گیلانیان
دوشنبه ۱۰ بهمن ۱۴۰۱ Monday, 30 January , 2023
ژانویه 5, 2014 کد خبر : 23513 خبر ها

۴۱۰ هزار تن سردخانه در گیلان نیاز است

۴۱۰ هزار تن سردخانه در گیلان نیاز است

گیلانیان : رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان با بیان اینکه ۴۱۰ هزار تن سردخانه در گیلان نیاز است، گفت: از این تعداد ۳۲۰ هزار تن بالای صفر برای محصولات باغی و ۹۰ هزار تن زیر صفر برای برای محصولات شیلاتی، مرغ، گوشت و غیره است.

علیرضا شعبان نژاد ظهر یکشنبه در جلسه کشاورزی استان افزود: گیلان از قطب های مهم کشاورزی کشور است و نقش مهمی در توسعه اقتصادی این سرزمین دارد.

وی اظهارداشت: توجه به زیر ساخت های اساسی بخش کشاورزی استان همچون صنایع تبدیلی، سردخانه سازی و غیره بسیار حائز اهمیت است.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی گفت: تولید محصولات کشاورزی از قبیل مرکبات، کیوی و غیره در گیلان و از طرفی نزدیکی این استان با کشورهای خزری که از عمده وارد کنندگان خشکبار و میوه هستند ضرورت ایجاد سردخانه ها برای نگهداری و صادرات این گونه محصولات را دو چندان می کند.

وی افزود: سالانه دو میلیون و ۵۰۰  هزار تن محصولات زراعی، باغی و دامی در گیلان تولید می شود که ۸۰ درصد سهم این تولیدات به بخش زراعی و باغی اختصاص دارد.

شعبان نژاد با بیان اینکه برای جلوگیری از اتلاف و ذخیره سازی این مقدار محصول در استان نیاز به احداث سردخانه است، اظهارداشت: در حال حاضر ۲۷ سردخانه کوچک و بزرگ در استان وجود دارد.

وی اذعان داشت: ضایعات بخش کشاورزی در سه مرحله قبل، حین و بعد از برداشت اتفاق می افتد، بر اساس مطالعات بطور میانگین ۳۵ درصد تولیدات بخش کشاورزی کشور سالانه بصورت ضایعات هدر می رود.

رئیس جهاد کشاورزی گیلان یادآورشد: بررسی ها نشان می دهد ۲۰ درصد ضایعات بخش کشاورزی به دلیل نبود سردخانه مناسب است./منبع : مهر

اخبار مرتبط

نظرات

بدون نظر

 

*

باز هم برق سه فاز “صنایع گیلان” را گرفت!

تولیدکنندگان استان در صف اول قطع برق؛

کریم خرسندی مژدهی

باز هم برق سه فاز “صنایع گیلان” را گرفت!

برادرانه با برادرانمان امیرعبداللهیان و شمخانی

مدیر مسئول روزنامه کیهان نوشت:

برادرانه با برادرانمان امیرعبداللهیان و شمخانی