جمعه ۴ خرداد ۱۳۹۷ Friday, 25 May , 2018
دی ۲۲, ۱۳۹۵ کد خبر : 55785 خبر ها

سفیر ایران در جمهوری ارمنستان :

ارمنستان پل ارتباطی ایران با کشورهای اوراسیا است

ارمنستان پل ارتباطی ایران با کشورهای اوراسیا است

گیلانیان : سفیر ایران در جمهوری ارمنستان با تأکید بر ضرورت گسترش تبادلات تجاری ایران و ارمنستان گفت: ارمنستان پل ارتباطی ایران با کشورهای اوراسیا است.

سید کاظم سجادی ظهر امروز در جلسه شورای گفت‌وگوی دولت و بخش‌خصوصی با اشاره به اینکه در هر سفر که به ایران می‌آیم نخستین روز کاری خود را به گیلان اختصاص می‌دهم، اظهار کرد: این حضور نشأت گرفته از لطف مجموعه‌ مسؤولان استان گیلان است.

وی فرصت ایجاد شده بین گیلان و استان‌های ارمنستان را حاصل تلاش مسؤولان استان در گسترش روابط تجاری بین دو کشور دانست و افزود : در حوزه‌ گیلان نتایج بسیار خوبی را در ارتباط با استان‌های ارمنستان شاهد بودیم و استان‌های دیگر کشورمان را برای ارتباط با ارمنستان و استفاده از تجربیات به سوی گیلان ارجاع می‌دهیم و تمام تلاش ما به عنوان نمایندگان ایران در کشورهای خارجی معرفی ظرفیت‌های موجود در کشور است.

سفیر ایران در ارمنستان با بیان اینکه تلاش‌های بسیار مطلوبی در کمیسیون‌های مشترک دو کشور به ریاست معاون اول رئیس جمهور شکل گرفت، تصریح کرد: روحانی با درخواست‌ رئیس جمهور ارمنستان برای سفر به این کشور پاسخ مثبت داده است.

وی اضافه کرد: در طول سفر رئیس جمهور به ارمنستان از قابلیت‌های گیلان و تلاش‌های بی‌دریغ استاندار این استان در گسترش مناسبات دو کشور مطالبی بیان کردم و روحانی نیز بر لزوم گسترش ارتباطات گیلان و ارمنستان تأکید داشت.

سجادی به بازدید خود از منطقه آزاد انزلی اشاره کرد و گفت: در آینده‌ای نزدیک با توجه به بهره‌برداری از منطقه آزاد مرزی ارمنستان در نزدیکی مرز ایران می‌توان نسبت به گسترش ترانزیت کریدور شمال به جنوب اقدام کرد.

وی ارمنستان را پل ارتباطی ایران با کشورهای اوراسیا دانست و یادآور شد: این امر می‌تواند نقش بسزایی در صادرات محصولات گیلان بدون پرداخت عوارض گمرکی باشد و فعال شدن تمام شهرستان‌های این استان در گسترش روابط بین دو کشور ایران و ارمنستان ضروری است.

سفیر ایران در ارمنستان با بیان اینکه در حوزه‌ دامپروری، گلخانه، بسته‌بندی محصولات خواستار گسترش روابط هستیم، خاطرنشان کرد: اتاق بازرگانی گیلان به عنوان یک محور برای تجار ایرانی در ارمنستان تاثیرگذار است ضمن اینکه پنجره‌ جدیدی بین ایران و ارمنستان باز شده تا دو کشور همدیگر را بهتر بشناسند و در این بین رسانه‌ها باید نقش مهمی ایفا کنند.

وی یادآور شد: در صورت راه‌اندازی پرواز کیش‌ـ گیلان‌ـ ایروان می‌توان ثابت کرد که گیلان چه مزیت‌های بسیاری دارد و می‌تواند آن را به اقصی نقاط گیتی ارسال کند.

استاندار گیلان نیز در نشست مذکور به حضور بلند مدت ارامنه در شهرهای این استان اشاره کرد و گفت: با توجه به اعلام آمادگی شهرهای دیگر استان در گسترش روابط به‌ویژه گردشگری باید اهتمام بیشتری در این زمینه انجام گیرد.

محمدعلی نجفی ارمنستان را یک فرصت ارزشمند برای گسترش ارتباطات دانست و تصریح کرد: اتاق بازرگانی گیلان به عنوان یک تشکل تجاری با تجارب خوب علمی و عملیاتی می‌تواند در انجام اقدام‌های پایدار برای شکل‌گیری تجارت‌های گسترده گام بردارد.

وی دستگاه‌های اجرایی استان را مکلف به همکاری و حضوری پرشور در ارتقای سطح مناسبات بین دو کشور مذکور کرد و یادآور شد: گیلان با وجود اینکه با ارمنستان مرز زمینی ندارد اما با محوریت این استان اقدام‌های موثری در این کشور در حال انجام بوده و در این سفر برای ورود ایران به‌ویژه گیلان در تجارت‌ کشورهای اوراسیا از طریق ارمنستان تأکید شده است.

اخبار مرتبط

نظرات

بدون نظر

 

*

دکتر معین احیا گر فرهنگ و ادب پارسی

ستاره پرفروغ گيلاني ادبيات ايران

دکتر معین احیا گر فرهنگ و ادب پارسی

مرحوم محمود نامجو پولادین مرد گیلانی جهان

سالروز در گذشت جهان پهلوان نامجو بر شما تسلیت باد :

مرحوم محمود نامجو پولادین مرد گیلانی جهان

مهندس علی انصاری استاندار شهید گیلان

يكي ديگر از اعضاي تالار مشاهير گيلانيان را بيشتر بشناسيم :

مهندس علی انصاری استاندار شهید گیلان

آیت‌الله مرحوم حاج شیخ صادق احسان‌ بخش

به یاد محرم هایی که حاجی آباد شاهد حضور حاجی بود :

آیت‌الله مرحوم حاج شیخ صادق احسان‌ بخش