گیلانیان
چهارشنبه ۱۹ بهمن ۱۴۰۱ Wednesday, 8 February , 2023
مارس 19, 2013 کد خبر : 17783 سبک زندگی

سبك زندگي و تحقق لوازم آن براي موفقيت جوانان

۵ ـ انتخاب مشاور

۵ ـ انتخاب مشاور

اختصاصی گیلانیان:

موفقیت، رؤیا و آرزوی بزرگ هر انسان، بخصوص جوانان است. یک جوان برای موفقیت در زندگی، باید دو گام اساسی را با هوشیاری فراوان و همت والا بردارد:

۱ـ تصمیم گیری صحیح و به موقع در زندگی.  

۲ ـ افزایش قدرت تصمیم گیری، در مواردی که تردیدهایی پیش می آیند.

اهمیت تصمیم صحیح

تصمیم گیری نه تنها در مسایل اقتصادی، بلکه درتمامی مراحل زندگی، از اهمیت ویژه ای برخوردار است و باید به یک «سبک زندگی» تبدیل گردد. زیرا زندگی شما ـ مانند سایر مردم ـ شامل یک سری تصمیم گیری ها می باشد. یک تصمیم غلط، می تواند زندگی انسان را به نابودی بکشاند.

Eshaghiگاهی اوقات فکر می کنم ما برای این زنده ایم که قادر باشیم در فرصت مناسب، یک سری تصمیم صحیح بگیریم که در نهایت، به موفقیت منجر شود. برای موفق شدن، شما تا حد ممکن، باید از انتخاب های قابل دسترس، مختلف و متنوع برخوردار باشید. هر چه «انتخاب» محدودتر باشد، به همان اندازه، زمان برای فرصت تصمیم گیری نیز کاهش می یابد.

تاثیر تحصیل علم در افزایش قدرت تصمیم گیری

قدم بعدی این است که قدرت درونی و عزم خود را جزم کنید تا بتوانید یک تصمیم صحیح اتخاذ کنید. این کار فقط از طریق «تحصیل علم و کسب تجربه» ممکن خواهد شد. چون در اثر مطالعه ی زیاد و مفید، قدرت تصمیم گیری شما، تقویت می شود.

از سوی دیگر، علاقمندی به خواندن کتاب های سطحی و منفی، توان تصمیم سازی در آدمی را کاهش داده و به مرور زمان، او را به یک فرد ضعیف النفس و دمدمی مجاز، مبدل می نماید.

دلیل اصلی دانش اندوزی

تصمیم گیری بین غلط از صحیح، سره از ناسره، حق از باطل، خوب از بد، مفید از مضر، و توانایی هایی که بتوان چنین تصمیماتی را به نحو مطلوب اتخاذ کرد، فقط از طریق آموختن دانش، امکان پذیر است.

شما ممکن است در زمانی خاص و منحصربفرد، فرصت های زیادی بدست آورید، اما یک تصمیم غلط، می تواند همه این فرصت ها را نابود کند. هیچکس نمی تواند برای شما و به جای شما ، تصمیم بگیرد. این خودتان هستید که باید برای خودتان تصمیم بگیرید.

مشاور و راهنما،داشته باشید

من امیدوارم همیشه با عده ی زیادی راهنما و مشاور، سروکار داشته باشید تا بتوانند در جریان تصمیم گیری ها به شما کمک کنند. برای یافتن مشاورین خود، نیاز ندارید که راه دوری بروید. راهنمایان و مشاوران، باید همان کسانی باشند که شریک زندگی شما هستند. آن هایی که به شما عشق می ورزند و با نگرانی به مراقبت از شما می پردازند.

پدر و مادر، برادران و خواهران، معلمین و اساتید، اقوام، دوستان، همکلاسی های سال های بالاتر و همکاران در محل کار، همه این ها می توانند مشاوران خوبی باشند.

ویژگی های مشاوران

البته بهتر است در میان گروههای یاد شده، از کسانی مشورت بخواهید که حتما پنج ویژگی زیر را داشته باشند:

۱ـ تحصیلات کافی.

بهتر است شخص مشاور، سطح تحصیلاتش از شما بالاتر باشد تا با آگاهی بیشتر جهت ارایه راهنمایی مناسب، اقدام نماید.

۲ـ موفقیت در کار خود.

لازم است یک راهنما و مشاور، حتما در تحصیل، کار و زندگی خود، فرد موفقی باشد و شما باید بتوانید این موفقیت را در زندگی وی ببینید. زیرا تنها ادعای افراد، مبنی بر موفق بودن، اصلا کافی نیست. کسی که در اداره امور شخصی خویش، سرگردان و ناتوان مانده است، هرگز نمی تواند به دیگری کمک کند.

۳ـ راستگویی و دلسوزی واقعی.

متاسفانه برخی از افراد موفق، فقط برای خودشان دلسوز هستند و از گفتن حقایق و حرف راست به دیگران، خودداری می ورزند. مشورت با اینان نیز فوق العاده خطرناک است.

۴ـ تمایل به راهنمایی.

از کسی مشورت بخواهید که تمایل به «راهنمایی» داشته باشد. بعضی اشخاص، هیچ تمایلی به یاری و راهنمایی دیگران ندارند. البته این خصوصیت، بسیار ناپسند است، ولی به هر حال عده ای گرفتارش هستند.

۵ـ نداشتن مشکل حسادت.

فرد حسود، هرگز مایل نیست کسی پیشرفت کند. مشورت با افراد حسود، به جای سود، به زیانتان تمام خواهد شد.

اگر شما سفره ی دلتان را برای آن هایی که از همه به شما نزدیکترند و دلسوزی، کاردانی و محبت های واقعی آنان بر شما ثابت شده ، باز کنید و با آن ها حرف بزنید، به یک تصمیم گیری صحیح ـ که بدان نیازمند هستید ـ خواهید رسید.

اخبار مرتبط

نظرات

بدون نظر

 

*

باز هم برق سه فاز “صنایع گیلان” را گرفت!

تولیدکنندگان استان در صف اول قطع برق؛

کریم خرسندی مژدهی

باز هم برق سه فاز “صنایع گیلان” را گرفت!

برادرانه با برادرانمان امیرعبداللهیان و شمخانی

مدیر مسئول روزنامه کیهان نوشت:

برادرانه با برادرانمان امیرعبداللهیان و شمخانی