکار و سالم باشند و این ویژگی را تا پایان عمر حفظ نمایند. زیرا از اعمال و رفتار آن ها، می توان وضعیت سلامت آن محیط را ارزیابی کرد. ما همیشه نیازمند رهبرانی هستیم که برای افراد جامعه خود، الگوی پاکی، صداقت، اعتماد به نفس و شجاعت باشند.

تربیت رهبران توانا

هر کسی قادر به «رهبر شدن» نیست. اما کافی بودن تعداد رهبران برای هر جامعه، قابل اهمیت است. بنابراین بسیار مهم است که افراد زیادی با توانایی ها و قابلیت های لازم برای رهبری، تربیت و آماده شوند. جامعه ای که فاقد این گونه افراد باشد، در سنگلاخ مشکلات و گرفتاری ها، حرکت می کند.

مسئولیت رهبران

رهبران باید مسئولیت و وظایف خود را در جامعه، یک ماموریت الهی تلقی کرده و همواره تصور کنند برای اجرای چنین نقشی متولد شده اند. آن ها بایستی زندگی و عمرشان را وقف مسئولیت شان کرده و پای بندی به این تعهدات را ماموریت تمامی زندگی شان بدانند. اگر رهبران، فاقد این گونه افکار و احساسات باشند، جامعه خود را چنان دچار آشفتگی می کنند که افراد آن، قادر به فعالیت و عملکرد صحیح و درست نخواهند بود.

اخبار مرتبط

نظرات

بدون نظر

*

«بُرد – بُرد» این است نه آن!

یادداشت شریعتمداری :

«بُرد – بُرد» این است نه آن!

چایکاری در ایران یکصد و بیست ساله شد

سید عبدالله میرحسینی مقدم، مشاور فنی صندوق چای کشور

چایکاری در ایران یکصد و بیست ساله شد

” مسئول بی لیاقت نمی خوایم نمی خوایم “

رشت- علی کشت پرور بین کلایی

” مسئول بی لیاقت نمی خوایم نمی خوایم “

ابعاد فرماندهی بی‌نظیر امام خمینی و دفاع عقلانی، مردمی و سرمایه‌ساز ملت ایران

رهبر انقلاب اسلامی در ارتباط تصویری با مراسم تجلیل از پیشکسوتان دفاع مقدس تبیین کردند؛

ابعاد فرماندهی بی‌نظیر امام خمینی و دفاع عقلانی، مردمی و سرمایه‌ساز ملت ایران