گیلانیان
یکشنبه ۱۶ مرداد ۱۴۰۱ Sunday, 7 August , 2022
اکتبر 10, 2013 کد خبر : 21857 خبر ها

هشدار به مسئولان :

۴۰ درصد گیلانی‌ها روستانشین هستند

۴۰ درصد گیلانی‌ها روستانشین هستند

گیلانیان : مدیرکل امور روستایی و عشایری استانداری گیلان به جمعیت ۲ میلیون و ۴۸۰ هزار نفری استان اشاره کرد و گفت: ۹۸۲ هزار نفر معادل ۴۰ درصد گیلانی‌ها روستانشین هستند.

سید عیسی مهدوی ظهر امروز در همایش ملی برنامه‌ریزی و توسعه پایدار روستایی در ناحیه جنوبی دریای خزر اظهار کرد: جمعیت گیلان تعادلی است و بسیاری از ساکنان استان در شهرهای زیر ۲۰ هزار نفر زندگی می‌کنند.

وی به جمعیت ۲ میلیون و ۴۸۰ هزار نفری گیلان اشاره کرد و افزود: تعداد ۹۸۲ هزار نفر معادل ۴۰ درصد گیلانی‌ها روستانشین هستند.

مهدوی جمعیت گیلان را دارای ماهیت دوگانه روستاشهری دانست و بیان کرد: نظام برنامه‌ریزی کشور برای نخستین بار جهت‌گیری همه‌جانبه و عدالت‌محوری را در توسعه روستایی مدنظر قرار داده است.

مدیرکل امور روستایی و عشایری استانداری گیلان خاطرنشان کرد: ماده ۱۹۴ قانون برنامه پنجم توسعه کشور توسعه پایدار همه‌جانبه اقتصادی، اجتماعی، فرهنگی، کالبدی و محیطی را بر مبنای روستاها عنوان کرده است.

وی به برگزاری نخستین همایش ملی برنامه‌ریزی و توسعه پایدار روستایی در سال ۹۱ اشاره کرد و گفت: همایش مذکور با محوریت اقتصاد کشاورزی و مدیریت روستایی برگزار شد.

مهدوی با بیان اینکه سند توسعه روستایی طبق ماده ۱۹۰ در سطح ملی اجرایی شده است، تصریح کرد: تهیه سند توسعه روستایی به صورت استانی و محلی طبق ماده ۲۰ متاثر از نتایج همایش سال گذشته بوده است.

مدیرکل امور روستایی و عشایری استانداری گیلان به رویکردهای عمران روستایی و منطقه‌ای در برنامه‌های پنجگانه قبل از انقلاب و برنامه‌های چهارگانه پس از پیروزی انقلاب اسلامی اشاره کرد و یادآور شد: برنامه‌های مذکور با توجه به تلاش برنامه‌ریزان و مجریان دستاورد مهمی در ماندگاری جمعیت فعال و توسعه اقتصادی، اجتماعی و کالبدی نداشته است.

وی بر چگونگی دستیابی شرایط سکونتگاهی کامل و توسعه روستایی تاکید کرد و افزود: طبق ماده ۱۹۴ قانون توسعه پنجم کشور باید به راهبردهای مذکور برسیم./ منبع : فارس

اخبار مرتبط

نظرات

بدون نظر

*

باز هم برق سه فاز “صنایع گیلان” را گرفت!

تولیدکنندگان استان در صف اول قطع برق؛

کریم خرسندی مژدهی

باز هم برق سه فاز “صنایع گیلان” را گرفت!

برادرانه با برادرانمان امیرعبداللهیان و شمخانی

مدیر مسئول روزنامه کیهان نوشت:

برادرانه با برادرانمان امیرعبداللهیان و شمخانی

متاسفم مطلبی برای نمایش وجود ندارد