گیلانیان
چهارشنبه ۶ مهر ۱۴۰۱ Wednesday, 28 September , 2022
ژانویه 31, 2014 کد خبر : 24224 خبر ها

۵۰ هزار خانوار نوغاندار در کشور وجود دارد

۵۰ هزار خانوار نوغاندار در کشور وجود دارد

گیلانیان : مدیر عامل شرکت سهامی کرم ابریشم ایران از وجود ۵۰ هزار خانوار نوغاندار در کشور خبر داد.

فرزام پور رمضان ظهر پنجشنبه در جمع مدیران استان افزود: سهم گیلان از این تعداد ۳۰ هزار خانوار است.

وی اظهارداشت: از سال های ۷۹ -۸۰  با کاهش تعرفه های وارداتی، افزایش واردات بدون نیازسنجی پیله و نخ ابریشم به کشور، افزایش هزینه های سربار نیروی انسانی و غیره  باعث رکود این صنعت شد.

مدیر عامل شرکت سهامی کرم ابریشم ایران فرش را یکی از خروجی های اصلی صنعت نوغانداری دانست و گفت: با رکود صنعت فرش در این سال تهیه مواد اولیه معنای اقتصادی پیدا نمی کرد تا انگیزه برای صاحبان صنایع بالادستی و پائین دستی ایجاد کند.

وی در ادامه از پیگیری طرح جامع نوغانداری از سال ۱۳۸۵  خبر داد و افزود:  هم اکنون آئین نامه این طرح تدوین و به دستگاه های هدف از قبیل  وزارت جهاد کشاورزی ابلاغ شده است.

پور رمضان اظهارداشت: بر اساس این طرح مرکز توسعه نوغانداری ایران تشکیل تا  بحث کشاورزی، صنعتی و بازرگانی مرتبط با صنعت نوغانداری  در یک ساختار واحد دنبال شود.

وی اذعان داشت: علاوه بر آئین نامه ساماندهی نوغانداری اقدامات ویژه ای همچون افزایش نرخ تضمینی بر اساس شاخص تورم، استمرار بیمه پرورش کرم ابریشم  به عنوان امنیت و نقطه اتکای تولید، ثابت نگهداشتن قیمت هرجعبه تخم نوغان تولید ایران به ارزش هفت هزار و ۵۰۰  تومان و غیره انجام شده است.

مدیر عامل شرکت ابریشم ایران گفت: این شرکت در ۱۲ سال گذشته قیمت هر جعبه تخم نوغان تولید ایران را هفت و ۵۰۰ تومان بصورت ثابت نگهداشته است در حالیکه قیمت هر جعبه تخم نوغان برای شرکت ۸۰ هزار تومان هزینه در بر دارد.

وی افزود:  ثابت نگهداشتن قیمت تخم نوغان سهم بسزایی در توسعه و شکوفایی صنعت نوغانداری دارد.

پور رمضان تبدیل وضعیت شرکت کرم ابریشم ایران به مرکز نوغانداری را یک مزیت مهم برای کشور و استان دانست و اظهارداشت: غالب ساختاری شرکت سهامی کرم ابریشم ایران به مرکز نوغانداری منتقل خواهد شد.

وی تاکید کرد: با راه اندازی مرکز مزبور گام های اساسی برای شکوفایی این صنعت برداشته خواهد شد.

مدیرعامل شرکت سهامی کرم ابریشم ایران یادآورشد: در سال ۱۳۸۰ افزون بر ۸۰ هزار خانوار در کشور مشغول فعالیت نوغانداری بودند که اکنون این آمار به ۵۰ هزار خانوار رسیده است./منبع : مهر

اخبار مرتبط

نظرات

بدون نظر

*

باز هم برق سه فاز “صنایع گیلان” را گرفت!

تولیدکنندگان استان در صف اول قطع برق؛

کریم خرسندی مژدهی

باز هم برق سه فاز “صنایع گیلان” را گرفت!

برادرانه با برادرانمان امیرعبداللهیان و شمخانی

مدیر مسئول روزنامه کیهان نوشت:

برادرانه با برادرانمان امیرعبداللهیان و شمخانی