گیلانیان
پنج شنبه ۱۴ مهر ۱۴۰۱ Thursday, 6 October , 2022
آگوست 12, 2014 کد خبر : 28960 خبر ها سبک زندگی

سبك زندگي و تحقق لوازم آن براي موفقيت جوانان

۳۵ ـ فرار از دام خودخواهی

۳۵ ـ  فرار از دام خودخواهی

اختصاصی گیلانیان : انسان، نمی تواند منزوی و تنها، به زندگی ادامه دهد. زیرا هر فرد، قسمتی از جامعه را تشکیل می دهد و افراد، به یکدیگر نیاز دارند. اکنون همه می دانند که انسان، جامعه را می سازد و جامعه، انسان را.  بیوگرافی هر شخص، حکایتی است از روابط متقابل او با دیگران.

اجتماعی شدن، به آدمی امکان می دهد تا با فرد دیگری ارتباط برقرار کرده و به مرور، این روابط  را به کل جامعه، گسترش دهد.

نوع دوستی

به دلیل وابستگی انسان ها به یکدیگر، ما ناگزیر باید با دیگران زندگی کنیم. بنابراین همه ما در جستجوی درک صحیح مفهوم «وابستگی ها» هستیم تا بر اساس آن بتوانیم روش درست زندگی کردن را پیدا نماییم.

مفهوم واقعی زندگی را می توان در «نوع دوستی» جستجو کرد، نه در خودپسندی و خودبینی. اما از آنجا که بعضی مردم فکر می کنند فقط آن ها حق خوب زندگی کردن دارند، برخی جوامع بشری، دچار مشکلات ناشی از این افکار خودپسندانه شده اند.

شغل های غم انگیز

شما اگر کوچکترین ملاحظه و دلسوزی نسبت به سرنوشت دیگران داشته باشید، هرگز به فروش مواد مخدر روی نمی آورید و یا نوشیدنی های زیان آور و پرخطر ــ مثل مشروبات الکلی ــ در هنگام غذاخوردن، مصرف نکرده و دیگران را نیز به سوی این خطای بزرگ و نابخشودنی، سوق نمی دهید.

شما اگر نسبت به این حقیقت[که در یک خانواده، سه نسل پی درپی، هنوز مستاجرند و نمی توانند خانه ای برای خود داشته باشند] کمترین حساسیتی داشته باشید، هیچگاه مغازه معاملات ملکی جهت اجاره و فروش زمین و خانه، باز نمی کنید تا بیهوده و بدون دلیل موجه، موجب افزایش کرایه خانه و بالا رفتن بهای منازل شوید که نتیجه ی آن، به دردسر افتادن گروه های زیادی از مردم است.

این گونه رفتارها، ناشی از بی توجهی انسان ها به همسایه خود، عشق به آسان طلبی و فرار از کار واقعی است. بسیار غم انگیز است که عده ای از مردم با اشتغال به این گونه کارها، زندگی می کنند.

شما تنها نیستید

شما نباید در دام «خودخواهی» گرفتار شوید. بلکه لازم است از حرص و طمع فردی، گامی فراتر نهاده و به منافع و مصالح اجتماعی بیاندیشید. همواره به خاطر داشته باشید که «تنها» نیستید و در سایه دیگران، زندگی می کنید. شما به عنوان یکی از افراد جامعه، وابسته به دیگران هستید و آن ها نیز وابسته به شما می باشند.

زندگی با هم

شاید خیلی از این وابستگی ها حتی به نظر خود شما هم نیاید. «زندگی با هم»، غیر از «زیستن در کنار هم» است. زندگی با هم، شامل رشد و پیشرفت طرفین می شود. در حالی که بهترین مثال برای زیستن در کنار هم، زندگی دو همسایه است که هر کس به دنبال هدف خویش است و از دیگری اصلا خبری ندارد یا این که نمی خواهد چیزی بداند.

رعایت نفع طرف مقابل

بنابراین سعی کنید در کارها، نفع طرف مقابل را در نظر داشته باشید. او نیز باید مقید به رعایت منافع شما باشد. اصل احترام مشترک و سود متقابل، نه فقط در روابط تجاری بلکه در مناسبات انسانی نیز بسیار اساسی و قابل اهمیت است. شما باید برای منافع طرفین کوشش کنید. چون زمانی که یک شرکت به بهای متضرر شدن شرکتی دیگر، نفع می برد، جامعه دچار اشکال و دردسر می شود.

جامعه سالم

اصل احترام مشترک، احساس مسئولیت، کسب روزی از راه حلال، منصف بودن و… شامل روابط  تولید کننده و مصرف کننده، کارفرما و کارگر، فروشنده و مشتری، استاد و دانشجویان، معلم و شاگرد، والدین و فرزندان نیز می شود. این ساختار صحیح یک جامعه سالم است که درآن، افراد باید به یکدیگر اعتماد دارند.

بیماری بی اعتمادی

یکی از بیماری های جامعه ما، سوء ظن های دو طرفه دولت و مردم، کارفرمایان و کارگران، استادان و دانشجویان، والدین و فرزندان می باشد. وقتی افراد به یکدیگر بدبین می شوند، این قبیل پدیده ها در جامعه مانند گرداب های هلاکت باری است که گریزی از آن نیست.

بدگمانی در زندگی زناشویی، به آسانی می تواند منجر به بدبختی کل خانواده شود. سوء ظن، در دوستی ها شکاف می اندازد. بدگمانی بین مدیریت و کارکنان، سبب فروپاشی شرکت های موفق می شود.

دولت و ملت

در زمانی که مردم و دولت، از یکدیگر سلب اعتماد می کنند، کل ملت، دچار آشفتگی می شود. بنابراین به خاطر منافع خود و جامعه، باید به یکدیگر اعتماد کنیم. شما نمی توانید از دیگران انتظار داشته باشید که یک طرفه، به شما اعتماد نمایند بلکه باید ابتدا خودتان در این زمینه، پیشقدم شوید.

زمانی که جوانان در باره آینده شان برنامه ریزی می کنند، باید این موضوع را مد نظر قرار دهند که برای زندگی، به سایرین نیاز دارند و وجود هر کس، تنها در روابط با دیگران قابل توجیه است.

بنابراین هرگز در گرداب خودبینی و خودپسندی، غرق نشوید. بلکه افرادی باشید که به یکدیگر اعتماد داشته و همواره در فکر اطرافیان و مردم پیرامون خویش هستید. زیرا تنها در این صورت، دنیای با شکوه و زیبایی خواهید داشت.

اخبار مرتبط

نظرات

بدون نظر

*

باز هم برق سه فاز “صنایع گیلان” را گرفت!

تولیدکنندگان استان در صف اول قطع برق؛

کریم خرسندی مژدهی

باز هم برق سه فاز “صنایع گیلان” را گرفت!

برادرانه با برادرانمان امیرعبداللهیان و شمخانی

مدیر مسئول روزنامه کیهان نوشت:

برادرانه با برادرانمان امیرعبداللهیان و شمخانی