گیلانیان
سه شنبه ۵ مهر ۱۴۰۱ Tuesday, 27 September , 2022
مارس 26, 2014 کد خبر : 25885 خبر ها

۲۶ کشتی تجاری در بندر آستارا بارگیری و تخلیه شد

۲۶ کشتی تجاری در بندر آستارا بارگیری و تخلیه شد

گیلانیان : مدیرعامل و مجری بندر چندمنظوره آستارا اعلام کرد: طی سال گذشته ۲۵ کشتی صادراتی و یک فروند کشتی وارداتی در این واحد بندری بارگیری و تخلیه شده است.

محمدصادق کاوه روز چهارشنبه افزود: با پهلوگیری این تعداد کشتی ۲۶ هزار و ۱۹۲ تن کالا به ارزش ۱۷۰ میلیارد و ۶۴۰ میلیون ریال کالای صادراتی و وارداتی در این بندر تخلیه و بارگیری شده است.

وی بیان کرد: کشتی های بارگیری شده در بندر آستارا به مقصد بنادر ماخاچ کالا جمهوری خودمختار داغستان روسیه ، بندر آستاراخان روسیه و بندر باکو در کشور جمهوری آذربایجان کالای صادراتی ایرانی را حمل کرده اند.

وی همچنین سیمان سفید، پودر گچ سفید ساختمانی ، کربنات کلسیم ، پودر پی.وی.سی ، پایدار کننده های پی.وی.سی ، پلی اتیلن سنگین و سبک خطی ، نمک صنعتی ، مواد اولیه سطل و قالب پلاستیکی ، سرامیک ، کاشی لعاب دار ، مصنوعات فلزی ، پودر صابون ، تیتانیوم دی اکسید ، انیدرید فتالیک و گرانول های رنگی را از جمله کالاهای صادراتی از بندر آستارا ذکر کرد.

بندر چند منظوره آستارا به عنوان نخستین بندر بخش خصوصی کشور بر اساس اعلام کارشناسان حوزه حمل و نقل ، بندر آستارا نزدیک ترین و مقرون به صرفه ترین مسیر و حلقه اتصال تجارت و ترانزیت کالا بین سه قاره آسیا ، آفریقا و اروپاست.

این بندر برای تخلیه و بارگیری کشتی های دو هزار تنی پیش بینی شده و پس از تکمیل ، پذیرای همزمان پنج کشتی در پنج اسکله اختصاصی خود خواهد بود.

این واحد بندری به ظرفیت نهایی سه میلیون و ۵۰۰ هزار تن تخلیه و بارگیری سالانه کالا پیش بینی و طراحی شده که یک میلیون و ۵۰۰ هزار تن آن با یک اسکله اختصاصی مربوط به تخلیه و بارگیری سوخت و مواد نفتی خواهد بود و دو میلیون تن دیگر نیز به تخلیه و بارگیری سایر کالاها اختصاص می یابد.

شهرستان مرزی بندر آستارا با ۸۵ هزار نفر جمعیت در شمال استان گیلان و در مجاورت مرزهای جمهوری آذربایجان واقع شده و از جمله مرزهای مهم زمینی و تجاری شمال کشور محسوب می شود که بندر آستارا در محدوده‌ای به وسعت ۵۵ هکتار احداث شده با بندر انزلی ۲۰۰ کیلومتر و با بندر باکو جمهوری آذربایجان ۳۰۰ کیلومتر فاصله دارد./منیع : ایرنا

اخبار مرتبط

نظرات

بدون نظر

*

باز هم برق سه فاز “صنایع گیلان” را گرفت!

تولیدکنندگان استان در صف اول قطع برق؛

کریم خرسندی مژدهی

باز هم برق سه فاز “صنایع گیلان” را گرفت!

برادرانه با برادرانمان امیرعبداللهیان و شمخانی

مدیر مسئول روزنامه کیهان نوشت:

برادرانه با برادرانمان امیرعبداللهیان و شمخانی