گیلانیان
جمعه ۱۸ آذر ۱۴۰۱ Friday, 9 December , 2022
مارس 10, 2016 کد خبر : 46817 خبر ها

۳ هزار هکتار اراضی ساحلی گیلان واگذار می‌شود

۳ هزار هکتار اراضی ساحلی گیلان واگذار می‌شود

گیلانیان : داود زارع بعد از ظهر امروز در مراسم آغاز به‌کار پایگاه یکم اطفای حریق در دهستان لاکان این رشت با اشاره به اهمیت حفظ زیبایی و جلوه‌های طبیعی گیلان اظهار کرد: به منظور حفاظت از ۵۶۴ هزار هکتار جنگل در گیلان اقدام‌های بسیار مفیدی انجام شده است.

وی با بیان اینکه باید برای حفاظت از منابع طبیعی خود عملیات ویژه انجام دهیم، افزود: در گذشته کشور در زمینه تخریب و تجاوز به فضای سبز رتبه ۸۰ را داشت که این رقم پس از پیروزی انقلاب اسلامی به رتبه ۱۸ کاهش یافته است.

مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری گیلان از اجرای طرح جنگل‌داری در ۴۰۰ هکتار اراضی استان خبر داد و گفت: ۱۵۰ هزار هکتار از جنگل‌های استان در حال بهره‌برداری اصولی است.

وی با بیان اینکه بهره‌برداری از ۱۵۰ هزار هکتار جنگل‌های گیلان به ۵۰ هزار هکتار کاهش پیدا کرده‌ است، خاطرنشان کرد: با تشکیل یگان حفاظت از منابع طبیعی قاچاق چوب در استان به حداقل رسیده‌ است.

زارع به کاشت یک‌ میلیون و ۵۰۰ هزار اصله نهال هم‌زمان با هفته منابع طبیعی در گیلان اشاره کرد و گفت: عرصه‌های منابع طبیعی برای جنگل‌کاری در اختیار شهرداری‌ها گذاشته شده‌ است.

وی با اشاره به صدور سند مالکیت برای ۹۸ درصد از منابع طبیعی استان، یادآور شد: اجرای طرح کاداستر را در گیلان پیگیری می‌کنیم.

زارع از رفع تصرف ۸۰۰ هکتار اراضی جنگلی در گیلان خبر داد و یادآور شد: یک‌میلیون و ۲۰۰ هزار متر مکعب چوب‌آلات قاچاق در استان توقیف ‌شده‌ است.

وی با بیان اینکه یک‌هزار هکتار از منابع طبیعی گیلان برای واگذاری فعالیت‌های کشاورزی استعدادیابی شده‌ است، تصریح کرد: یک‌هزار و ۲۰۰ هکتار منابع طبیعی برای توسعه صنعت واگذار شده‌است.

* ۳ هزار هکتار اراضی ساحلی قابل واگذاری به طرح‌های شیلاتی و گردشگری است

زارع به قابلیت واگذاری سه هزار هکتار اراضی ساحلی برای امور شیلاتی و گردشگری اشاره کرد و افزود: ۵۰۰ هکتار از اراضی مذکور در مرحله واگذاری برای پرورش ماهیان خاویاری است.

وی با اشاره به اینکه توسعه زراعت چوب در استان فعال می‌شود، گفت: ۶۰ هزار هکتار از اراضی منابع طبیعی گیلان زیر کشت صنوبر رفته و ۱۲ هزار خانوار در این زمینه فعالیت می‌کنند.

مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری گیلان کاهش برداشت چوب در سطح جنگل را در حال اجرا دانست و ادامه داد: تاکنون برداشت چوب در گیلان کاهش داشته‌ ضمن اینکه ۲۰ درصد برداشت چوب از جنگل مربوط به درختان آفت‌زده و خسارت‌ دیده است.

وی درباره اهمیت اطلاع‌رسانی و نقش رسانه‌ها تصریح کرد: رسانه‌های گیلان از دقت خوبی در اطلاع‌رسانی برخودار هستند و رابطه خوبی بین منابع طبیعی و رسانه‌ها وجود دارد.

زارع خاطرنشان کرد: امیدواریم با توانمندسازی جوامع محلی و مشارکت رسانه‌ها فرهنگ‌سازی انجام شود و با اجرای طرح جامع جنگل‌داری به آنچه که مطلوب است دست پیدا کنیم.

اخبار مرتبط

نظرات

بدون نظر

*

باز هم برق سه فاز “صنایع گیلان” را گرفت!

تولیدکنندگان استان در صف اول قطع برق؛

کریم خرسندی مژدهی

باز هم برق سه فاز “صنایع گیلان” را گرفت!

برادرانه با برادرانمان امیرعبداللهیان و شمخانی

مدیر مسئول روزنامه کیهان نوشت:

برادرانه با برادرانمان امیرعبداللهیان و شمخانی