گیلانیان
چهارشنبه ۱۶ آذر ۱۴۰۱ Wednesday, 7 December , 2022
دسامبر 20, 2015 کد خبر : 44215 خبر ها

۶۵ اثر تاریخی گیلان متعلق به شهرستان مرزی بندر آستاراست

۶۵ اثر تاریخی گیلان متعلق به شهرستان مرزی بندر آستاراست

گیلانیان : رئیس مرکز باستان شناسی استان گیلان گفت: ۶۵ اثر تاریخی از ۳ هزار و ۵۰۰ اثر تاریخی شناسایی شده در سطح استان گیلان، متعلق به شهرستان مرزی بندر آستارا می باشد.

ولی جهانی در سمینار هم اندیشی با موضوع باستان شناختی در حوزه فرهنگی غرب استان که با حضور پژوهشگران کشوری و با محوریت شهرستان مرزی بندر آستارا در دانشگاه آزاد اسلامی واحد آستارا برگزار شد، با اشاره به پیشینه تاریخی این شهرستان و هویت کهن آن اظهار داشت: در استان گیلان ۳ هزار و ۵۰۰ اثر تاریخی شناسایی شده اند که از این تعداد، ۲ هزار و ۵۰۰ اثر دارای ارزش تاریخی می باشد.

وی با بیان اینکه تاکنون یک هزار و ۳۰ اثر تاریخی گیلان در فهرست آثار ملی کشور به ثبت رسیده ، اذعان داشت: طی یکصد سال اخیر، مهمترین کاوش های باستان شناسی استان در مناطقی از قبیل، مریان تالش، تپه مارلیک رودبار، غار باستانی دربند رشی، تپه کلوزر، منطقه آق اولر تالش، منطقه قروق تالش و چندین منطقه دیگر صورت گرفته است.

جهانی از شناسایی یک هزار و ۵۰۰ گورستان تاریخی در گیلان خبر داد و عنوان کرد: باستان شناسی در بزرگترین دژ تاریخی کشور یعنی قلعه رودخان و نیز گسکر بعنوان بزرگترین شهر تاریخی گیلان با وسعت ۱۲۰ هکتار، بسیار رضایت بخش بوده است.

وی به دلایل کثرت گورستان های تاریخی در استان گیلان و شهرستان آستارا اشاره و تأکید کرد: پوشش جنگلی استان گیلان از مهمترین دلایلی بود که در گذشته برای احداث سرپناه از چوب استفاده می شده و به همین دلیل وجود گورستان های بسیار در مناطق مختلف، نشان از جریان زندگی در این مناطق دارد که منازل خود را با بهره مندی از چوب احداث می کردند.

رئیس مرکز باستان شناسی استان گیلان در بخش دیگر سخنان خود، از وضعیت شناسایی آثار و مناطق باستانی در شهرستان مرزی بندر آستارا سخن گفت و افزود: در این شهرستان ۶۵ اثر تاریخی شناسایی شده است که بیشتر آنها در حاشیه رودخانه مرزی آستاراچای می باشند.

وی منطقه باستانی قلعه شیندان یا سیندان را که در نوار مرزی بین دو کشور جمهوری اسلامی ایران و جمهوری آذربایجان واقع شده ، مستلزم کاوش های باستان شناسی دانست و تأکید کرد: پس از کاوش در این منطقه می توان اطلاعات بسیاری را در خصوص ارتباط دو منطقه در دوره های پیش از اسلام و پس از اسلام به دست آورد.

جهانی در پایان با اشاره به ایجاد موزه سنگ قبور اسلامی در محوطه بقعه ۷۵۰ ساله شیخ محمود خیوی آستارا، تصریح کرد: محوطه بقعه پیرقطب الدین در باغچه سرا، بقعه محمددوست در چلوند و قلعه حیران از مناطقی هستند که نیاز به بررسی های بیشتر دارند./ منبع : روابط عمومی گردشگری گیلان

اخبار مرتبط

نظرات

بدون نظر

*

باز هم برق سه فاز “صنایع گیلان” را گرفت!

تولیدکنندگان استان در صف اول قطع برق؛

کریم خرسندی مژدهی

باز هم برق سه فاز “صنایع گیلان” را گرفت!

برادرانه با برادرانمان امیرعبداللهیان و شمخانی

مدیر مسئول روزنامه کیهان نوشت:

برادرانه با برادرانمان امیرعبداللهیان و شمخانی